Wiadomości z Tych

"Straż miejska zwraca się o nieparkowanie w tym miejscu" – akcja tyskiej Straży Miejskiej

  • Dodano: 2022-10-07 06:15, aktualizacja: 2022-10-06 19:26

"Szanowny kierowco! W chwili obecnej pojazd parkuje niezgodnie z przepisami prawa o Ruchu Drogowym. W sytuacji ponownego stwierdzenia samochodu w tym miejscu będziemy zmuszeni do podjęcia bardziej restrykcyjnych kroków." – kartki z taką treścią mogą znaleźć za szybą swoich pojazdów kierowcy parkujący w niedozwolonym miejscu w Tychach.

- Korzystamy z takiej formuły w sytuacjach, w których nie doszło do naruszeń ustawy prawo o ruchu drogowym w rażący sposób. Z reguły w miejscach o znikomej społecznej szkodliwości. Rzecz jasna, każde takie nasze działanie jest odnotowywane, a brak reakcji kierowcy na nie powoduje wdrożenie bardziej radykalnych środków – mówi Sławomir Gurdek z tyskiej Straży Miejskiej.

Strażnicy miejscy podkreślają, że informacja napisana jest językiem prostym, zrozumiałym dla wszystkich, zgodnym z opracowaniem „Komunikacja pisemna. Rekomendacje" wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz zasadami przyjętymi przez Urząd Miasta Tychy w ramach projektu "Proste słowo".  (W połowie 2018 roku Urząd Miasta Tychy jako pierwszy urząd miasta w kraju rozpoczął realizację projektu, którego celem było wprowadzenie prostego języka do pism i dokumentów, które urzędnicy kierują do mieszkańców.)

Taka komunikacja przynosi pożądane efekty.

- Doświadczenie podpowiada nam, że w większości przypadków odnosi ona bardziej pozytywny odbiór społeczny niż długotrwały proces wzywania osoby do jednostki kończący się nałożeniem mandatu karnego. Była ona dla nas również sposobem uniknięcia bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami podczas pandemii – dodaje Sławomir Gurdek.

W 2021 roku liczba wszystkich stwierdzonych przez tyskich strażników miejskich wykroczeń wyniosła 1900, w tym ujęto 159 wystawionych kartek „Szanowny kierowco”.  W tym roku, do 4 października 2022 roku liczba wszystkich stwierdzonych wykroczeń wyniosła 1449, wystawionych zostało 200 kartek "szanowny kierowco".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również