Wiadomości z Tych

Tanie OC również w Tychach. Poznaj 5 sposobów na niższą składkę!

  • Dodano: 2019-02-05 13:15

Choć Tychy nie należą do najdroższych miast w Polsce pod względem wysokości składki OC, to i tak zawsze warto robić wszystko, żeby płacić jak najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie. Jak to zrobić? Poznaj 5 porad, które pomogą Ci w legalnym, bezpiecznym i skutecznym obniżeniu ceny polisy.

1. Znajdź najtańszą ofertę

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że polisy OC generalnie niczym się nie różnią oprócz ceny. Owszem, niektóre towarzystwa oferują możliwość bezpośredniej likwidacji szkód, ale powiedzmy sobie szczerze, że to raczej niewielki dodatek, który nie ma dużego znaczenia przy wyborze oferty, o ile w ogóle ma jakikolwiek. W każdym razie z pewnością najistotniejsza jest wysokość składki, a że różni się ona dość znacznie w zależności od firmy, trzeba sprawdzić wiele polis, żeby znaleźć tę najtańszą. W tym momencie z pomocą przychodzą kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe, takie jak kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Przy użyciu kalkulatora lub porównywarki szybko i łatwo upewnisz się, gdzie warto kupić OC. Te internetowe narzędzia pozwalają bowiem na błyskawiczne zweryfikowanie składki ubezpieczeniowej w wielu towarzystwach za jednym razem – w tym celu wystarczy tylko w formularzu wpisać informacje dotyczące pojazdu i właściciela lub właścicieli. Po ich przetworzeniu przez system generowany jest ranking z polisami posortowanymi od najtańszej do najdroższej. Skutecznym sposobem na znalezienie najtańszego OC jest także pomoc ze strony agenta ubezpieczeniowego, który dysponuje ofertami wielu firm.

2. Cierpliwie zbliżaj zniżki

Jeśli jeszcze nie udało Ci się uzbierać pełnych zniżek ubezpieczeniowych, powinny być one Twoim celem w ciągu kilku najbliższych lat. Ich zdobycie skutkuje znacznie niższą składką, a można je otrzymać niejako w nagrodę za każde 12 miesięcy, w trakcie których wykupiło się polisę i nie spowodowało żadnej szkody w ruchu drogowym. Pełny rok bez stłuczki, kolizji czy wypadku na koncie oznacza z reguły dodatkowe 10% zniżek, podczas gdy ich maksymalna wysokość wynosi 60%. Dotyczy to ubezpieczenia całorocznego – jeśli chodzi o OC krótkoterminowe, obowiązują inne zasady.

3. Skorzystaj ze zniżek innego kierowcy

Jeżeli należysz do grupy młodych kierowców, czyli masz mniej niż 28-30 lat albo dopiero niedawno otrzymałeś prawo jazdy, z pewnością zdajesz sobie sprawę ze swojego nieciekawego położenia względem towarzystw ubezpieczeniowych. Mówiąc wprost, składka dla Ciebie jest bardzo wysoka, dlatego aby uczynić ją akceptowalną, warto skorzystać ze zniżek innego kierowcy. Jak to zrobić? Otóż trzeba uczynić drugiego kierowcę kolejnym właścicielem pojazdu, w rezultacie czego składka może być niższa nawet o 50%, o ile dysponuje on wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę.

4. Uwzględnij cenę OC przy wyborze auta

Kupując samochód, często nie zwracamy uwagi na to, ile będzie kosztować OC. Tymczasem od wyboru auta w dużym stopniu zależy wysokość składki. Najważniejsze znaczenie ma w tym kontekście pojemność silnika – po przekroczeniu wartości 2000 cm3 cena ubezpieczenia wzrasta wyraźnie. Liczą się także marka i model samochodu, ponieważ auta marek uchodzących za sportowe, jak np. Mercedes, BMW, Honda czy Audi są nieco droższe w ubezpieczeniu niż modele postrzegane jako „spokojne”, np. Skody, Toyoty albo Fiaty.

5. Nie rozkładaj składki na raty

O ile tylko możliwości finansowe Ci na to pozwalają, opłać składkę od razu i nie rozkładaj jej na raty, bo ta „przyjemność” sporo kosztuje. Finalnie, sumując dwie lub więcej rat, zapłacisz więcej nawet o 10-30%, niż gdybyś opłacił OC niezwłocznie po wykupieniu polisy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.