Wiadomości z Tych

W budynku po starej szkole powstaną mieszkania

  • Dodano: 2021-04-20 06:30, aktualizacja: 2021-04-19 18:37

Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało umowę na przebudowę i rozbudowę budynku byłej szkoły podstawowej przy ul. Oświęcimskiej 256, na budynek mieszkalny wielorodzinny.

Do końca 2022 roku powstanie tam 30 mieszkań

Wartość inwestycji to 9.877 miliona złotych. Umowę z P.B. Dombud S.A. podpisano 13 kwietnia br. Inwestycja będzie realizowana w formule "projektuj-buduj".

- Zgodnie z koncepcją powstanie 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 1.700 m2 oraz lokal usługowy o powierzchni 100 m2 (z przeznaczeniem na przychodnię). Inwestycja zostanie dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 8 mln zł. Całość prac to koszt 9.877 mln zł – mówi Daria Szczepańska – prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Gmach wpisany jest do miejskiej ewidencji zabytków i jego adaptacja na lokale mieszkalne musi być uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Budynek wymaga jednak generalnego remontu – trzeba w nim wymienić nawet stropy, co doskonale opisuje jego stan. Obiekt, który stanie się domem dla 30 rodzin przez wiele lat funkcjonował jako szkoła dla uczniów Urbanowic.

- Szkoła została wybudowana w czasach pruskich, w I połowie XIX wieku. Co ciekawe zachowała się w szkole jedna zabytkowa ławka. Prosiłam wykonawcę, aby uwzględnił ten zabytek w aranżacji obiektu. Takie niuanse ocieplają klimat miejsca i podkreślają jego historyczny charakter – dodaje prezes Szczepańska.

Uczniowie szkoły w 2016 r. przenieśli się do nowej placówki, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Od tego czasu budynek stał pusty. Po zakończeniu prac adaptacyjnych   zamieszkają w nim rodziny, które złożyły wniosek w urzędzie gminy o przydział mieszkania i czekają w kolejce. Zakończenie i rozliczenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2022 r.

Działki na których stoi szkoła były własnością gminy Tychy, w kwietniu 2019 roku zostały przekazane spółce razem z budynkiem starej szkoły, by można było rozpocząć prace nad jego adaptacją do nowej, mieszkaniowej funkcji.

- W Tychach konsekwentnie budujemy nowe mieszkania dla osób, które ich najbardziej potrzebują. Własne lokum to jeden z podstawowych elementów dających w życiu stabilizację i samodzielność, ale też poczucie odpowiedzialności za swoje życie – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

W listopadzie 2020 roku oddano do użytku, 4 – kondygnacyjny budynek wielorodzinny przy ul. de Gaulle’a w Tychach. W mieszkaniach o łącznej powierzchni 1,3 tys. m2 zamieszkały 23 rodziny. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 8,7 mln zł brutto.

Prawie 3 lata temu TTBS w Tychach oddał do użytku nowy budynek na ulicy Barona. W budynku o łącznej powierzchni ponad 1855 metrów kwadratowych znalazło się 38 nowych lokali mieszkalnych, każdy o powierzchni od 35 do 63 metrów kwadratowych.

Z końcem 2022 roku będą gotowe trzy budynki na ulicy Bielskiej Powstanie tam 91 mieszkań dla mieszkańców miasta Tychy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również