Wiadomości z Tych

Do czego przydają się kątowniki aluminiowe?

  • Dodano: 2018-12-19 12:15

Kątowniki aluminiowe są jednym z najpowszechniej wykorzystywanych rodzajów kształtowników. Swoją uniwersalność zawdzięczają zarówno kształtowi, jak i materiałowi, z którego powstają. Poznaj typowe zastosowania aluminiowych kątowników i przekonaj się, jak ważnym są one elementem!
 

Co to jest kątownik?

Kątowniki to jeden z rodzajów profili aluminiowych, wyróżniający się charakterystycznym kształtem w przekroju poprzecznym – ramiona kątownika tworzą kąt prosty. Podstawowo, dzieli się je na kątowniki równoramienne, których boki mają taką samą długość i kątowniki nierównoramienne, o ramionach o różnej długości.

Ponadto, ze względu na zastosowanie, wyróżnić można:

  • kątowniki stolarskie i ciesielskie, często z podziałką, umieszczoną na obu ramionach,

  • kątowniki ślusarskie,

  • kątowniki budowlane (m.in. listwy narożne, kątowniki płaskie, kątowniki do betonu),

  • kątowniki nastawne, których jedno z ramion jest ruchome, co umożliwia ustawienie innych kątów, niż prosty,

  • kątowniki do łączenia elementów.
     

Czym wyróżnia się kątownik aluminiowy?

Kątowniki wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej ze stali i aluminium. Wykorzystany do ich produkcji metal w dużej mierze decyduje o ich zastosowaniu. Dlaczego warto stosować wykonane z aluminium wyroby? Przede wszystkim, są one lekkie, a przy tym wytrzymałe. Z powodzeniem można wykorzystywać je w różnorodnych konstrukcjach, a jednocześnie nie sprawiają one problemów podczas transportu i magazynowania. Inną, istotną zaletą jest ich odporność na korozję – aluminium samoczynnie pokrywa się ochronną warstwą tlenku glinu, szczelnie przylegającą do podłoża, która skutecznie zabezpiecza element przed korozją wgłębną. Ponadto, w przypadku jej uszkodzenia, warstwa tlenkowa odtwarza się samoistnie. Aluminium jest również łatwe w obróbce, można bez trudu przycinać je na dowolną długość i giąć. W zależności od gatunku, może być ono również bardzo dobrze spawalne i podatne na lutowanie. Inną, istotną zaletą kątowników aluminiowych jest ich cena – stosunkowo niska, w porównaniu z kształtownikami z innych materiałów i o równie korzystnych właściwościach. Wyroby z aluminium warto stosować również ze względów środowiskowych – są one wyjątkowo łatwe w recyklingu, a poddane przeróbce aluminium nie traci nic ze swoich korzystnych właściwości.
 

Zastosowanie kątowników aluminiowych

Korzystne parametry aluminium, a także ułatwiający łączenie różnych elementów kształt sprawiają, że bez kątowników aluminiowych nie obędą się różne gałęzie przemysłu lekkiego i ciężkiego, budownictwo czy stolarstwo. Kątowniki powszechnie wykorzystuje się również w życiu codziennym – znajdziesz je w praktycznie każdym domu czy ogrodzie.

Podsumowując, kątowniki aluminiowe stosuje się m.in.:

  • w przemyśle – wykonuje się z nich elementy konstrukcyjne maszyn, m.in. lekkich przenośników taśmowych, a także ramy, podpory i części osłon urządzeń,

  • w budownictwie – powstają z nich różnorodne konstrukcje, wykorzystuje się je jako listwy progowe i schodowe,

  • w stolarstwie – są ważnym elementem łączeniowym mebli, w wersji z podziałką wykorzystywane są do odmierzania kątów,

  • w billboardach i innych instalacjach reklamowych,

  • w ogrodzeniach.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.