Wiadomości z Tych

Wnętrze w stylu industrialnym

  • Dodano: 2020-04-21 07:15, aktualizacja: 2020-04-21 08:01

Industrialny styl nie należy do najpopularniejszych w naszym kraju. Polacy cenią sobie przede wszystkim przytulność i domową atmosferę wnętrz, której na pierwszy rzut oka może brakować surowym aranżacjom pomieszczeń. To jednak tylko stereotypy. Miłośnikom prostoty, funkcjonalności i oryginalnych rozwiązań industrializm ma naprawdę wiele do zaoferowania. 

Styl ten zrodził się w okresie, w którym miasta takie jak Londyn czy Nowy Jork musiały zadecydować o losie starych budynków fabrycznych i magazynowych. Wraz z powiększaniem się powierzchni miast produkcja i przemysł zaczęły się przesuwać na przedmieścia, a rozległe areały dawnych fabryk czekały na swoją nową funkcję. Ich surową urodę odkryli architekci i designerzy, którzy zaczęli rozwijać nową koncepcję aranżacji wnętrz, inspirowaną zewnętrznym wyglądem budynku i jego charakterem. Przestrzeń nierozdzielona ścianami, wysokie sufity, ogromne okna, nieotynkowane ceglane ściany, odkryte rury, metalowe konstrukcje i instalacje elektryczne – to wszystko uzupełniamy jedynie kilkoma funkcjonalnymi meblami i dodatkami, które wpasują się w klimat pomieszczenia. Tak w skrócie można opisać styl industrialny. Nie musi on odpowiadać każdemu, ale jeśli fascynują cię przestronne, oryginalne i przemyślane wnętrza, warto się z nim zaznajomić.

Industrialny styl najlepiej się sprawdzi w loftach i mieszkaniach typu mezonetowego, co oczywiście nie oznacza, że nie można go zastosować w starszych domach czy kawalerkach z bloku. Mniejsze mieszkania urządzone w stylu industrialnym mogą się wydawać większe i bardziej przestronne. W związku z tym, że industrializm często wykorzystuje pierwotne elementy wnętrza, świetnie komponuje się ze stylem vintage, z którym czasem bywa nawet mylony. We wnętrzach tego typu znajdziemy jednak najczęściej nowoczesne, minimalistyczne akcenty. Industrialne inspiracje są obecne również w popularnym skandynawskim stylu.

 Zaletą industrializmu jest z pewnością szeroka skala możliwości. Dzięki temu, że elementy wyposażenia pomieszczeń możemy znaleźć na bazarach i w komisach lub wykonać je własnoręcznie z materiałów budowlanych, koszty remontu wcale nie muszą być zawrotne.


źródło: https://favi.pl/produkty/p/industrialny-regal-na-ksiazki-jens-b-sredni-czarny-metalowy-z-orzechow?v=1857324

Podstawowe elementy stylu industrialnego


Jedną z najważniejszych cech pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnych jest otwarta przestrzeń, której nie dzielą żadne ściany, przegrody czy parawany. Motyw ten nawiązuje do wyglądu hal fabrycznych czy magazynowych. W ten sposób tworzy się jedno wielofunkcyjne pomieszczenie z kilkoma strefami użytkowymi, w której oddzielone są wyłącznie sypialnia i łazienka z toaletą. Wysokie sufity pozwalają na budowę antresoli, którą można wykorzystać jako sypialnię. Jeśli z jakichś powodów nie możesz sobie pozwolić na zburzenie ścian wewnętrznych, podobny efekt osiągniesz ograniczając meble do minimum i „czyszcząc“ pomieszczenie ze zbytecznych dodatków i dekoracji oraz ciężkawych zasłon (zdecydowanie lepiej je zastąpić roletami).


