Słoneczna pogoda zachęca do korzystania z wypoczynku nad wodą, dlatego tyscy policjanci cyklicznie prowadzą działania profilaktyczne w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". W sobotę, w ramach wydarzenia zorganizowanego przez Inicjatywę Tyską, policjanci rozmawiali z wypoczywającymi, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia, na które narażone są osoby spędzające wolny czas w rejonie akwenu.
Na rozmowach ze społeczeństwem
Ładna pogoda i wysokie temperatury mogą zachęcać do wypoczynku nad wodą. W związku z tym mundurowi prowadzą cyklicznie działania profilaktyczne przypominając podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Spotkania organizowane są w myśl ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Głównym celem tej akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć.
"Tyskie śniadania" z policjantami
Doskonałą okazją do przypomnienia tych najważniejszych zasad było sobotnie wydarzenie pn. „Tyskie śniadania”, które odbyło się nad Jeziorem Paprocańskim. Poza wieloma atrakcjami, których organizatorem była Inicjatywa Tyska, nie mogło zabraknąć tyskich policjantów. W rozmowach z mieszkańcami miasta zwracali uwagę, że nad wodą najważniejszy jest zdrowy rozsądek i stosowanie się do podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Na zainteresowanych czekał jeden z najnowszych radiowozów, co ucieszyło zwłaszcza najmłodszych uczestników pikniku.
Policjanci przypominali również o trwającej akcji informacyjnej "Nie daj spłonąć Paprocanom". Zwracali uwagę, że rozpalenie ogniska w przypadkowym miejscu może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne skutki dla środowiska naturalnego.
Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:
- korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik
- przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika
- nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego
- nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu
- dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie
- nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
- przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby
- nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe:
- dla telefonów komórkowych: 601 100 100
- ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!