Wiadomości z Tych

Explainer videos - co to takiego?

  • Dodano: 2018-06-01 12:00

Moda na explainer videos (explainatory videos) pojawiła się w kręgach polskich przedsiębiorców stosunkowo niedawno. Ale czym właściwie są i czy warto zainwestować w ich stworzenie?

Explainer videos to narzędzie stosowane w video marketingu. Popularny 'explainer' to nic innego, jak krótkie (najczęściej 60-sekundowe) video w formie komputerowej animacji reklamowej. Jego celem jest wytłumaczenie potencjalnemu klientowi istoty usługi, produktu czy choćby aplikacji mobilnej. Animacje reklamowe wykorzystują fakt, że ludziom zwyczajnie nie chce się już czytać długich opisów, koniecznych zwłaszcza przy innowacyjnych usługach i produktach. Zamiast tego, klikają oni w przycisk 'play' i po chwili wiedzą już co dokładnie oferuje im dany przedsiębiorca. Konstrukcja typowego explainer video ma bowiem zawsze podobny schemat: Problem - Rozwiązanie - Szczegóły produktu/usługi.

Animacje reklamowe - rodzaje

Jak wspomniano wyżej, typowa animacja reklamowa typu explainer video od animates.pl to 60-sekundowy film wyjaśniający istotę danego biznesu. Pod tym pojęciem może kryć się jednak kilka rodzajów filmów:

  • Screencast video - to film wykonany w oparciu o zrzuty ekranu, najczęściej aplikacji mobilnej czy oprogramowania komputerowego. Jego celem nie jest najczęściej zachęcenie do kupna produktu, a wyjaśnienie jego działania. Dzięki temu explanatory video odciąża dział pomocy technicznej, a tradycyjne FAQ zamienia na nowoczesną serię video.
  • Film instruktażowy - animacje reklamowe świetnie sprawdzają się w przypadku, gdy ciężko jest opisać słowami dany proces. Może to dotyczyć zarówno procesów technicznych, jak i techniki wykonywania ćwiczeń na siłowni.
  • Social media / YouTube Ad - to nic innego jak reklama skierowana do użytkowników takich portali jak Facebook, Instagram czy YouTube. Od dawna wiadomo, że reklamy video działają lepiej niż tradycyjne, statyczne banery. Dlatego reklamodawcy chętnie inwestują w dotarcie do potencjalnych klientów za pomocą video marketingu na social media. Tego typu reklamy video są zazwyczaj bardzo krótkie, trwają od 5 do 30 sekund.

Zastosowanie explainer videos

Animacje reklamowe możemy stosować w ramach działań video marketingowych w wielu różnych miejscach. Klasyczne explainer videos o długości ok. 60 sekund najczęściej umieszczane jest w widocznym miejscu głównej strony internetowej, tak aby każdy odwiedzający mógł szybko się z nim zapoznać.

Screencast videos mogą być wykorzystywane zarówno jako typowy explainer (w przypadku aplikacji mobilnych) lub pełnić rolę filmu instruktażowego, o czym można przeczytać poniżej.

Filmy instruktażowe można natomiast umieścić jako pomoc na danej podstronie, np po zalogowaniu do panelu klienta. Mogą one również kierować naturalny, wysokiej jakości ruch na stronę, jeśli umieścimy je na YouTube.

Social media/YouTube Ad - te reklamy mają zastosowanie oczywiście na portalach typu Facebook lub YouTube. Na pewno każdemu z nas klika razy dziennie wyświetlają się reklamy video np przed obejrzeniem teledysku. Można je swobodnie wykonać w formie animacji reklamowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.