Metal wiedzie prym

Industrialny styl nic nie udaje – wszystkie materiały pozostawia się w ich naturalnej, niczym nie zmienionej formie, a elementy konstrukcyjne i instalacje są odkryte. Bardzo często w tego typu wnętrzach zobaczyć można nieotynkowane cegły lub ściany z betonu, odsłonięte rury czy kable, odkryte drewniane belki i słupy. Okna i podłogi (często wykonane z betonowej wylewki lub grubo ciosanego drewna) pozostają zazwyczaj niezakryte – zasłony i dywany są zbędne. Posadzka może być zrobiona z żywicy epoksydowej. Świetnie sprawdzą się również wielkoformatowe, proste kafelki. Jeśli wybór odpowiedniej podłogi sprawia Ci problem, zastanów się nad tym, czy dany materiał sprawdziłby się w w prawdziwej hali przemysłowej. Materiałem pierwszego wyboru w industrialnym wnętrzu powinien być oczywiście metal, który znajdziemy na odsłoniętych elementach architektonicznych i instalacyjnych (schody, nośniki, rury, kaloryfery, ścianki działowe) oraz przedmiotach codziennego użytku (blaty kuchenne, meble, karnisze). Mowa tutaj przede wszystkim o tak zwanych metalach zimnych (stal, aluminium, żelazo) w matowej lub „specjalnie podniszczonej“ wersji. Błyszczących metali z żółtawym zabarwieniem (brąz, mosiądz, złoto) lepiej unikać. Jeśli nie chcesz czuć się w swoim domu jak w prawdziwej fabryce, łącz metale z innymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, skóra naturalna czy szkło.


Kolory stylu industrialnego

Jak już wspominaliśmy w niniejszym artykule, charakter industrialnego wnętrza tworzy wygląd zewnętrzny i przeznaczenie budynku, w którym dane pomieszczenie się znajduje. Dlatego też podstawowa paleta kolorów przeznaczona dla tego stylu będzie się opierać na naturalnych barwach wykorzystanych materiałów. W większości przypadków chodzi tutaj o neutralne tony szarości, czerni, bieli, uzupełnione o odcienie cegieł i surowego drewna. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wspomniana paleta barw jest dość ograniczona, a industrialne wnętrza muszą być nudne. Istnieje jednak kilka sposobów na ich ożywienie:

  1. Jeśli zdecydujesz się na monochromatyczną kolorystykę w odcieniach szarości, postaraj się wykorzystać jej jasne i ciemne tony tak, aby przestrzeń sprawiała wrażenie bardziej plastycznej (zasada ta oczywiście obowiązuje również w przypadku innych kolorów). Wrażenie to wzmocni także różnorodna tekstura materałów, które zwykle znajdują się w industrialnych wnętrzach (gruby tynk, beton, blacha falista, gładka stal, skorodowany metal).
  2. Podstawę z neutralnych chłodnych odcieni można ożywić akcentami w soczystych, jasnych kolorach (cytrynowa żółć, fuksja, pomarańcz). Taka koncepcja industrialnego wnętrza będzie sprawiać nowoczesne i świeże wrażenie.
  3. Ożywienie i złagodzenie monochromatycznego wnętrza jest możliwe również za pomocą odpowiednio dobranych dodatków oraz roślin.
  4. Aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zbyt ponurego, zadbaj o odpowiednią ilość światła dziennego.


źródło: https://favi.pl/produkty/p/biurko-george-na-wymiar-drewno-lite-stelaz-metalowy-czarny?v=1069365

 

Praktyczne i proste meble

Wyposażenie industrialnego wnętrza powinno być utrzymane w minimalistycznym stylu – meble mają być proste, praktyczne i bez zbędnych ozdób czy akcentów. Typowe są czyste, ostre linie i nieskomplikowane, geometryczne kształty. Zaokrąglenia znajdują się na przedmiotach codziennego użytku tylko w przypadku, że są niezbędne dla ich funkcjonalności. Materiałem numer jeden jest metal we wszystkich możliwych wariantach, któremu najczęściej towarzyszy grubo ciosane drewno. Meble industrialne swoim wyglądem nawiązują do wyposażenia fabryk czy pracowni – stół jadalny przypomina stół roboczy, ława z warsztatu może pełnić rolę biurka lub stolika kawowego. Ciekawym akcentem wnętrza może być skrzynia na narzędzia czy drewniany kufer. Wśród miłośników stylu industrialnego coraz popularniejsze są również palety, z których można wykonać stół, a nawet ramę łóżka. Metalowe szafki z fabrycznych szatni czy stare kartoteki świetnie się sprawdzą do przechowywania rzeczy, drewniana drabina może zostać wykorzystana jako pomysłowa półka na książki. W kuchni domowej z powodzeniem można wykorzystać blaty i urządzenia z jej fabrycznego odpowiednika.  Przewaga metalu w domu czy mieszkaniu nie oznacza wcale, że trzeba zrezygnować z wygody i relaksu w przytulnym wnętrzu. Zestawy wypoczynkowe powinny być jednak proste i stylowe. Podstawą jest tapicerka w jasnym, neutralnym kolorze. Dobrze sprawdzi się też fotel czy kanapa obity czarną skórą, najlepiej w stylu vintage. Styl industrialny często łączy nowe akcenty z pierwotnymi elementami danego wnętrza.

