Wiadomości z Tych

Urząd Miasta Tychy rezygnuje z plastiku

  • Dodano: 2020-02-03 14:15

Koniec z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, kubkami czy talerzykami. Rezygnujemy też z zamawiania plastikowych butelek z wodą – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Butelki PET zastąpiła woda z sieci wodociągowej i szklane zwrotne butelki, a plastikowe kubki dostępne przy automatach na wodę - kubki papierowe. 

Średnio w roku zużywano w urzędzie miasta ponad 18 tysięcy plastikowych kubków. Korzystali z nich urzędnicy, ale przede wszystkim osoby przychodzące do urzędu załatwić jakąś sprawę czy wziąć udział w spotkaniu. Od stycznia w nowych dystrybutorach są już kubki papierowe, a uczestnicy spotkań korzystają ze szklanek, a nie plastikowych kubeczków – mówi Aneta Luboń-Stysiak – Sekretarz Miasta Tychy.

Na urzędowych  korytarzach pojawiły się dystrybutory podpięte do wody z sieci wodociągowej RPWiK. Można skorzystać z zimnej bądź ciepłej wody. Dystrybutory zastąpiły 18 - litrowe plastikowe zbiorniki na wodę, z których korzystano do tej pory oraz 1,5 litrowe butelki z wodą.

 Nie możemy pozostać obojętni na alarmujące dane naukowców. Plastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko dlatego zmiana naszych nawyków jest konieczna. Zaczynamy od siebie – urzędu miasta. Na korytarzach zamontowano już nowe urządzenia, zachęcam wszystkich odwiedzających urząd do korzystania z tych dystrybutorów – woda w nich jest zdrowa i bezpieczna do picia – zachęca Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.

W sumie w budynkach, w których mieści się Urząd Miasta oraz Straż Miejska zamontowano 18 dystrybutorów. Zgodnie z przyjętym przez Radę Europy  prawem, od 2021 roku kraje cz łonkowskie UE będą musiały zakazać stosowania jednorazowych produktów z plastiku (talerzy, słomek, patyczków higienicznych) , które mogą mieć swoje zamienniki.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również