Wiadomości z Tych

Rok 2021 za nami. Podsumowanie dwunastu miesięcy

  • Dodano: 2022-01-03 08:00, aktualizacja: 2022-01-03 08:05

Zrealizowane inwestycje, wydarzenia, projekty - Urząd Miasta Tychy zaprasza na podsumowanie 2021 roku.

Rok 2021 to INWESTYCJE, m.in. kontynuacja realizacji projektu ITS, modernizacji oświetlenia miejskiego, otwarcie nowej zajezdni PKM, rozpoczęcie przebudowy wiaduktu na ul. Grota-Roweckiego, NOWE ŚRODKI POZYSKANE Z UE - na dofinansowanie do wymiany starych kotłów węglowych na nowe, ekologiczne źródła ciepła, WYDARZENIA, m.in. rywalizacja tyszan w Rowerowej Stolicy Polski, miejska akcja Tychy na Lato, wrześniowy cykl wydarzeń związanych z Ryszardem Riedlem i PROJEKTY, m.in. - wydanie cyklu informatorów dla różnych grup społecznych w Tychach, "Okno na kulturę" w galerii handlowej Gemini, pierwsza tyska szkoła z zielonym dachem, otwarcie Punktu Pomocy Cudzoziemcom, pierwszy zielony przystanek i założenie sadu miejskiego.

Były też powodu do DUMY - medal olimpijski dla pochodzącej z Tychów kajakarki  Karoliny Naji, wyróżnienia dla projektu tyskiej Przystani Kajakowej w Nagrodzie Architektonicznej Polityki, czy wysokie miejsca miasta w samorządowych rankigach ( ranking Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, Ranking Gmin).

Podsumowanie

STYCZEŃ

Linia H - nowa linia trolejbusowa w mieście Tychy. 1 stycznia o godzinie 6:02 rozpoczęła kursowanie nowa - linia H. To już ósma linia obsługiwana przez Tyskie Linie Trolejbusowe. Zastąpiła ona dotychczasową linię 291 i kursuje po jej trasie, z rozszerzoną obsługą dzielnicy Żwaków.

Urząd Miasta Tychy wydał specjalne informatory. Osoby z demencją”, „Osoby z niepełnosprawnościami”, „Przeciwdziałanie uzależnieniom”, „Przeciwdziałanie przemocy”, „Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”, „Seniorzy” – to tytuły 6 informatorów, jakie na początku roku wydał Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia.  Można w nich znaleźć najważniejsze informacje o tym jak sobie radzić z opisanymi w informatorach problemami i gdzie można szukać pomocy.

LUTY

Okno na kulturę. To prawdziwy kulturalny eksperyment - w sklepowych witrynach Gemini Park Tychy, co tydzień pojawiali się się tyscy artyści. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie na Śląsku i jednocześnie sposób na wsparcie lokalnej kultury promujące działalność instytucji kultury.

"Kwadrat” i nie tylko po termomodernizacji. W budynku przy ul. Sienkiewicza 49, w którym mieści się placówka Pieczy Zastępczej „Kwadrat” wykonano termomodernizację. Prace były także prowadzone w dwóch wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zlokalizowanych przy ul. Norwida 44 oraz na placu Wolności 2. Koszt prac w budynku przy ul. Sienkiewicza 49, wyniósł ok. 1,3 mln złotych (w tej kwocie jest dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 136 tysięcy złotych).

MARZEC

Osada nie do poznania. Ponad 2 lata trwały zakończone właśnie prace związane z termomodernizacją i modernizacją 10 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Katowickiej w Tychach. W sumie za ok. 11 milionów złotych wykonano renowację budynków i 98 znajdujących się w nich mieszkań socjalnych.

KWIECIEŃ

W budynku po starej szkole powstaną mieszkania. Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało umowę na przebudowę i rozbudowę budynku byłej szkoły podstawowej przy ul. Oświęcimskiej 256, na budynek mieszkalny wielorodzinny. Do końca 2022 roku powstanie tam 30 mieszkań.

Punkty Szczepień Masowych w Tychach. Od 29 marca samorządy w całej Polsce, przygotowywały się do uruchomienia punktów szczepień masowych. W Tychach powstały dwa takie miejsca. 

Czysta Decyzja. Do 27 kwietnia trwał nabór wniosków o dofinansowanie wymiany starych kotłów węglowych na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach projektu grantowego pn. „Wymiana węglowych źródeł ciepła szansą na poprawę powietrza w Tychach”. 

MAJ

Od 4 maja wiadukt na ul. Grota-Roweckiego zostanie zamknięty. 4 maja ruszyła przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Grota-Roweckiego. Obiekt został zamknięty, co generuje utrudnienia ruchu. Planowo wiadukt ma być gotowy do lipca 2022 roku. Łączny koszt zadania wynosi ok.10 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z subwencji ogólnej budżetu państwa.  

