Wiadomości z Tych

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  • Dodano: 2018-08-09 13:30

Odpowiednia wiedza pozwoli Ci wyeliminować niepożądane gafy, poza tym przygotowaniem do rozmowy sprawi, że będziesz czuł się pewniejszy siebie.

Korespondencja z pracodawcą

Jeszcze przed stawieniem się na umówioną godzinę, pojawiają się okazje do popełnienia fais pa. Nie lekceważ wymiany maili z rekruterem – już po jednej wiadomości jest w stanie ocenić Twoją kulturę osobistą. Zamiast nastoletnich pseudonimów w nazwie, używaj oficjalnego adresu skrzynki pocztowej. Zwracaj uwagę na literówki, błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Zadbaj o styl swojej wypowiedzi. Zawsze podpisuj się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Stosowne ubranie

To prawda, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Najważniejsze są pierwsze sekundy kontaktu, podczas których druga osoba dokonuje oceny tego, co widzi. Nie da się tego uniknąć – chodzi o to, aby rekruter osądził Cię możliwie jak najpozytywniej. Dlatego niezwykle istotne jest to, w co zamierzasz się ubrać. Niezależnie od stanowiska, powinieneś prezentować się elegancko i schludnie. Bez zmian – wysoko cenionym jest tradycyjny strój galowy – dla kobiet ciemny żakiet i biała koszula – dla mężczyzn marynarka, jasna koszula i spodnie od garnituru, lub coraz częściej, spodnie jeansowe. Do zestawu wybierz wygodne półbuty, lub jeśli czujesz się na siłach, klasyczne szpilki. U mężczyzn preferowane są pantofle. 

Skromny makijaż i fryzura

Niektóre kobiety myślą, że im więcej makijażu i lakieru we włosach, tym lepiej. Niestety, sztuczna maska na twarzy, doczepione wachlarze rzęs czy imitacja ptasiego gniazda na głowie mogą szybko zniechęcić pracodawcę. Niezawodny w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej okaże się delikatny makijaż i naturalny wygląd. Oczywiście, jeśli na Twojej buzi wyskoczył nieestetyczny trądzik, zakamufluj go grubszą warstwą korektora. Pamiętaj, że przesada w żadną stronę nie jest dobra. To samo dotyczy paznokci – nie doczepiaj monstrualnych plastikowych tipsów w wyzywającym kolorze – zrób delikatny, francuski manicure, odpowiedni na każdą okazję.

Bądź na czas

Sprawdź już dzień wcześniej dojazd do wyznaczonego miejsca spotkania – weź po uwagę, że jadąc samochodem czy autobusem, możesz stanąć w korkach. Wybierając miejskie środki transportu, przeznacz odpowiednią ilość czasu na przesiadki oraz dojście do pracy. Pamiętaj, że spóźnienie się może skreślić Cię na starcie z listy kandydatów – zaprezentujesz się jako nieodpowiedzialny i nieszanujący rekrutera. Lepiej jest stawić się dziesięć minut wcześniej, niż dziesięć minut później.

Kultura osobista

Gdy dojdzie już do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, nie wyciągaj jako pierwszy ręki na przywitanie. Poczekaj aż gest zainicjuje rozmówca. Gdy skieruje dłoń w Twoją stronę, uściśnij ją zdecydowanym, ale nie za mocnym ruchem. Niepożądane są flegmatyczne, lekkie uściski ujawniające niepewność siebie aplikanta, czy staromodne całowanie kobiet w dłoń. Ważnym elementem podczas dotknięcia się dłońmi, jest spojrzenie w oczy rekrutera. Nie przechodź na ty z pracodawcą – używaj form pani/pan. Bądź grzeczny, nie przerywaj gdy druga osoba zabierze głos, przytakuj na znak, że interesuje Cię to, co mówi. Milej widziany jest skromny uśmiech, niż ponura mina.

Uwierz w siebie

Przed spotkaniem dobrze się przygotuj i uwierz w siebie. Każda rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca, ważne aby trema nie dała Tobą pokierować. Im bardziej będziesz wyróżniał się profesjonalnym wyglądem i kulturą słowa, tym Twoja pewność siebie i atrakcyjność w oczach pracodawcy wzrosną.  Praca marzeń będzie na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.