Wiadomości z Tych

Rusza Metrorower - największy system miejskich wypożyczalni rowerów w Polsce

  • Dodano: 2024-02-20 14:00

W niedzielę 25 lutego, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uruchomiony zostanie, największy w kraju i trzeci w Europie, system miejskich wypożyczalni rowerów, a 16 lutego, tyscy urzędnicy mieli okazję wypróbować jego działanie. Testowano nie tylko same rowery i stacje, ale również aplikację, niezbędną do wypożyczania jednośladów. Metrorower zastąpi dotychczasowy system roweru miejskiego.

25 lutego system ruszy w 8 miastach. Metrorowerem będzie można bez problemu poruszać się po wszystkich miastach GZM, nie zwracając uwagi na granice. W sumie system roweru metropolitalnego obejmie 31 gmin GZM, z imponującą liczbą 7000 rowerów do wypożyczenia.

- Wprowadzenie Metroroweru podzielone zostało na 3 fazy. W Tychach, w pierwszym etapie, podobnie jak w ubiegłych latach, do dyspozycji mieszkańców będzie 7 stacji: Jaśkowicka, Plac Baczyńskiego, Hale Targowe, Paprocany, Skrzyżowanie Niepodległości/Grota Roweckiego, Dworzec PKP i Lodowisko, oraz 60 rowerów – wymienia Katarzyna Kajstura – kierownik Działu Organizacyjnego w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Tychach.

Jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie druga faza, która zakłada montaż kolejnych 26 stacji, co oznacza, że w przestrzeni miejskiej pojawią się 284 rowery. Docelowo zaś, po zrealizowaniu ostatniego - trzeciego etapu projektu, w Tychach dostępnych będzie prawie 500 rowerów, które będzie można wypożyczać z 53 stacji.

Jak wypożyczyć?

Aby wypożyczyć rower, należy pobrać dedykowaną aplikację i założyć konto. Pierwsze 30 minut korzystania z roweru kosztować ma 1 zł w cenniku standardowym. W abonamencie zaś użytkownicy otrzymają 60 minut darmowych dziennie.

Szczegółowe informacje oraz cennik dostępne są na stronie operatora. Już teraz wiadomo też, że pasażerowie korzystający z biletów średnio lub długookresowych będą mogli korzystać z Metroroweru do 60 minut dziennie, bez dodatkowych opłat, co z pewnością ucieszy m.in. osoby korzystające na co dzień z centrów przesiadkowych typu Park&Ride.

Metrorower – rower 4 generacji

Ważna zmiana dotyczyć będzie sposobu wypożyczania i zwracania roweru na stację. Jednoślady wyposażone są w nadajniki GPS, co oznacza, że podczas zwrotu, nie będzie trzeba wpinać rowerów do stojaka. SmartBike 2.0 to model roweru 4 generacji, który  jest lżejszy, bardziej zwinny i dynamiczny oraz wygodniejszy niż dotychczasowe rowery. Warto dodać, że Metrorower dostępny będzie cały rok, przy czym w okresie zimowym liczba rowerów zredukowana zostanie o 50%.

Nadal do dyspozycji rowerzystów będą 23 stacje naprawy rowerów - ich montaż rozpocznie się na początku kwietnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również