Wiadomości z Tych

Trwa kwalifikacja wojskowa

  • Dodano: 2022-04-29 08:00, aktualizacja: 2022-04-29 08:03

W Tychach trwa kwalifikacja wojskowa, która ma określić zdolność młodych tyszan do czynnej służby wojskowej i przygotowanie rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej. Stawić się na nią muszą wszyscy mężczyźni, który kończą w tym roku 19 lat.

Kwalifikacja wojskowa 2022

Wezwania na badania otrzymali również mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej, a także ci, którym w latach ubiegłych przyznano kategorię B, świadczącą o czasowej niezdolności do służby wojskowej w bieżącym roku. Nie zapomniano także o osobach pełnoletnich, które wcześniej zgłosiły gotowość służby żołnierskiej.

W sumie kwalifikacja obejmie 570 mężczyzn (w tym 484 z rocznika podstawowego 2003). Przed komisją stanąć będą musiały również kobiety urodzone w latach 1998–2003, ale tylko te mające specjalistyczne wykształcenie, głównie medyczne: lekarskie, farmaceutyczne, pielęgniarskie, psychologiczne, ratownicze i weterynaryjne. Wojsko może upomnieć się również o panie z wykształceniem morskim, lotniczym i informatycznym. W tym roku wezwano 27 kobiet.

Każda z osób podlegająca obowiązkowi kwalifikacji otrzymała imienne wezwanie w formie listu. Wyznaczony jest w nim dokładny termin i miejsce stawienia z informacją, jakie dokumenty należy ze sobą wziąć. Warto pamiętać, że nawet gdy nie otrzymaliśmy takiego wezwania, nie zwalnia nas to z konieczności odbycia kwalifikacji wojskowej. Jeśli nie możemy przyjść na badania, musimy zgłosić ten fakt, aby mógł zostać wyznaczony inny termin. Kwalifikacja wojskowa jak co roku odbywa się w budynku przy ul. Ciasnej 3.  

Więcej informacji o kwalifikacji wojskowej oraz czynnościach wykonywanych w czasie jej przebiegu można uzyskać w Urzędzie Miasta Tychy w Wydziale Spraw Obywatelskich pod numerem 32 776 35 06. Tegoroczna kwalifikacja w naszym mieście zakończy się 17 maja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również