Wiadomości z Tych

"Straż miejska zwraca się o nieparkowanie w tym miejscu" – akcja tyskiej Straży Miejskiej

  • Dodano: 2022-10-07 06:15, aktualizacja: 2022-10-06 19:26

"Szanowny kierowco! W chwili obecnej pojazd parkuje niezgodnie z przepisami prawa o Ruchu Drogowym. W sytuacji ponownego stwierdzenia samochodu w tym miejscu będziemy zmuszeni do podjęcia bardziej restrykcyjnych kroków." – kartki z taką treścią mogą znaleźć za szybą swoich pojazdów kierowcy parkujący w niedozwolonym miejscu w Tychach.

- Korzystamy z takiej formuły w sytuacjach, w których nie doszło do naruszeń ustawy prawo o ruchu drogowym w rażący sposób. Z reguły w miejscach o znikomej społecznej szkodliwości. Rzecz jasna, każde takie nasze działanie jest odnotowywane, a brak reakcji kierowcy na nie powoduje wdrożenie bardziej radykalnych środków – mówi Sławomir Gurdek z tyskiej Straży Miejskiej.

Strażnicy miejscy podkreślają, że informacja napisana jest językiem prostym, zrozumiałym dla wszystkich, zgodnym z opracowaniem „Komunikacja pisemna. Rekomendacje" wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz zasadami przyjętymi przez Urząd Miasta Tychy w ramach projektu "Proste słowo".  (W połowie 2018 roku Urząd Miasta Tychy jako pierwszy urząd miasta w kraju rozpoczął realizację projektu, którego celem było wprowadzenie prostego języka do pism i dokumentów, które urzędnicy kierują do mieszkańców.)

Taka komunikacja przynosi pożądane efekty.

- Doświadczenie podpowiada nam, że w większości przypadków odnosi ona bardziej pozytywny odbiór społeczny niż długotrwały proces wzywania osoby do jednostki kończący się nałożeniem mandatu karnego. Była ona dla nas również sposobem uniknięcia bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami podczas pandemii – dodaje Sławomir Gurdek.

W 2021 roku liczba wszystkich stwierdzonych przez tyskich strażników miejskich wykroczeń wyniosła 1900, w tym ujęto 159 wystawionych kartek „Szanowny kierowco”.  W tym roku, do 4 października 2022 roku liczba wszystkich stwierdzonych wykroczeń wyniosła 1449, wystawionych zostało 200 kartek "szanowny kierowco".

Google NewsSubskrybuj mojeTychy.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również