Wiadomości z Tych

„Srebrna linia” dla tyskich seniorów

  • Dodano: 2020-09-18 15:30, aktualizacja: 2020-09-18 23:29

22 września w Tychach startuje projekt pn. „Srebrna linia”, którego celem jest kompleksowe wspieranie seniorów i zapobieganie ich wykluczeniu. Na Srebrnej Linii dyżurować będą specjaliści m.in. psychologowie, informatycy czy osoby zorientowane w bieżących wydarzeniach miejskich.


Projekt „Srebrnej Linii” znalazł się w opracowywanym wiosną tego roku nowym Programie Polityki Senioralnej dla miasta Tychy na lata 2020 - 2027. Dokument był szeroko konsultowany z seniorami, m.in. z Tyską Radą Seniorów, która pozytywnie odniosła się do tego pomysłu.

Podczas pandemii zauważyliśmy, że osoby starsze zostały odcięte od świata, nie było nie było możliwości wychodzenia z domów, wielu ludzi wycofało się, niemal straciło kontakt ze światem zewnętrznym. Uruchomienie specjalnej linii jest świetnym rozwiązaniem, które zapewni im stały kontakt, będą mogli zadzwonić, zapytać, a czasem po prostu porozmawiać. To taki telefon zaufania, niektórzy z nas mówią „telefon do przyjaciela” – mówi Urszula Polubiec - przewodnicząca Tyskiej Rady Seniorów.

Teraz projekt od pomysłu przeszedł do etapu realizacji.    

W ramach programu od 22 września tyscy seniorzy będą mogli uzyskać bezpłatną pomoc telefoniczną w zakresie: 

  • wsparcia psychologicznego, 
  • informacji o wydarzeniach i ciekawych inicjatywach dla seniorów,
  • drobnego doradztwa prawnego (np. na co zwrócić uwagę podpisując umowę z operatorem telefonii),
  • dostępności i zarezerwowania leków w aptekach na terenie Tychów,
  • pomocy w rozwiązywaniu problemów z obsługą np. telefonu komórkowego czy komputera,
  • zorganizowania pomocy wolontariusza potrzebnej np. do zrobienia zakupów.


Srebrna Linia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17 pod numerem 793-516-516.

Z danych urzędu miasta wynika, że obecnie w Tychach ponad 35 tysięcy mieszkańców skończyło 60 rok życia.

Nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego staramy się realizować coraz więcej projektów z myślą o seniorach. „Srebrna linia” jest kolejnym takim projektem. Naszym celem jest kompleksowa pomoc seniorom i zapobieganie ich wykluczeniu. Chcemy, by wiedzieli, że nie są sami, że mogą liczyć na wsparcie – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Program jest współfinansowany ze środków budżetu Miasta Tychy (13 000 zł). Całkowita koszt realizacji projektu to 22 920 złotych. Zadanie będzie realizowane przez Fundację „Po skrzydła”.

Miasto Tychy od wielu lat realizuje szereg działań skierowanych do osób starszych.  Od 13 lat prowadzony jest z dużym powodzeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku. To dziś jeden z największych takich uniwersytetów w Polsce. W mieście działa także Tyska Rada Seniorów. W domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia osoby starsze i potrzebujące mogą uzyskać niezbędną pomoc.

W ostatnim czasie z myślą o seniorach powstało m.in. Centrum Usług Społecznościowych, w którym znajdują się   mieszkania chronione dla seniorów oraz pobytu czasowego dla opiekunów osób starszych. Bardzo zaawansowane są też prace przy budowie Domu Pomocy Społecznej  w Kobiórze. Od 2012 roku w Tychach realizowany jest także program Aktywni 60+, dzięki któremu wielu najstarszych tyszan (ok. 11 tysięcy beneficjentów) korzysta ze zniżek oferowanych przez  instytucje miejskie oraz firmy prywatne.

Za kilka dni - 25 września br. po raz pierwszy w Tychach odbędą się bezpłatne szkolenia dla osób opiekujących się osobami chorymi na demencję.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również