W ramach pomocy restauratorom, którzy zostali dotknięci negatywnymi skutkami pandemii, władze miasta chcą umożliwić powiększenie ogródków gastronomicznych w lokalach wynajmowanych od gminnych jednostek na terenie miasta.
Dzięki temu restauratorzy będą mogli obsłużyć większą liczbę klientów, spełniając przy tym wszelkie normy narzucone przez służby sanitarne.
Restauratorzy, który chcieliby skorzystać z takiej możliwości powinni zwrócić się z wnioskiem o powiększenie metrażu ogródka do administratora, z którym mają zawartą umowę (MZUIM, MZBM lub Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Tychy). Miasto szacuje, że takich lokali jest ok. 30. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, gdyż powierzchnia i możliwości powiększenia ogródków letnich są różne, w zależności od lokalu.
Nie wprowadzamy nowych stawek za zajęcie terenu miejskiego pod ogródki kawiarniane – będą one naliczane zgodnie z obowiązującymi stawkami, ale w ramach przyjętego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców, mogą oni liczyć na ulgi.
Bezpieczeństwo mieszkańców oraz gości, którzy odwiedzają nasze miasto jest dla nas priorytetem. Dlatego chcemy stworzyć takie warunki, aby można było bezpiecznie korzystać z oferty tyskich restauratorów, m.in. z zachowaniem większych niż normalnie odległości pomiędzy gośćmi – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
Od poniedziałku (18.05) restauracje i kawiarnie mogą działać zarówno wewnątrz, jak i w formie ogródków letnich, pod warunkiem przestrzegania w nich takich zasad, jak np. 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego.
W lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki czy wazoniki. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu, osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans.
Do właściciela lokalu gastronomicznego należy ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.