Zakończyły się prace przy umocnieniu wschodniej linii brzegowej Jeziora Paprocańskiego. To kolejny krok w kierunku poprawy jakości wody w tym popularnym miejscu, które od lat przyciąga mieszkańców i turystów.
Umocnienie brzegów i poprawa estetyki plaży
Zrealizowane prace obejmowały wykonanie muru oporowego o długości 34,34 m, złożonego z 136 żelbetowych pali, narzutu kamiennego od strony wody oraz niwelację i wzmocnienie dna jeziora. Ponadto, na powierzchni około 150 m² posadzono roślinność wodną, co wspomaga naturalne oczyszczanie wody. Na części plaży pojawił się również nowy piasek z atestem higienicznym. Koszt tej inwestycji wyniósł 997 529,66 zł.
Działania w celu poprawy jakości wody
Oprócz prac przy umocnieniu brzegu, miasto podjęło również działania mające na celu poprawę jakości wody w jeziorze, w tym ograniczanie zakwitów sinic. W tym sezonie zastosowano preparat CyanOxide, który został po raz pierwszy użyty w 2024 roku po testach pilotażowych. Preparat zapobiega i kontroluje rozwój sinic, jednak jego działanie nie eliminuje problemu całkowicie. W ramach działań podejmowane są także inne środki, takie jak montaż membran z półprzepuszczalnej geowłókniny czy regularne czyszczenie rowów zasilających jezioro.
Współpraca naukowa i dalsze plany
Miasto zgłosiło się również do udziału w projekcie badawczym „BIOMFILTER” realizowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest opracowanie filtra biologicznego, który pomoże usuwać nadmiar azotu i fosforu z wód, co może znacząco przyczynić się do poprawy jakości wody w jeziorze.