Często spotykamy się też z meblami i sprzętami, które powstały ze starych części maszyn, materiałów budowlanych czy hydraulicznych. Wielką popularnością cieszą się na przykład wieszaki wykonane z metalowych rurek.

Wielką rolę w industrialnych wnętrzach odgrywa oświetlenie. Wielkie przestrzenie wymagają jednak odpowiedniej ilości źródeł swiatła. Idealnie do tego nadają się klasyczne wiszące lampy fabryczne, podłogowe reflektory na statywach czy proste metalowe lampki robocze. Klimat klasycznych żarówek opatrzonych kolorowymi kablami już dawno odkryły i wykorzystały pozostałe style. Pojedyncze wiszące żarówki lub ich grupy są dziś bardzo popularne i z pewnością świetnie wkomponują się w industrialne wnętrze.

Mieszkanie w stylu industrialnym nie powinno być „zagracone“ meblami. Przestrzeń jest istotnym elementem takiego wnętrza, a zatem nie możemy jej niczym stłamsić. W otwartym wielofunkcyjnym pomieszczeniu meble często oddzielają od siebie poszczególne strefy użytkowe. Blat oddziela aneks kuchenny od salonu, kanapa definiuję strefę odpoczynku, a biurko jest dominantą kącika roboczego.


źródło: https://favi.pl/produkty/p/lawa-kawowa-do-salonu-z-polka-enna?v=1872170

Ostrożnie z dodatkami!

Industrialne wnętrze wymaga ostrożnego podejścia do dodatków i dekoracji. Wprawdzie właściwy wybór ozdób może w pewien sposób „wygładzić krawędzie“ chłodnego i surowego mieszkania, ale musimy uważać, by z nimi nie przedobrzyć. Akcesoria dekoracyjne muszą być jednak funkcjonalne i cechować się „industrialnym“ charakterem. Dodatki w stylu industrialnym to fascynujące zjawisko – przedmioty, które jedni ludzie bez żalu oddaliby na złom, dla innych mogą być oryginalną dekoracją. Wszystko, co dawniej stanowiło część wyposażenia fabryki czy warsztatu, można „przekuć“ na wyjątkowy element wyposażenia mieszkania. Jeśli przemawia do Ciebie ten styl, bądź oryginalny i ozdób swoje mieszkanie kołami zębatymi, zardzewiałymi tabliczkami z blachy czy starymi znakami drogowymi. Wielki zegar z dworcowej hali to niemal niezbędny element każdego industrialnego wnętrza, podobnie jak wieszak czy świecznik wykonany z rurek czy starej armatury. Fantazja nie tutaj ma granic. Świetnie wyglądają zwłaszcza elementy lekko zniszczone i zardzewiałe. W ich poszukiwaniu dobrze wybrać się na bazary, pchle targi czy do skupu złomu.

Miłośnicy tradycyjnego ozdabiania ścian wcale nie muszą z tego rezygnować. W industrialnym wnętrzu dosonale sprawdzą się wielkoformatowe abstrakcyjne obrazy, grafiki czy nowoczesne plakaty. Strzałem w dziesiątkę są również czarno-białe fotografie. Powieszone na surowej ceglanej ścianie będą wyglądać wyjątkowo efektownie. Obrazy i zdjęcia można pozostawić niezaramowane lub umieścić je w prostych metalowych ramkach czy antyramach.

Tkaniny w industrialnym wnętrzu powinny znaleźć się tylko tam, gdzie jest to naprawdę niezbędne. Betonowa podłoga może czasem potrzebować ocieplenia – przy łóżku czy sofie możemy więc umieścić grube tkane dywaniki lub piękną owczą czy wołową skórę. W niektórych wnętrzach sprawdzą się perskie vintage lub patchworkowe dywany, które zszywa się z małych, różniących się od siebie kawałków. Wykładziny są natomiast całkowicie zabronione. Wnętrze można nieco ożywić za pomocą roślin – najlepsze będą te z wielkimi, wyrazistymi liśćmi. Jeśli chodzi o doniczki, warto wybrać te z metalu lub betonu.

Chcesz urządzić dom w takim stylu? Koniecznie odwiedź wyszukiwarkę mebli i dekoracji FAVI.pl, dzięki której szybko znajdziesz idealne meble, tkaniny i dodatki do swojego domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.