Wiadomości z Tych

Dlaczego Polacy decydują się tak często na domy jednopoziomowe?

  • Dodano: 2018-12-21 11:45

Dlaczego Polacy decydują się tak często na domy jednopoziomowe - wybierając projekty małych domów parterowych?

Przedmieścia wielkich miast, daleko od szosy, na prowincji - wszędzie tam widać nowo powstające domy, a wśród nich przeważają domy jednopoziomowe, popularne zwane “parterówkami”. Skąd taka popularność tych właśnie budynków?

Dom parterowy. W kilku słowach - dlaczego warto?

Projekt domu parterowego to przede wszystkim propozycja dla ludzi, którzy cenią sobie zarówno szybkość realizacji, jak i duże oszczędności podczas budowy. Nie ma tu bowiem skomplikowanych rozwiązań, których stworzenie zajmuje sporo czasu - jest prosta, nieskomplikowana bryła, co sprawia, że czas trwania realizacji bardzo się skraca. Szczególnie widać to na przykładzie ocieplania i wykończenia domu parterowego, zdecydowanie mniej kosztownego niż w przypadku budynku piętrowego. Jeśli więc pragniemy postawić porządny dom i nie przepłacić, warto na poważnie zastanowić się nad “parterówką”.

Przyjazny dom dla wszystkich

Dom parterowy jest przyjaznym miejscem do życia zarówno dla osób starszych, jak i rodzin z dziećmi. Wszystko oczywiście ma związek z mało skomplikowanym układem przestrzennym i brakiem przeszkód, przez które poruszanie się po domu jest utrudnione, a i potrafi być niebezpieczne. To więc również idealne rozwiązanie dla niepełnosprawnych, dla których najważniejsze, aby było jak najmniej utrudnień uniemożliwiających normalne codzienne funkcjonowanie. Dzięki ograniczeniu ilości przegród wewnętrznych oraz rezygnacji z klatki schodowej, dom parterowy zyskuje miano najbardziej przyjaznego do życia. A nie zapominajmy, że jego ogromną przewagą nad innymi budynkami jest to naturalnie, że nie ma też schodów.

Inne zalety

Otwarte wnętrza z taką małą liczbą podziałów optycznie wydają się większe. Taki efekt ciężej uzyskać w kilkukondygnacyjnym domu. Co ciekawe, wnętrza dodatkowo łatwo wizualnie poszerzyć za sprawą ogrodu, bo można praktycznie każde pomieszczenie wyposażyć w wyjście na zewnątrz. Poza tym dom parterowy sprzyja integracji mieszkańców, bo nie da się - jak chociażby w domu piętrowym - “schować” w swojej sypialni. W domu parterowym każdy oczywiście ma swój kąt, ale układ pomieszczeń sprawia, że łatwiej utrzymać kontakt, co sprzyja więziom rodzinnym.

Jeśli więc myślimy o dość tanim w budowie, wygodnym i przyjaznym do życia domu, to “parterówka” jest rozwiązaniem wartym rozpatrzenia. Pamiętajmy jednak, by dobrze wybrać projekt, bo na rynku dostępnych jest dużo - lepszych i gorszych - propozycji. Z pewnością warte polecenia są projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.