Wiadomości z Tych

Wzorowa postawa tyszan. Kolejni nietrzeźwi zatrzymani

  • Dodano: 2023-06-27 09:30

Wzorowa obywatelska postawa zawsze zasługuje na uznanie. Takim zachowaniem wykazali się mieszkańcy Tychów, którzy w miniony weekend pomogli w ujęciu dwóch nietrzeźwych kierujących. Ich właściwa i szybka reakcja być może zapobiegła tragedii.

Nie ma społecznego przyzwolenia na takie zachowanie

W sobotę po godzinie 10:00 oficer dyżurny tyskiej policji otrzymał informację o kierującym pojazdem marki Seat Toledo, który próbował zaparkować swój pojazd na miejscu parkingowym, a styl jego jazdy mógł wskazywać na to, ze znajduje się pod wpływem alkoholu. Ponadto świadek zauważył, że mężczyzna po zaparkowaniu zasnął w samochodzie, dlatego postanowił zawiadomić odpowiednie służby. Policjanci po przyjeździe na parking przy ulicy Legionów Polskich potwierdzili słuszne przypuszczenia zgłaszającego. 32-letni kierujący miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Ujęcie obywatelskie w Tychach

Wzorową postawą wykazali się również mieszkańcy Tychów - z okna mieszkania zauważyli dwóch mężczyzn spożywających alkohol, którzy następnie udali się do samochodu i próbowali wyjechać z parkingu. Świadkowie ujęli kierującego, uniemożliwiając mu dalszą jazdę i oczekiwali z nim na przyjazd mundurowych. Wynik przeprowadzonego badania wykazał, że 23-letni mieszkaniec Katowic miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto, po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna posiada zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Pojazd został odholowany na policyjny parking.

Pamiętajmy, nietrzeźwy kierujący stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też reagujmy na tego typu przypadki. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do zatrzymania pijanych kierowców. Natomiast tyszanom, którzy ujęli nietrzeźwych kierowców gratulujemy postawy- być może ich zachowanie zapobiegło tragedii na drodze. - apelują policjanci.

Prawo mówi jasno

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również