Wiadomości z Tych

Warsztaty fotograficzne z cyjanotypii w Miejskim Centrum Kultury

  • Dodano: 2021-06-15 06:30, aktualizacja: 2021-06-14 19:21

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na warsztaty fotograficzne z cyjanotypii, prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego, które odbędą się w sobotę, 19 czerwca, w Miejskim Centrum Kultury w Tychach.

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dająca zdjęcia o charakterystycznym błękitnym zabarwieniu, które zapewniają światłoczułe sole żelaza. Kolor ten możemy zmienić tonując odbitki w odpowiednich związkach, bądź po prostu w herbacie czy kawie. 

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Uwaga: nie wystarczy kliknąć na Facebooku, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.
Warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania. Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem. Organizatorzy proszą o sprawdzanie folderu ze spamem.

W ramach warsztatów organizatorzy przewidują:

  • omówienie sposobów na pozyskiwanie negatywów wykorzystywanych w technikach szlachetnych,
  • sporządzenie roztworu do cyjanotypii,
  • wykonanie odbitki negatywowej na papierze,
  • wykonanie fotogramu,
  • wykonanie odbitki na płótnie.

Organizatorzy zapewniają wszelkie materiały potrzebne do wykonania prac.

Iwona Germanek to absolwentka Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIFF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw, między innymi w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.

Darek Zakrzewski to absolwent Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach. Przez kilka lat współpracował z gazetą „Dziennik Zachodni” jako fotoreporter. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z poetami, artystami. Brał udział w wielu wystawach, w tym w Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w Zabrzu. Wspólnie z Iwoną Germanek prowadził warsztaty fotograficzne w mikołowskim muzeum oraz we Wrocławiu.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo. 

Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają ok. 4 godzin. Lokalizacja: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26. 

Warsztaty fotograficzne z cyjanotypii w Miejskim Centrum Kultury / fot. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również