Wiadomości z Tych

Wydawnictwo Muzeum Miejskiego w Tychach z szansą na tytuł Fotograficznej Publikacji Roku!

  • Dodano: 2024-05-14 13:45

Katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983”, wydany przez Muzeum Miejskie w Tychach, znalazł się wśród 22 najciekawszych polskich publikacji z dziedziny fotografii wydanych w 2023 roku. Wydawnictwo ma szansę na tytuł Fotograficznej Publikacji Roku w ramach 14 edycji ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi „Fotofestiwal”, Księgarnię Bookoff i Miejsce Fotografii oraz Służewiecki Dom Kultury.

Dorobek Tyskiego Klubu Fotograficznego

"Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983” to publikacja, która towarzyszyła pierwszej krytycznej wystawie ukazującej dorobek Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON (to także pierwsza wspólna wystawa tej grupy od 1983 roku,czyli jej rozwiązania 40 lat temu). Redaktorami tomu są Ewelina Lasota (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach) i Michał Łuczak, zarazem kuratorzy wystawy, natomiast za projektem graficznym i składem stoi Joanna Jopkiewicz (Grupa Projektor).

„Fotograficzna Publikacja Roku” to konkurs zwraca uwagę na książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce – albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny. Jurorki i jurorzy   – ekspertki i eksperci zajmujący się tworzeniem książek oraz fotografią: Franek Ammer, Olga Drenda, Nicolas Grospierre, Artur Pławski (fotograf, laureat Fotograficznej Publikacji Roku 2023), Paweł Rubkiewicz, Idalia Smyczyńska i Aleksandra Żalińska (fotografka, laureatka Fotograficznej Publikacji Roku 2023) – doceniają i nagradzają te publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projekt. 

Wyniki 13 czerwca

Nagrody i nominacje to potwierdzenie odważnego i twórczego podejścia do medium, jakim jest książka, będącego efektem ambitnych poszukiwań twórców. Tytuł Fotograficznej Publikacji Roku i Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego oraz wyróżnienia przyznane zostaną 13 czerwca 2024 roku podczas otwarcia Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, na którym zaprezentowane zostaną także publikacje, które trafiły na finałową shortlistę. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać do 23 czerwca 2024 roku. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również