Wiadomości z Tych

Gry planszowe zmniejszające ryzyko demencji, które jest w domu każdego z nas

  • Dodano: 2023-08-16 13:30

Gry planszowe to nie tylko świetna zabawa i sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Badania pokazują, że gry planszowe poprawiają funkcje poznawcze, zmniejszają ryzyko demencji i choroby Alzheimera, mogą zmniejszać objawy ADHD i mają pozytywny wpływ na aktywność fizyczną.

  • Szkoccy naukowcy odkryli wyraźny związek między grami planszowymi a sprawnością umysłową;
  • Częste granie spowalnia spadek zdolności poznawczych przez całe życie;
  • Grom planszowym towarzyszy 15-procentowe zmniejszenie ryzyka demencji.

Gry planszowe przeciwko demencji

Naukowcy z Uniwersytetu w Bordeaux obserwowali ponad 3675 ochotników bez demencji (w momencie rozpoczęcia badania) przez 20 lat, aby sprawdzić, czy gry planszowe mogą chronić przed tego typu zaburzeniami.

Jak się okazuje, istnieje korelacja. Nawet po uwzględnieniu wykształcenia, wieku, płci i innych czynników mogących mieć wpływ na wynik, gry zmniejszały ryzyko rozwoju demencji o 15%. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana - opisana korelacja straciła na znaczeniu po uwzględnieniu depresji oraz zdolności poznawczych ochotników na początku badania.

Dalsza analiza wykazała, że osoby grające w gry planszowe miały wolniejszy spadek zdolności poznawczych i rzadziej cierpiały na depresję.

Naukowcy widzą trzy możliwości. Pierwszą z nich jest to, że osoby podatne na demencję i depresję rzadziej korzystają z gier planszowych. Istnieje jednak inne wyjaśnienie: gry promują zdrowe starzenie się i opóźniają spadek sprawności intelektualnej.

"Możliwy korzystny wpływ gier planszowych w odniesieniu do ryzyka demencji może przejawiać się poprzez zmniejszenie spadku funkcji poznawczych i depresji u starszych graczy" - napisali naukowcy w publikacji.

Trzecią możliwością jest to, że gry zwiększają rezerwę poznawczą, pozwalając ludziom dłużej funkcjonować, gdy procesy degeneracyjne już trwają.

Wspieranie procesu uczenia się

Jedno z badań wykazało, że gry planszowe mogą być świetnym narzędziem do nauki dla dzieci. Zespół z Uniwersytetu w Kampanii opracował własną grę, Kalèdo, która uczy zasad zdrowego odżywiania.

W projekcie, który trwał 24 tygodnie, ponad 150 uczniów w wieku 11-14 lat uczestniczyło w grze trwającej 15-30 minut. Ostatecznie dzieci znacznie zwiększyły swoją wiedzę na temat odżywiania, a nawet włączyły tę wiedzę do swojego codziennego życia, zwiększając porcje warzyw w swoim menu.

"Caledo może być skutecznym narzędziem do nauczania dzieci o zdrowym odżywianiu, chociaż potrzebne są dalsze badania w celu przetestowania długoterminowych skutków takiej interwencji" - piszą autorzy.

Oprócz gier planszowych, korzystne są również gry komputerowe. Możesz być zaskoczony, ale wiele gier, które przyzwyczailiśmy się widzieć w rankingach ranking-online.pl, ma pozytywny wpływ na zdolności umysłowe dzieci.

Poprawa relacji interpersonalnych

Gry planszowe mogą być również dobrym sposobem na poprawę relacji z innymi ludźmi, takimi jak partner lub kumpel. Zauważyli to naukowcy z Baylor University, którzy zbadali poziom oksytocyny u 20 par mieszkających razem.

Ochotnicy uczestniczyli w zajęciach plastycznych lub po prostu grali w gry planszowe. Podczas gdy poziom oksytocyny, znanej jako hormon miłości, wzrósł najbardziej podczas zajęć plastycznych, wzrósł on również podczas gier. Naukowcy zauważyli pewne specyficzne elementy, które mogły wpłynąć na wyniki.

"Oksytocyna jest uwalniana podczas wspólnych zajęć rekreacyjnych par. Niektóre z nich mogą przyczyniać się do uwalniania oksytocyny bardziej niż inne. Kluczowe czynniki mogą obejmować dotyk, poczucie nowości i seks".

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.