Wiadomości z Tych

Filtry kieszeniowe – co to takiego i jakie mają zastosowanie?

  • Dodano: 2020-04-30 23:45, aktualizacja: 2020-05-04 11:35

Filtry kieszeniowe to rodzaj filtrów kasetowych zbudowanych na ramce. Są to jedne z najpopularniejszych filtrów powietrza, stosowanych w wentylacji i klimatyzacji w przemyśle do oczyszczania powietrza z różnego typu zanieczyszczeń, np. z drobin i grubych pyłów. To jedna z najprostszych konstrukcji o równocześnie wysokiej skuteczności filtrowania i ogromnej uniwersalności zastosowania.

Co to jest filtr kieszeniowy?

Filtry kieszeniowe wyróżniają się charakterystyczną budową. Składają się z sekwencji kieszeni medium filtrującego o kształcie klina, która pozostaje swobodna w stosunku do reszty filtra. Materiał jaki stosuje się w filtrze to mieszanka syntetycznych włókien. Czasem, gdy filtrowany jest gaz o wysokiej temperaturze lub chemicznie żrący, wykorzystywane jest włókno szklane.

Filtr wstępny lub dokładny

Filtry kieszeniowe można stosować jako filtry wstępne bądź dokładne. Czym one się różnią? Chcąc wykorzystać filtr jako dokładny, musi on spełniać wyznaczone normy. Powinien mieć osnowę medium filtrującego o porowatości stożkowej. Ponadto u wlotu strumienia gazów są luźniejsze, grubsze nici, a z kolei przy wylocie nici o zagęszczonym stopniowo, drobnym splocie.

Rama filtrów kieszeniowych

Budowa filtrów kieszeniowych opiera się na ramce. Może ona być wykonana z ocynkowanej blachy bądź z tworzywa sztucznego:

  • rama z ocynkowanej blachy - ramy blaszane wyróżniają się niezwykłą trwałością i wysoką odpornością na korozję. Kieszenie są tam przemysłowo zszyte oraz usztywnione drutami, co dodatkowo zwiększa wytrzymałość filtru.
  • rama z tworzywa sztucznego – filtry łączą się ze sobą specjalnymi profilami. Są aerodynamiczne co sprawia, że opór przepływającego powietrza jest minimalizowany, a powierzchnia filtracyjna jest zwielokrotniona.

Szerokie zastosowanie filtrów kieszeniowych

Filtry znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzujących. Doskonale się sprawdzają w dużych halach przemysłowych i montażowych. Świetnie sobie radzą z odpylaniem powietrza, np. w halach stolarni. Są niezawodne w lakierniach i warsztatach oraz przy turbosprężarkach i turbinach gazowych. Ponadto są szeroko wykorzystywane w branży chemicznej i farmaceutycznej, gdzie konieczne jest oczyszczanie powietrza w halach produkcyjnych ze szkodliwych i niebezpiecznych pyłów.

Ogromną zaletą filtrów kieszeniowych jest ich uniwersalność i dlatego montowane są również w celu wentylowania niewielkich pomieszczeń biurowych.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.