Wiadomości z Tych

Czy wiesz, że plecak pierwszoklasisty może mieć wpływ na całe jego życie?

  • Dodano: 2020-02-13 13:30

Wybierając pierwszy plecak dla swojej pociechy, która dopiero zaczyna edukację, rodzice często kierują się trendami w modzie, zwracając uwagę przede wszystkim na estetyczny wygląd, który zadowoli dziecko. Nie biorą pod uwagę innych istotnych czynników, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie malucha w późniejszych latach. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty? Podpowiadamy.

Co należy brać pod uwagę wybierając plecak dla pierwszoklasisty?

Wybór właściwego plecaka dla ucznia, który idzie do szkoły, wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: waga i wzrost dziecka oraz droga, jaką musi pokonać. To, czy będziemy odwozić swoją pociechę do szkoły, czy będzie pokonywać dystans pieszo, lub komunikacją miejską jest w tym wypadku nie bez znaczenia. Warto też dowiedzieć się, czy szkoła wymaga codziennego noszenia wszystkich podręczników, czy pozwala na pozostawianie książek. Musimy sobie również odpowiedzieć na pytania dotyczące spożywania posiłków podczas pobytu w szkole. Jeśli dziecko będzie jadło obiady w placówce, a w szkole są tzw. poidełka, przy wyborze plecaka nie musimy koncentrować się na zapewnieniu dziecku odpowiednio dużych przegródek na jedzenie i picie. Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich warunków, dowiemy się jakie wymogi odnośnie wielkości, czy ciężaru powinien spełniać plecak. 

Kiedy najważniejszą rzeczą przy wyborze plecaka jest jego waga?

Jeżeli dziecko musi pokonać do szkoły długi dystans, a do tego samo niewiele waży, musimy wybrać dla niego lekki plecak, szczególnie jeśli będzie musiało dźwigać codziennie książki. Jest to bardzo ważne i może mieć wpływ na jego zdrowie. Nadmierne i regularne obciążanie kręgosłupa w tym wieku może prowadzić do wad postawy i mieć wpływ na całe późniejsze życie. Najlepiej wybierać plecaki najlżejsze z usztywnionym i dostosowanym do profilu pleców tyłem. Jeśli dziecko jest małe lepiej unikać długich plecaków, a wybierać szersze, które jednak nie wystają poza kontur ramion. Warto przy tym wiedzieć, że dopuszczalna i uznana za bezpieczną, waga plecaka z wypełnieniem powinna stanowić nie więcej niż 15% wagi dziecka. Norma ta przy obecnych wymaganiach jest prawie niemożliwa do zrealizowania. Dlatego tak ważne jest, by sam plecak ważył jak najmniej. 

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze plecaka?

Wybierając plecak dla małego ucznia, warto jeszcze przyjrzeć się innym niż waga czynnikom, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Oto one:

- pojemność plecaka

Pojemność plecaka powinna być przede wszystkim dostosowana do wzrostu dziecka. O ile dla przedszkolaków jest to około 6 do 8 litrów, to dla pierwszoklasisty taka pojemność najczęściej okazuje się za mała, ze względu na wymogi szkolne. Najczęściej dobrym wyborem będą więc plecaki o pojemności 10 do 12 litrów. 

- odblaski z każdej strony plecaka

Kolejnym ważnym, a może nawet najważniejszym  aspektem przy wyborze plecaka powinno być bezpieczeństwo dziecka. Szczególnie jeśli pokonuje ono drogę do szkoły pieszo, ważnym elementem są światełka odblaskowe, które sprawią, że nasza pociecha będzie widoczna z daleka. Jeśli nawet plecak odblasków nie posiada, można je dokupić osobno i przymocować. 

- regulowane szelki

Możliwość regulacji szelek jest konieczna, gdyż dziecko w tym wieku szybko rośnie i właściwa ich długość zapewni mu odpowiedni komfort użytkowania. Warto też zwrócić uwagę, by były one szerokie i wykonane z wyściełanego i grubego materiału, dzięki któremu po obciążeniu plecaka nie będą się wpijać w ramiona. 

- nieprzemakalny i wytrzymały materiał

Jeśli plecak ma dobrze służyć dziecku, warto zwrócić uwagę na to by materiał, z którego jest wykonany, był wodoodporny, a dno posiadało wzmocnienia. Dobrym wyborem będą też plecaki z dnem na małych nóżkach, co zapobiegnie zabrudzeniu całego dna i zapewni stabilność. 

- dodatkowe kieszonki

Są to ważne elementy, szczególnie jeśli dziecko będzie nosiło do szkoły drugie śniadanie. W takim wypadku należy zadbać o to, by były one na tyle duże, by bez problemu pomieściły nie tylko kanapki, ale i butelkę z wodą. Przydatne mogą okazać się również małe kieszonki na suwak, gdzie można umieścić legitymację szkolną lub klucze, czy drobne pieniądze. 

Wybór plecaka dla pierwszoklasisty powinien być przemyślany i dostosowany do jego potrzeb. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, można uniknąć błędów, które mają niekorzystny wpływ nie tylko na komfort użytkowania plecaka, ale również na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. A przecież te ostatnie są priorytetami każdego rodzica.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.