Wiadomości z Tych

Zaproś miłość – zostań rodzicem zastępczym

  • Dodano: 2021-12-20 07:00, aktualizacja: 2021-12-19 22:05

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach realizowanego w tym roku projektu "Bezpieczna rodzina” zachęcał do tego, by zostać rodzicem zastępczym. Miasto Tychy przypomina o tej idei, realizując kampanię "Zaproś miłość".

W Tychach brakuje rodzin zastępczych, dlatego dzieci trafiają do ośrodków opiekuńczych, a te nigdy nie zastąpią domów. Kampania „Zaproś miłość” przypomina o możliwości zapewnienia im opieki w najtrudniejszych dla nich chwilach. Na przystankach, w szkołach i przedszkolach pojawiają się plakaty, na Jarmarku Bożonarodzeniowym anioły będą rozdawały opłatki z kampanijną naklejką. Opłatki będzie też rozdawać tyska drużyna futbolu amerykańskiego. Galeria Gemini Park także włączyła się do akcji. Naklejki pojawią się w strefie gastronomicznej, a reklama pojawi się na monitorach.

- Każde dziecko pragnie miłości i ciepła. Niestety nie wszystkie mogą na to liczyć. Rodziny zastępcze dają im namiastkę domu, które powinno mieć każde dziecko. Dlatego chcemy zachęcić wszystkich, którzy myślą o zaangażowaniu się w pomoc innym, zwłaszcza dzieciom i są gotowi wziąć na siebie obowiązki, jakie wiążą się z byciem rodzicem zastępczym do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tychach. Dla dzieci, to ogromna szansa, by całe ich życie stało się lepsze – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Tyski MOPS deklaruje pomoc w całym procesie rekrutacji.

- Oferujemy rodzicom zastępczym pomoc finansową i wsparcie ekspertów. Aby zostać rodziną zastępczą niezawodową, konieczne jest też ukończenie szkolenia kandydatów dla rodzin zastępczych, które zapewnia bezpłatnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Iwona Rogalska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

Co istotne bycie rodzicem zastępczym nie jest równoznaczne z adopcją. To tymczasowa forma pieczy nad dzieckiem, którego rodzice nie mogą sprawować nad nim bezpośredniej opieki. Z chwilą, gdy rodzice biologiczni uporają się ze swoim problemami, dzieci te wracają do domów.

Nie każdy może jednak zostać rodziną zastępczą. Jakie trzeba spełnić wymagania, jasno określają przepisy. Rodzinami zastępczymi moga zostać osoby, które nie miały nigdy konfliktu z prawem, którym władza rodzicielska nie była ograniczona i pozbawiona. Mogą nimi także zostać osoby żyjące samotne. Nie posiadanie swoich dzieci także nie wyklucza bycia rodzicem zastępczym.

Więcej informacji o rodzicielstwie zastępczym można znaleźć na stronie: bezpiecznarodzina.tychy.pl oraz w Dziale Pieczy Zastępczej ul. Andersa 6 a, tel: 32 326 43 92 email: dpz@mops.tychy.pl.

Zaproś miłość – zostań rodzicem zastępczym / fot. UM Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również