Wiadomości z Tych

Sad owocowy powstanie na osiedlu B w Tychach

  • Dodano: 2021-07-27 09:45

Na miejskim skwerze na ul. Hlonda o powierzchni prawie 2000 metrów k2 wkrótce powstanie pierwszy, ogólnodostępny miejski sad.

Będą w nim rosły m.in. czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin czy jeżyny

W sadzie znajdą się także tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy.

- Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, mają powstać elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

W sadzie znajdzie się miejsce dla pergoli w kształcie kopuły. Konstrukcja stanowić ma podporę dla winorośli oraz ma być elementem wyróżniającym sad i przyciągającym mieszkańców do korzystania z niego. Zaangażowanie mieszkańców – to jeden z celów projektu, dlatego w planach jest wspólne sadzenie drzew i krzewów podczas warsztatów, które zgodnie z założeniem odbywać się będą przed 15 listopada (dokładna data akcji sadzenia będzie podana co najmniej dwa tygodnie przed planowaną akcją).

Projekt powstaje w ramach tyskiego budżetu obywatelskiego. Oprócz zachęcenia mieszkańców do przebywania w sadzie i kosztowania owoców ma także poprawić retencję, bioróżnorodność, estetykę miejsca oraz zwiększyć atrakcyjność dla mieszkańców poszukujących terenów do rekreacji. Miejsce ma być także przestrzenią do edukacji np. w zakresie samowystarczalności żywieniowej, a także promocją miejskich upraw poprzez stworzenie ogrodu jadalnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również