Wiadomości z Tych

Frezarka do drewna – charakterystyka i zastosowanie

  • Dodano: 2023-05-05 11:30, aktualizacja: 2023-05-05 12:55

Frezarki, inaczej zwane obrabiarkami do drewna, zaliczane są do elektronarzędzi wykorzystywanych przede wszystkim w stolarstwie amatorskim i profesjonalnym. Narzędzie to sprawia, że drewno nabiera ostatecznego kształtu, stając się ciekawym elementem dostosowanym do drzwi, mebli lub innych drewnianych przedmiotów. Częścią obróbczą stosowaną we frezarce jest frez. 

Kto wynalazł frezarkę do drewna?

Frezarka to najbardziej skomplikowana obrabiarka skrawająca. Została wynaleziona w 1818 roku, skonstruował ją amerykański inżynier Eli Whitney. Urządzenie stworzone przez niego, czyli wspornikowa frezarka poza ruchem obrotowym freza, miała również samoczynny przesuw stołu, gdzie mocowane były obrabiane przedmioty. 
W 1862 roku Amerykanin  J. Brown skonstruował i wprowadził do produkcji pierwsze frezarki uniwersalne. Umożliwiały one dowolne przesuwanie narzędzia względem przedmiotu, co było przydatne przy obróbce bardziej skomplikowanych rzeczy.  

W 1953 roku powstała pierwsza automatyczna frezarka, sterowana elektroniczne.

Frezarka stolarska 

Frezarka stolarska przeznaczona jest do obróbki drewna. Urządzenie to usprawnia pracę z drewnianymi elementami. Najważniejszym elementem frezarki jest frez. To część wymienna, która mocowana jest na głowicy urządzenia. Są różne rodzaje frezów, np. do obróbki powierzchni dowolnych, płaszczyzn z obrzeżem oraz do rowków o zarysie teowym, trapezowym lub kątowym. Frezy są wykonane ze stali szybkoschnącej (HSS) lub stali kobaltowej (HSS – E lub HSS – C). Rzadziej do frezów stosuje się węglik spiekany (HM), stal proszkową (PM) lub kłady z diamentową płytką (PKD lub DIA). Frezy poruszają się ruchem obrotowym, usuwając z obrabianego przedmiotu nadmiar drewna i pozostawiając na nim potrzebny kształt. 

Frezarka do drewna 

Frezarki stołowe do drewna dzielą się na frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe. Różnią się one umiejscowieniem wrzeciona. Pierwsze mają  je zamontowane nad stołem, a drugie – pod blatem. 

Frezarki stołowe są wykorzystywane do:

  • wykonania żłobień na krawędziach desek;
  • wykonania napisów, elementów dekoracyjnych, reliefów;
  • wykonania otworów pod zawiasy oraz okucia;
  • usunięcia lakieru lub farby z drewna na nierównej albo profilowanej powierzchni;
  • ozdobienia krawędzi i powierzchni drewnianej lub drewnopochodnej.

Frezarka to urządzenie wykorzystywane do obróbki drewna. Najważniejsze jej parametry to moc (1000-1700 W) oraz ilość obrotów (od 10 tys. do nawet 33 tys.). Dodatkowo istotna jest waga – frezarka używana do prac amatorskich nie powinna ważyć więcej niż 5 kg. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.