Wiadomości z Tych

Urząd Miasta Tychy wydał specjalne informatory

  • Dodano: 2021-01-20 07:00, aktualizacja: 2021-01-19 19:16

"Osoby z demencją", "Osoby z niepełnosprawnościami", "Przeciwdziałanie uzależnieniom", "Przeciwdziałanie przemocy", "Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami", "Seniorzy" – to tytuły 6 informatorów, jakie na początku roku wydał Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia.

Można w nich znaleźć najważniejsze informacje o tym jak sobie radzić z opisanymi w informatorach problemami i gdzie można szukać pomocy

W sumie wydano 1 500 sztuk informatora dla osób z demencją pn . „Osoby z demencją”, 3 500 tys. sztuk informatora pn. "Osoby z niepełnosprawnościami", 3000 sztuk informatora pod nazwą "Seniorzy", po 2 000 sztuk "Przeciwdziałanie uzależnieniom" oraz "Przeciwdziałanie przemocy" oraz 1 000 sztuk informatora: "Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami" .

W każdym z nich, na kilkudziesięciu stronach można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące danego zagadnienia

- W informatorze dot. przeciwdziałaniu uzależnieniom i przemocy znajdziemy m.in. informacje dotyczące przebiegu procesu uzależnienia, profilaktyki, objawów nadużywania: alkoholu, narkotyków czy przemocy, metod przeciwdziałania i leczenia, konsekwencji fizjologicznych, psychologicznych, społecznych i zawodowych, metod leczenia, a także informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc – wylicza Iwona Bińkowska – naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Informator dla seniorów zawiera z kolei dane o przywilejach i uprawnieniach dla seniorów, o ofercie dla nich (m.in. UTW, Biblioteka, MCK, MOSiR, siłownie plenerowe, kluby seniora), ale także o bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, badaniach, programach profilaktycznych realizowanych z myślą o seniorach na terenie miasta oraz ważnych  numerach telefonów, adresach szpitali i przychodni zdrowia.

Informatory "Osoby z niepełnosprawnościami" i "Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami" zostały przygotowane przede wszystkim z myślą o osobach borykających się z różnymi dysfunkcjami, ale nie tylko.

- Informatory powstały także z myślą o wszystkich, którzy, na co dzień mają kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Znajdziemy w nich wiele ważnych i cennych informacji dotyczących m.in. możliwości wsparcia – finansowego, zdrowotnego i społecznego, form aktywności osób niepełnosprawnych oraz gdzie te osoby i ich bliscy mogą szukać potrzebnych na ten temat informacji – dodaje Iwona Bińkowska.

Jedną z inicjatorek stworzenia informatora dla osób z demencją była Urszula Paździorek – Pawlik – lekarz i tyska radna

- To nieprawdopodobnie potrzebny informator! Zgłaszają się do mnie rodziny osób,  które są chore i widzę ich bezradność, to jak nie wiedzą, jak się zachować, jak opiekować się chorymi rodzicami i gdzie szukać pomocy – mówi Urszula Paździorek- Pawlik i dodaje: Cieszę się, że wreszcie mogą znaleźć informacje na ten temat w jednym miejscu, zwłaszcza, że demencja to schorzenie, na które choruje coraz więcej osób, a w starzejących się społeczeństwach ten stan będzie się pogłębiał. 

W publikacji można znaleźć informacje dot. symptomów choroby, diagnozy i sposobów leczenia demencji

Informatory będą dystrybuowane m.in. w Urzędzie Miasta, klubach seniora, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, podczas warsztatów dla opiekunów osób  z demencją, przychodniach zlokalizowanych na terenie miasta, w PZON-ie, MOPS-ie, OIK-u oraz wśród partnerów i organizacji współpracujących z wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych.

- Informatory, które oddajemy w ręce mieszkańców naszego miasta to efekt miesięcy pracy, zbierania informacji, konsultacji z ekspertami w dziedzinie przemocy, uzależnień, osób niepełnosprawnych czy lekarzy zajmujących się tematem demencji. Mam nadzieję, że będą one pomocą w radzeniu sobie z tak trudnymi problemami i dysfunkcjami, a osoby szukające pomocy znajdą w nich odpowiedzi na nurtujące ich pytania–   mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Wszystkie informatory, na które urząd miasta wydał ok. 36 tysięcy złotych są także dostępne w wersji elektronicznej na stronie Programy Społeczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również