Wiadomości z Tych

Tychy zakwitną na wiosnę

  • Dodano: 2018-03-23 10:30

Kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła, niebawem miasto zakwitnie więc tysiącami kwiatów i roślin ozdobnych. Jesienią ubiegłego roku w parkach, skwerach i pasach zieleni zasadzono ok. 83 tys. roślin cebulowych: tulipanów, narcyzów, krokusów.

Narcyzy i krokusy zakwitną niebawem w okolicach Lampy Górniczej przy ul. Burschego i w Parku Północnym. Tulipany i narcyzy – u zbiegu ulic Hlonda i Brzozowej.

W tym roku ma również zostać przebudowany skwer przy ul. Dębowej.

W tym miejscu ma powstać tzw. Park Kieszonkowy (ang. pocket park). Będzie częściowo zmieniona mała architektura, zaplanowane są hamaki miejskie, leżaki miejskie na tarasach z deski kompozytowej, będą zmienione alejki. Poza tym pojawią się kolorowe byliny, krzewy, drzewa i trawy – mówi Miłosz Stec - z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Bardziej zielono zrobi się także w pobliżu siłowni zewnętrznej znajdującej się przy ulicy Jaśkowickiej i Borowej oraz w pasie środkowym między jezdniami przy ul. Jana Pawła II w Tychach (od ronda Polonia do ronda Casino), gdzie zostanie zasadzonych 4143 szt. lawendy wąskolistnej.

18 donic zamontowanych na latarniach na Placu Baczyńskiego zostanie obsadzonych surfiniami i wilcem ziemniaczanym. Na placu tym zostanie także ustawionych 8 dużych donic z kolorowymi kwiatami. Nowe nasadzenia pojawią się także na rabatach wzdłuż zejścia do jeziora oraz na pozostałych rabatach na Paprocanach. Bardziej zielono będzie także m.in. w Rodzinnym Parku bł. Karoliny, na terenie przy ul. Żorskiej i Legionów, zieleńcu przy ul. Obywatelskiej oraz w pasie drogowym przy ul. Filaretów. Jednoroczne kwiaty: surfinie, rozplenice szczecinkowate "Rubrum", wilce ziemniaczane, werbeny patagońskie pojawią się na rabatach w różnych częściach miasta.

Co roku kwiatami dekorowane są kolejne części miasta. W 2017 roku w Tychach wykonano m.in. 11 "Zielonych Podwórek".

Największe podwórko o powierzchni powyżej 2000 m2 znajduje się na przedłużeniu "Zielonej Osi" przy Al. Marszałka Piłsudskiego. Na wiosnę będą tam jeszcze dostawione meble miejskie, które nie zostały montowane ze względu na zimowy okres – mówi Justyna Gałuszka – miejski architekt krajobrazu.

Nowe rabaty pojawiły się przy Al. Bielskiej oraz przy skrzyżowaniu ul. Stefana Grota-Roweckiego i Al. Niepodległości w Tychach. Wysadzono tam 272 sztuk róży okrywowej oraz 64 sztuki jałowca płożącego "Glacier". Pozostało do wysadzenia ok. 168 szt. róży i 104 szt. jałowca.

Zazielenił się także teren przy parkingu przy ul. Dmowskiego. Zasadzono tam 18 szt. jarząbów szwedzkich, a także kocimiętkę Fassena, szałwię omszona "Mainacht", złocień wielki, kosodrzewinę i wiele innych.

Na skwerze przy ul. Przejazdowej pojawiło się 10 sztuk jarząba pospolitego, obok posadzono m.in. żurawkę drżączkowatą i lawendę wąskolistną.

Na rondzie Sublańskim przy ul. Harcerskiej i Żwakowskiej w Tychach w towarzystwie berterysu thunberga "Maria" będzie rosła piękna Supertunia "Vista" – żelazna roślina.

W 2017 roku zakwitło w sumie w Tychach ponad 108 tys. roślin cebulowych: krokusy (np. u zbiegu ulic Cienistej i Begonii oraz przy Teatrze Małym), różne gatunki narcyzów, czosnku ozdobnego i kamasji (ul. Darwina, przy pomniku Wejchertów).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również