Wiadomości z Tych

Rusza Tyski Festiwal Monodramu MOTYF

 • Dodano: 2021-03-25 06:30, aktualizacja: 2021-03-25 09:37

Tegoroczna, 13 edycja Festiwal Monodramu MoTyF z uwagi na pandemię odbędzie się w formie online.

Wczoraj, 24 marca, o godz. 19:00, na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) rozpocznie się transmisja pierwszych, konkursowych spektakli.

Pierwszym z nich będzie monodram Piotra Rybaka "Bastyl/Ja - Sprawa życia i śmierci”, który opowiada o dramacie gubernatora Bastylii Markiza de Launay.

- Natomiast o godz. 21:00 zapraszamy na transmisję spektaklu Nikoli Mierzejewskiej „Imago” w reżyserii Grzegorza Stawiaka, który jest próbą odpowiedzi na sensualne doświadczenie spotkania z bezpostaciową osobowością – zachęcają organizatorzy.

Monodram "Trzy ćwierci do śmierci” w reżyserii Karoliny Martin i Mateusza Smacznego będzie można obejrzeć 25 marca, o godz. 16:00. Spektakl to podróż Babuchy na granicy dwóch światów. Bohaterka pragnie zakończyć swój zbyt długi żywot. Wcześniej jednak musi dokonać rachunku sumienia. Czy ciąży na niej przekleństwo złych ludzi? A może sama odpowiada za swoje nieszczęście? Czy ktoś przyjdzie jej z pomocą?

O godzinie 17:30 transmisja monodramu "Nigdy nie było mi dobrze w czerwonym” w reżyserii Anety Ćwieluch. To spektakl o wolności czegoś i wolności od czegoś. To trochę "orwellowski” obraz przyszłości, który jakże jest współczesny. Pani "Po" to ostrzeżenie, a może pogodzenie?

- W ostatni dzień prezentacji konkursowych pokażemy aż trzy spektakle. O godz. 16:00 monodram Anety Spirydowicz "Będzie ciasno”. Monodram porusza kwestie trudu funkcjonowania niezależnie, poza systemem. O 17:30 monodram "33" Mateusza Nędzy, który porusza kwestie samotności. Przeprowadzki z miejsca na miejsce oraz braku kontaktu z bliskimi. O godz. 18:30 "Hermenegilda K'' Doroty Kaczor. To tragikomedia o samotności i próbie radzenia sobie z przemijaniem.  Spektakl to ukłon w stronę artystów, którzy odchodzą zapomniani. Inspirowany twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima – mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach.

W skład jury konkursowego weszli: Irena Jun, Jolanta Niestrój-Malisz oraz Mikołaj Grabowski.

Spektakle konkursowe, fora teatralne oraz gala finałowa (zaplanowana na 27 marca, o godz. 17:00) będą transmitowane na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy).

Program Festiwalu:

 • 24 MARCA

- Małgorzata Kowalczyk "Polowanie na sarnę”, godz. 19:00
- Nikola Mierzejewska "Imago”, godz. 21:00
 

 • 25 MARCA

- Forum teatralne, godz. 12:00
- Karolina Martin "Trzy ćwierci do śmierci”, godz. 16:00
- Piotr Rybak "Bastyl/Ja - Sprawa życia i śmierci”, godz. 17:30
-  MIKOŁAJ GRABOWSKI - Aktor w DIALOGU, godz. 20:30
 

 • 26 MARCA

- Forum teatralne, godz. 12:00
- Aneta Spirydowicz "Będzie ciasno”, godz. 16:00
- Mateusz Nędza "33”, godz. 17:30
- Joanna Gorzała "Rajcula warzy”, godz. 18:30
- IRENA JUN - Aktor w DIALOGU, godz. 20:30
 

 • 27 MARCA

- Forum teatralne, godz. 11:00
- Gala Finałowa, godz. 17:00
- SONIA BOHOSIEWICZ - Aktor w DIALOGU, godz. 19:00
- MAGNETYZM W SIECI czyli Aleksandra Fredry "Śluby panieńskie”

Dzień po zakończeniu Festiwalu Monodramu MOTYF (28.03 o godz. 15.00) odbędzie się premiera online produkcji Teatru Małego w Tychach w reżyserii Pawła Drzewieckiego: MAGNETYZM W SIECI, czyli Aleksandra Fredry "Śluby panieńskie”.

 • Obsada: Katarzyna Herman, Andrzej Warcaba, Krzysztof Szczepaniak, Anna Buczkowska, Anna Siek, Kamil M. Banasiak.    

Spektakl ten został zrealizowany w ramach programu grantowego dla teatrów organizowanego przez Związek "Cyfrowa Polska” i YouTube, którego Teatr Mały jest laureatem.

- Od ponad dwunastu miesięcy, kontakt z drugim człowiekiem, z konieczności, został ograniczony do minimum. Z drugiej zaś strony, odkrywamy możliwości, jakie niesie Internet. W przestrzeni wirtualnej coraz   cz ęściej uczymy się, pracujemy, kontaktujemy się z najbliższymi. Zrealizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2021 premierą online, staramy się zwrócić uwagę naszych drogich widzów, na powyższe zagadnienia. Mamy jednocześnie świadomość, że w tych trudnych -również dla naszego Teatru- okolicznościach zewnętrznych, jedyna przestrzeń spotkania z naszą publicznością, to właśnie świat wirtualny. Staraliśmy się więc wykreować dla Państwa rzeczywistość, w której, dzielimy się z Państwem naszą tęsknotą za sceną i kreacją artystyczną.

W istocie, bohaterami tego internetowego przedstawienia są aktorzy, dla których odcięcie od sceny i widza, stanowi najtrudniejsze z zawodowych doświadczeń. Oby trwało ono jak najkrócej, czego z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru, życzę nam wszystkim – mówi Paweł Drzewiecki - dyrektor Teatru Małego w Tychach, reżyser spektaklu "Magnetyzm w sieci”.

 • Scenariusz i reżyseria: Paweł Drzewiecki
 • Muzyka:  Joanna Piwowar Antosiewicz
 • Instrumenty smyczkowe:  Paweł Odorowicz
 • Scenografia:  Joanna Rupik, Wojciech Łuka
 • Udźwiękowienie:   Krzysztof Kurek, Tomasz Cichocki
 • Oświetlenie: Leszek Szymański
 • Charakteryzacja: Barbara Rdzanek
 • Montaż: Michał Wac
 • Operatorzy: Michał Majocha, Arkadiusz Pająk, Mariusz Lach
 • Obsługa planu: Maciej Górski, Lidia Lechowicz, Barbara Szymańska, Alicja Liszka
 • Promocja: Dominika Porwit-Wądołowska, Małgorzata Wawak
 • Zdjęcia: Agnieszka Seidel-Kożuch
 • Kierownik Produkcji: Aleksandra Sus
 • Producent Wykonawczy: Małgorzata Polko
 • Produkcja: Teatr Mały Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również