Fontanna w Parku Niedźwiadków po metamorfozie. Fontanna w tak lubianym zwłaszcza przez najmłodszych tyszan Parku Niedźwiadków przeszła prawdziwą metamorfozę. Misy fontanny zostały pokryte szklaną mozaiką w kolorze niebieskim, z których kaskadowo spływa woda. Remont fontanny kosztował ponad 500 tys. złotych. 
Mapping z okazji 50-lecia GKS Tychy. 2021 rok był zdecydowanie jednym z najważniejszych dla GKS-u Tychy. To właśnie na 2021 r. przypadła 50. rocznica jego powstania. Z tej okazji, na elewacji stadionu wyświetlana była specjalna, jubileuszowa animacja.

CZERWIEC

Nowa ulica Grota Roweckiego w Tychach. Miasto opracowało koncepcję przebudowy ul Grota Roweckiego, która po metamorfozie stanie się przestrzenią przyjazną dla mieszkańców. Koncepcja, która wyznacza ogólne kierunki metamorfozy ulicy Grota Roweckiego to dopiero pierwszy krok w realizacji zadania. Kolejny to opracowanie projektu, na który w budżecie miasta zabezpieczono środki w wysokości ok. 200 tys. zł. 
Różowe parkingi nie tylko dla mam. Przed Urzędem Miasta Tychy, przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz przy Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany pojawiły się specjalne, różowe miejsca do parkowania. To ukłon w stronę kobiet w ciąży oraz rodziców małych dzieci.

Rowerowa Stolica Polski w Tychach. Od 1 czerwca trwała miesięczna rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2021. Tyszanie walczyli dodatkowo w 4 kategoriach rywalizacji: rodzinnej, grupowej, szkolnej i indywidualnej. Tychy zajęły w klasyfikacji ogólnej 22. miejsce oraz 2. wśród miast o liczbie od 100 001 do 200 000 mieszkańców. Ponadto tyszanie wykręcili pierwsze miejsce w liczbie przejechanych kilometrów wśród śląskich miast.    

Tyska porodówka – nowa wizytówka szpitala. Kompleksowa modernizacja IV piętra szpitala, mieszczącego Oddziały:  Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny trwa od 2019 roku i obejmuje cały poziom, za wyjątkiem odcinka, który został wyremontowany jeszcze w 2014 roku. Wartość prac modernizacyjnych oszacowano na ponad 16 milionów. Wykonane dotąd etapy pochłonęły około 13 milionów z tej kwoty. 

"Szkieletor" do częściowej rozbiórki. W czerwcu rozpoczęły się pierwsze prace nad rozbiórką części tyskiego "szkieletora". Prace trwały do końca lipca. Koszt projektu oraz realizacji zadania wyniósł około 230 tysięcy złotych. 
Przystań kajakowa w Tychach wyróżniona. Przystań kajakowa na Paprocanach projektu pracowni architektonicznej RS+ Robert Skitek w pierwszej piątce realizacji wyróżnionych w Nagrodzie Architektonicznej Polityki. Wyróżnienie odebrał w Warszawie - Maciej Gramatyka Zastępca Prezydenta Miasta Tychy. 

Dzienny Dom Pomocy Społecznej "Wrzos" po remoncie. Wymienione zostały m.in. instalacje, docieplane ściany i stropy. Dzięki temu znacznie zmniejszą się koszty utrzymania obiektu, w których na co dzień przebywa ponad 50 tyskich seniorów. Koszt inwestycji to ponad 1,8 miliona złotych, ale większość tej kwoty (1,7 miliona zł) pochodziła ze środków Metropolitalnego Funduszu Solidarności.  

LIPIEC

Tychy na Lato. Półkolnie miejskie w których wzięło udział ponad 500 osób, warsztaty organizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, warsztaty plastyczne, teatralne, fotograficzne, spacery rodzinne, sportowe czy architektoniczne, spektakle teatralne oraz festyny i animacje, imprezy sportowe – dla biegaczy czy miłośników psów. Tak wyglądała oferta przygotowana przez miejskie instytucje na okres wakacyjny w mieście.  

SIERPIEŃ

Tyszanka ze srebrnym medalem Mistrzostw Olimpijskich! Tyszanka Karolina Naja wraz z Anną Puławską zostały wicemistrzyniami olimpijskimi. Polki zdobyły srebrne medale Igrzysk Olimpijskich w Tokio w K-2 na dystansie 500 metrów. 

Polska edycja MEDS Revival 2021 w Tychach. Do Tychów przyjechali designerzy i architekci z 15 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym projekcie MEETINGS OF DESIGN STUDENTS (MEDS), który jest okazją do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią. W ramach projektu powstały także specjalne instalacje. 

Pierwsza tyska szkoła z zielonym dachem. Na dachu Szkoły Podstawowej nr 13 przy al. Niepodległości 108 ułożono zielony dach ze specjalnej mieszanki mchów i porostów. To pierwszy taki dach na budynkach tyskich instytucji publicznych. 

Czysta decyzja –drugi nabór wniosków na wymianę „kopciuchów”. 31 sierpnia ruszył w Tychach nabór wniosków do kolejnej - drugiej edycji programu wymiany węglowych źródeł ciepła. 

