Wiadomości z Tych

Czy aktualna sytuacja gospodarcza wpłynie na ceny nowych inwestycji w Tychach?

  • Dodano: 2022-07-29 13:15, aktualizacja: 2022-08-04 09:32

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Tychach są naprawdę wysokie, co sprawia, że wiele osób oczekuje spadków. Czy wpłynie na to aktualna sytuacja gospodarcza? Co sprawia, że ceny nieruchomości rosną tak szybko? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ceny nieruchomości w Tychach

Średnia cena za m² mieszkania w Tychach wynosi obecnie 6 015 złotych. Biorąc pod uwagę jednak jedynie nieruchomości z rynku pierwotnego średnia cena za m² mieszkania wzrasta do poziomu 8 773 złote. Mimo tego, nowe inwestycje w Tychach cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co z pewnością przyczynia się do wzrostu ich cen. Warto jednak podkreślić, że na tyskim rynku pierwotnym dostępne są zarówno mieszkania w cenie niższej niż średnia rynkowa, jak i znacznie wyższej. Te drugie to z reguły apartamenty o najwyższym standardzie, które położone są w najlepszych lokalizacjach. W ich przypadku jednak również występuje bardzo duży popyt, ponieważ wiele osób jest w stanie zapłacić więcej za podwyższony standard, lepszą lokalizację, czy większy metraż.

Co sprawia, że ceny nieruchomości w Tychach rosną tak szybko?

Z całą pewnością można stwierdzić, że za szybki wzrost cen nowych mieszkań w Tychach w dużej mierze odpowiada olbrzymi popyt na nieruchomości. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny czynnik, ponieważ równie istotny jest wzrost kosztów realizacji inwestycji po stronie deweloperów. Wpływa na niego zarówno inflacja, która powoduje wzrost cen materiałów budowlanych, jak i problemy z ich dostępnością, do których przyczyniły się kolejne lockdowny, a następnie wojna na Ukrainie. Ta ostatnia kwestia przyczynia się także do problemów z pracownikami budowlanymi, ponieważ w sektorze pracowało do tej pory wiele osób zza wschodniej granicy. Obecnie zastępują ich Polacy, co w połączeniu z rosnącą inflacją przyczynia się do rosnącej presji płacowej. Efektem są natomiast rosnące koszty budowy, co przekłada się na wzrost cen nieruchomości oferowanych w sprzedaży.

Czy aktualna sytuacja gospodarcza wpłynie na ceny nowych inwestycji w Tychach?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy aktualna sytuacja gospodarcza wpłynie na ceny nowych inwestycji w Tychach? Żyjemy bowiem obecnie w okresie szybko rosnącej inflacji, która nie tylko przyczynia się do wzrostu kosztów realizacji inwestycji, ale skutkuje również systematycznym podnoszeniem stóp procentowych. W efekcie rosną raty kredytów hipotecznych, a banki ograniczają swoja akcję kredytową. Wzrost stóp procentowych przekłada się również na spadek zdolności kredytowej wielu osób, a co za tym idzie w dalszej perspektywie powinien sprawić, że coraz mniej osób będzie mogło zaciągnąć kredyt na zakup nowego mieszkania w Tychach. Ograniczony w ten sposób popyt powinien przełożyć się na stabilizację cen, ponieważ deweloperzy zaczną odczuwać brak klientów. W efekcie inwestycji również powinno być mniej, ponieważ popyt ściśle oddziałuje na podaż. 

Podsumowując należy stwierdzić, że aktualna sytuacja gospodarcza z pewnością wpłynie na ceny nowych mieszkań w Tychach. Obecnie są one bowiem bardzo wysokie, czego dowodem są nowe inwestycje w Tychach na gratka.pl.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.