Wiadomości z Tych

Tyski Quiz Wiedzy o samorządzie, mieście i nie tylko. Projekt z dotacji GZM

  • Dodano: 2023-02-03 06:30, aktualizacja: 2023-02-02 19:35

Integracyjno-edukacyjna, dwujęzyczna gra karciana trafiła po feriach do tyskich szkół, w których uczą się ukraińskie dzieci i młodzież, a także Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury i Punktu Pomocy Cudzoziemcom.

Quiz skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII) i ponadpodstawowych. Każdy zestaw zawiera 100 kart z pytaniami podzielonymi na 4 kategorie: "Wiedza o Tychach", "Wiedza o Polsce i Ukrainie", "Wiedza o społeczeństwie" i kategoria pytań otwartych - "Poznajmy się". Quiz ma charakter edukacyjny, ale nie tylko – jego celem jest także integracja dzieci i młodzieży.

- W tyskich szkołach uczy się obecnie około 700 uczniów będących uchodźcami z Ukrainy. Konieczność opuszczenia swojego domu, rodziny i znajomych to wyjątkowo trudna sytuacja dla młodych ludzi, niezależnie od narodowości. Postanowiliśmy stworzyć dodatkowy pretekst do bliższego, wzajemnego poznania się, ale także poszerzenia swojej wiedzy o naszym mieście i samorządzie. Dlatego Tyski Quiz Wiedzy został opracowany w dwóch językach - polskim i ukraińskim – mówi Ewa Grudniok – rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Tychy.

Co znajdziemy w quizie?

W quizie znajdziemy pytania m.in. o to, "gdzie nie spotkamy w Polsce żubra?", "kto wybiera prezydenta miasta?", "rzeźby jakich zwierząt znajdziemy na Starym Rynku w Tychach?", czy "jaka pisarka została upamiętniona na jednym z tyskich murali na os. N?". Wśród pytań znajdują się także te dotyczące Ukrainy m.in. "jaką nazwę nosi najwyższy szczyt Ukrainy?". Ważną częścią gry są tzw. pytania otwarte, dzięki którym dzieci i młodzież mogą się lepiej poznać np. "Wymień 3 najważniejsze rzeczy, które chciał(a)byś zrobić w życiu?", " Gdzie lubisz spędzać czas?", "Co lubisz w Tychach?".

Do każdej gry dołączona jest instrukcja, ale zasady są bardzo proste. Grupa dzieli się na 2 drużyny, każda losuje po kolei pytania i odczytuje je drużynie przeciwnej. Jeśli odpowiedź jest poprawna karta trafia do drużyny, która dobrze odpowiedziała, a jeśli błędna odkładamy kartę na bok. Wygrywa ten zespół, który zdobył więcej kart.

W przypadku pytań z kategorii „poznajmy się” osoba losująca kartę czyta pytanie i wyznacza osobę z przeciwnej drużyny, która na nie odpowiada.

Urząd Miasta Tychy zrealizował ten projekt dzięki dotacji pozyskanej z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Projekt graficzny przygotowała pracownia Młode Studio, a realizacją zajął się kolektyw Mamy Projekt.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również