Tychy - portal miejski mojeTychy.pl

Wiadomości z Tych

Urząd Miasta Tychy rezygnuje z plastiku

  • Dodano: 2020-02-03 14:15

Koniec z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, kubkami czy talerzykami. Rezygnujemy też z zamawiania plastikowych butelek z wodą – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Butelki PET zastąpiła woda z sieci wodociągowej i szklane zwrotne butelki, a plastikowe kubki dostępne przy automatach na wodę - kubki papierowe. 

Średnio w roku zużywano w urzędzie miasta ponad 18 tysięcy plastikowych kubków. Korzystali z nich urzędnicy, ale przede wszystkim osoby przychodzące do urzędu załatwić jakąś sprawę czy wziąć udział w spotkaniu. Od stycznia w nowych dystrybutorach są już kubki papierowe, a uczestnicy spotkań korzystają ze szklanek, a nie plastikowych kubeczków – mówi Aneta Luboń-Stysiak – Sekretarz Miasta Tychy.

Na urzędowych  korytarzach pojawiły się dystrybutory podpięte do wody z sieci wodociągowej RPWiK. Można skorzystać z zimnej bądź ciepłej wody. Dystrybutory zastąpiły 18 - litrowe plastikowe zbiorniki na wodę, z których korzystano do tej pory oraz 1,5 litrowe butelki z wodą.

 Nie możemy pozostać obojętni na alarmujące dane naukowców. Plastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko dlatego zmiana naszych nawyków jest konieczna. Zaczynamy od siebie – urzędu miasta. Na korytarzach zamontowano już nowe urządzenia, zachęcam wszystkich odwiedzających urząd do korzystania z tych dystrybutorów – woda w nich jest zdrowa i bezpieczna do picia – zachęca Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.

W sumie w budynkach, w których mieści się Urząd Miasta oraz Straż Miejska zamontowano 18 dystrybutorów. Zgodnie z przyjętym przez Radę Europy  prawem, od 2021 roku kraje cz łonkowskie UE będą musiały zakazać stosowania jednorazowych produktów z plastiku (talerzy, słomek, patyczków higienicznych) , które mogą mieć swoje zamienniki.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.