WRZESIEŃ

Wehikuł czasu z Ryszardem Riedlem. W rodzinnym mieście artysty we wrześniu odbył się cykl wydarzeń związanych z Ryszardem Riedlem. Zaplanowano odsłonięcie muralu poświęconego wokaliście, koncert zespołu Dżem i Cree, spektakl plenerowy Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach „Skazany na bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika, pokaz filmu „Skazany na bluesa” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu Portrety Literackie odbędzie się spotkanie z Marcinem Sitko - autorem biografii Ryśka Riedla. 

Postaw na nogi - czyli obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na mieszkańców pod Żyrafą czekało wiele atrakcji: warsztaty, pokazy, wystawy oraz gośc specjalny - medalista olimijski Dawid Tomala. 
„Sięgnij po Nowe” – wizyta studyjna w Finlandii. W ramach projektu „Sięgnij po Nowe”, przedstawiciele PUP Tychy wraz z Maciejem Gramatyką (Z-cą Prezydenta Miasta Tychy) i Bernardem Bednorzem (Starostą Powiatu bieruńsko-lędzińskiego) mieli możliwość poznania, a następnie wdrożenia rozwiązań stosowanych przez fińskie urzędy zatrudnienia.  

Otwarcie zajezdni PKM w Tychach. W ramach inwestycji wykonano m.in. kompleksową przebudowę budynku hali napraw (utworzono 27 stanowisk obsługi pojazdów, w tym 11 wyposażonych w kanały), a także rozebrano obiekty: zbiornik pożarowy, czerpnie i kanały wentylacyjne, budynek farb i lakierów oraz wiatę przy stacji ON. Przebudowa jest częścią wartego ponad 165 mln zł projektu zakładającego rozwój komunikacji miejskiej w Tychach (dofinansowanie z UE wyniosło ponad 113 mln zł). 

Tyszanie się spisali. 89,49% mieszkańców wzięło udział Narodowym Spisie Powszechnym 2021. To 2 drugie miejsce w woj. śląskim i 8 w Polsce.

PAŹDZIERNIK

Przystań Książka - pierwsza na Śląsku samoobsługowa wypożyczalnia książek powstała w Tychach.
Pierwszy zielony przystanek w Tychach. Na przystanku Tychy Tęcza powstał pierwszy „zielony przystanek” w mieście. Dzięki nowej aranżacji okolica, w której do tej pory brakowało roślinności, już na wiosnę zyska więcej zieleni. Zamontowane zostały m.in. metalowe konstrukcje na pnącza czy donica na kwiaty.

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów. Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych. 

Program dofinansowania in vitro dla mieszkańców Tychów. 28 października radni przyjęli projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania projektu programu polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego –in vitro dla mieszkańców Miasta Tychy na lata 2022-2025”. 

LISTOPAD

Otwarcie Punktu Pomocy Cudzoziemcom w Tychach. 4 listopada br. uruchomiono Punkt Pomocy Cudzoziemcom w Tychach. To odpowiedź na potrzeby rodzin cudzoziemskich zza wschodniej granicy, którzy przeprowadzają się do Tychów. Wśród nich zarówno migranci zarobkowi, jak i osoby na stałe przeprowadzające się do naszego miasta. Każda z tych osób potrzebuje wsparcia i doradztwa w pytaniach m.in. o legalizację pracy i pobytu oraz adaptację w nowym miejscu zamieszkania. 

Sąd miejski w Tychach. W Tychach powstał pierwszy sad miejski. Będą w nim rosły m.in. czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin czy jeżyny. Stworzenie ogrodu jadalnego było możliwe dzięki realizowanego w Tychach budżetowi obywatelskiemu. 

Dla bezpieczeństwa pieszych - zmiany na tyskich drogach. Na tyskich drogach powstały nowe azyle dla pieszych, progi zwalniające i wyniesione przejścia. Wszystko po to, by ochronić najbardziej narażonych uczestników ruchu – pieszych. Zmiany są wprowadzane po obserwacji i analizie mapy wypadkowości w mieście oraz na wniosek mieszkańców. 

Tychy aplikują do organizacji EURO 2025 w piłce nożnej kobiet.  Tychy zgłosiły aplikację do organizacji mistrzostw UEFA Women’s EURO 2025. Polska jest jednym z pięciu kandydatów do organizacji tego prestiżowego turnieju z udziałem kobiet. Komitet Wykonawczy UEFA podejmie decyzję w grudniu 2022 roku. Jeśli wybór padnie na Polskę, turniej zostanie rozegranych na ośmiu obiektach w naszym kraju.   

Ruszyły prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+.  Strategia Rozwoju to najważniejszy dokument planistyczny, wyznaczający zasadnicze cele i kierunki, które pozwolą na dynamiczny i zrównoważony rozwój miasta w najbliższej dekadzie. Dokument to także jedno z narzędzi umożliwiających pozyskiwanie środków zewnętrznych przez gminę, pozwalający na monitorowanie poziomu rozwoju Tychów.  

GRUDZIEŃ

Wykonawca Środowiskowego Domu Samopomocy wybrany. Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie ośrodka dla dorosłych osób niepełnosprawnych w Tychach. Inwestycja zakłada dobudowę nowego parterowego skrzydła budynku o powierzchni ponad 1600 m2. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również