Wiadomości z Tych

Co powinieneś wiedzieć o łuszczycy rąk?

  • Dodano: 2019-03-04 13:15

Skóra to wyjątkowy narząd w ciele człowieka. Jest ona ogromna, złożona i cały czas wystawiona na działanie czynników zewnętrznych. Jej podstawowym celem jest stanowienie bariery dla patogenów i czynników fizycznych oraz chemicznych, które z zewnątrz mogłyby uszkodzić organizm. Tylko co będzie chroniło samą skórę? Niezwykłe zadania, przed którymi stoi skóra, prowadzą często do jej nieprawidłowej pracy. Jednym ze schorzeń przewlekłych, które są wynikiem nieprawidłowej pracy skóry, jest łuszczyca. Łuszczyca rąk, bardzo często postać tej choroby, dotyka około 2% całej populacji ludzkiej.

Zmiany na dłoniach


Łuszczyca jest chorobą bardzo specyficzną i nietrudno ją rozpoznać, chociaż określanie jej mianem choroby jest nie do końca trafne. Lepszym opisem byłoby stwierdzenie, że jest to zbiór charakterystycznych objawów. Tymi objawami są uniesione, lekko nabrzmiałe i mocno zaczerwienione fragmenty skóry, które dodatkowo pokrywa gruba, twarda, z koloru szara łuska powstająca ze zrogowaciałych komórek naskórka. Plamy te mają tendencję do łączenia się w duże skupiska patologicznie zmienionej skóry, przez co dłonie są skutecznie oszpecone. Zmiany sięgają zazwyczaj aż do łokci, a czasami pojawiają się także w innych częściach ciała, zwykle na głowie i w okolicach kolan. Większe zmiany mogą nawet utrudniać normalne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach objęte mogą być końcówki palców, co prowadzi do degeneracji opuszków oraz paznokci i w konsekwencji do skrócenia palców.

Łuszczyca paznokci

Bardzo poważnym powikłaniem łuszczycy rąk jest łuszczyca paznokci. Jest to zjawisko pojawiające się zazwyczaj w sytuacji, kiedy zmiany łuszczycowe obejmują także palce. Dochodzi w nich do bardzo poważnej degeneracji paznokci polegającej na ich pękaniu wzdłuż, rozwarstwianiu się, pojawianiu się w nich dołków, jak również do ich zupełnego oddzielania się od palców. Bardzo charakterystycznym objawem łuszczycy paznokci jest zwłaszcza pojawianie się tak zwanych plam oleju, czyli brązowych ognisk choroby bezpośrednio pod płytką paznokcia. Zazwyczaj temu powikłaniu choroby towarzyszy także zapalenie stawów.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie łuszczycy jest stosunkowo łatwe ze względu na charakterystyczność jej objawów. Dla uzupełnienia rozpoznania pierwotnego stosuje się usunięcie szarej łuski z miejsca zmienionego chorobowo, które będzie wtedy wykazywało charakterystyczny woskowaty połysk. Miejsce to będzie także mogło lekko krwawić ze względu na uszkodzenie naczyń włosowatych.

Poważnym problemem w przebiegu choroby są zakażenia zmienionych chorobowo miejsc. Skóra traci bowiem swoje właściwości ochronne i dochodzi do przeróżnych infekcji. Szczególnie zagrożone są rozwarstwiające się paznokcie. Podłożem schorzenia i jego bezpośrednim czynnikiem sprawczym jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, który atakuje komórki organizmu. W związku z tym faktem i utrudnieniem reakcji immunologicznej ze względu na zniszczenie naczyń włosowatych dochodzi do pogłębienia się problemu. Całość leczenia ma charakter miejscowy i służy do eliminowania zjawisk negatywnych.

Sprawdź również: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-rak-widoczna-wstydliwa-choroba-blog-pol-1507542051.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.