Wiadomości z Tych

Skrzyżowanie ul. Grota Roweckiego i Edukacji już przejezdne

  • Dodano: 2021-11-25 07:15, aktualizacja: 2021-11-25 07:24

Dobra wiadomość dla kierowców. Skrzyżowanie ulic Grota Roweckiego i Edukacji zostało otwarte dla ruchu.

Otwarte skrzyżowanie

Skrzyżowanie ulic Grota Roweckiego i Edukacji jest jednym z 39 skrzyżowań modernizowanych w ramach zadania pod nazwą Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS). W środę, 24 listopada - zostało otwarte dla ruchu. Skrzyżowanie jest już przejezdne, ale trwają jeszcze prace przy budowie dojść pieszych.

- To nie był drobny remont, a gruntowna przebudowa. W pierwszej kolejności stara nawierzchnia została rozebrana wraz z konstrukcją, a także przebudowaliśmy kolidujące z projektem sieci.  - wyjaśnia Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Po przebudowie skrzyżowanie zyskało nową geometrię, zmodyfikowane zostały łuki, a trzy wloty poszerzono o dodatkowe pasy ruchu. 

Uruchomiono też nowo wybudowaną sygnalizację świetlną, która ma zostać włączona do systemu sterowania ruchem. Na razie działa jednak w trybie stałoczasowym.

- Stopniowo będziemy uruchamiać jej kolejne funkcjonalności, dlatego sposób jej działania będzie się na bieżąco zmieniał - mówi Jacek Tuchowski, kierownik Referatu Transportu i Zarządzania Ruchem Drogowym z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy. Docelowo sygnalizacją na tym i 38 pozostałych skrzyżowaniach w mieście będzie sterował Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Kiedy to nastąpi?

- System nie ma swojej funkcjonalności, gdyż nie jest jeszcze włączony – wyjaśnia Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach - Pamiętajmy, że inwestycja jest w toku. Póki co przygotowujemy miasto na, kolokwialnie mówiąc, wpięcie poszczególnych sygnalizacji do Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem. Rozpoczynamy pierwsze testy, dlatego praca sygnalizacji będzie się zmieniać, ale korzyści, jakie niesie ze sobą ten system, zobaczymy dopiero po uruchomieniu i kalibracji całego ITS-u, co ma mieć miejsce w II połowie 2022 roku.

Prace nad systemem ITS w Tychach rozpoczęły się w 2019r. i potrwają do połowy 2022. Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to prawie 120 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski dla wydatków kwalifikowanych. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również