Wiadomości z Tych

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Tychach. Jakie rezultaty osiągnęli uczniowie?

  • Dodano: 2023-07-07 11:15

Od 23 do 25 maja uczniowie szkół podstawowych w całej Polsce pisali egzamin ósmoklasisty. Wyniki, jakie uzyskali tyscy uczniowie, są wyższe, niż średnia nie tylko w województwie śląskim, ale i w całej Polsce.

Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2023 r., przystąpiło w całej Polsce ok. 510 400 spośród ok. 520 6004 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 98%), w tym ok. 13 800 uczniów – obywateli Ukrainy. 

Świetne wyniki tyskich uczniów

W Tychach do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 1645 uczniów, z matematyki - 1644 uczniów, a do egzaminu z języka angielskiego 1655 uczniów.

Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie wynika, że uczniowie najwyższe wyniki uzyskali z języka angielskiego. Średnia w Tychach wyniosła 72% (w woj. śląskim: 66%, a średnia krajowa: 66%) i jest to najwyższy średni wynik wśród powiatów w województwie śląskim

W przypadku egzaminów z języka polskiego ósmoklasiści z Tychów znaleźli się na drugim miejscu wśród śląskich powiatów - za Tarnowskim Górami - ze średnią 70%, podczas gdy w województwie śląskim było to 65%, a średnia krajowa wynosi 66%. 

Średni wynik egzaminu z matematyki to 56% co daje Tychom piąte miejsce wśród śląskich powiatów. W województwie śląskim średnia ta wyniosła 52%, a średnia krajowa to 53%. 

Jak wygląda dalszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

Do 10 lipca absolwenci ósmych klas mają czas na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zmianę szkół, do których kandyduje. 

18 lipca opublikowane zostaną listu kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia. Od tego dnia do 25 lipca kandydaci mają czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki. 26 lipca opublikowane zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Szczegółowy harmonogram postępowania rekrutacyjnego dostępny na stronie Kuratorium Oświaty.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Tychach. Jakie rezultaty osiągnęli uczniowie? / fot. UM Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również