Wiadomości z Tych

Realizacja grupy projektowej TKHolding na krótkiej liście World Architecture Festival!

  • Dodano: 2019-07-11 07:15, aktualizacja: 2019-07-11 07:26

Budynek "Wodnego Parku Tychy" zaprojektowany przez rudzką grupę projektową TKHolding znalazł się na krótkiej liście obiektów, zakwalifikowanych do tegorocznej edycji World Architecture Festival - jednej z ważniejszych imprez architektonicznych na świecie!

Niedawno organizatorzy World Architecture Festival 2019 zaprezentowali tzw. krótką listę obiektów i koncepcji z całego świata, które ubiegać się będą o tytuł Budynek Roku. Wśród 534 propozycji, znalazły się na niej trzy realizacje i trzy projekty z Polski - w tym realizacja rudzkiej grupy projektowej TKHolding!
 

Grupa projektowa TKHolding

Grupa projektowa TKHolding została założona przez arch. Andrzeja Truszczyńskiego oraz arch. Pawła Kobierzewskiego. W jej skład wchodzą biura architektoniczne Schick Architekci oraz DreamWorlds, specjalizujące się w projektowaniu dużych obiektów użyteczności publicznej, szczególnie o funkcji sportowo-rekracyjnej, hotelowej oraz edukacyjnej zarówno w Polsce jak i za granicą. Początki działalności zespołu sięgają 1975r. W tym czasie powstało ponad 100 projektów na terenie całej Europy, głównie na terenie Polski oraz Niemiec.

Do najważniejszych projektów grupy można zaliczyć:

  • Wodny Park Tychy
  • Chełmski Park Wodny
  • Zespół basenowo – saunowy Homburg (DE)
  • Fabrykę Wody  w Szczecinie
  • Radius – Śląskie centrum biznesu
  • Aquadrom Ruda Śląska
  • Zespół hotelowo -  basenowy Trzęsacz
  • Halę Sportową do unihokeja w Warszawie
  • Basen przyszkolny w Gminie Lubartów
  • Basen miejski w Wolbromiu


Wodny Park Tychy

Wodny Park Tychy walczy o tytuł "Najlepszego Budynku Świata 2019 Roku" w kategorii "Produkcja Energii i Recykling".

Kompleks działa w synergii z oczyszczalnią ścieków służącą jako elektrociepłownia, tworząc samowystarczalny system energetyczny, który również wytwarza energię dla miasta, będąc ważnym ogniwem w obiegu energii w mieście. Koncepcja ta pozwala obiektowi, który zazwyczaj zużywa ogromne ilości energii, służyć nie tylko jako miejsce rozrywki, ale także służyć społeczeństwu.

Architektura obiektu, inspirowana jest płynnymi formami pobliskiego jeziora Paprocańskiego oraz nawiązuje do symboli yin-yang. Została tak opracowana, aby nadać spójności różnym funkcjom, których celem jest relaks, sport, rekreacja, zabawa oraz edukacja.

Fasada parku wodnego została wykończona niespotykanym dotąd materiałem typu "kameleon", który na krzywiznach obiektu zmienia barwy w zależności od pory dnia, pogody czy też punktu obserwacji, powodując, iż nigdy nie wygląda on tak samo.
 


Podstawowym elementem ekologicznym, który osiągnięto poprzez zastosowanie paliwa alternatywnego i wprowadzenie symbiozy w funkcjonowaniu Wodnego Parku Tychy oraz oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice jest brak konieczności pobierania energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby obu obiektów z zewnętrznej sieci energetycznej. Wykorzystanie energii odnawialnej pochodzącej z własnego źródła przyczynia się jednocześnie do zmniejszenia ilości emisji CO2 do środowiska, w porównaniu do konwencjonalnej elektrowni węglowej.

Zarówno ciepło, jak i energia elektryczna wytwarzane są jednocześnie w rozbudowanej instalacji kogeneracyjnej. Agregaty przystosowane są do pracy całorocznej i pokrywają zapotrzebowanie energetyczne budynku aż w 190%.

Nadmiarowe ciepło zrzucane jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, a nie rozpraszane do atmosfery. Energia elektryczna w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby energetyczne obiektu, a nadmiarowa odsprzedawana jest do sieci energetycznej.

Przez pierwsze siedem miesięcy funkcjonowania Wodnego Parku Tychy, w okresie od maja do grudnia 2018 roku, agregaty kogeneracyjne Wodnego Parku oraz oczyszczalni wyprodukowały 9234 MWh energii elektrycznej. Wyprodukowanie takiej ilości energii w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla kamiennego o wartości opałowej 28MJ/kg.


World Architecture Festival - jedna z ważniejszych imprez architektonicznych na świecie

World Architecture Festival, jedno z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie, organizowane przez koncern medialny EMAP. Festiwal to spotkania architektów, wykłady, debaty i konferencje, ale również ogłoszenie wyników konkursu World Building of the Year.

Ze zgłoszonych realizacji i projektów wybierana jest najpierw tzw. krótka lista, a obiekty pogrupowane są w kategorie tematyczne (osobno obiekty zrealizowane, osobno projekty na przyszłość). Z tego grona jury wybiera laureata – najlepszy budynek roku.

W tym roku na krótkiej liście znalazły się 534 projekty i realizacje z całego świata. Polska ma również swoich reprezentantów.

O tytuł Najlepszego Budynku Świata 2019 Roku walczą realizacje:

  • Wodny Park Tychy; proj. TKHolding (Kategoria: Produkcja Energii i Recykling)
  • Kompleks magazynowo-biurowy firmy Bialmed w Piszu; proj. 3XA (Kategoria: Produkcja Energii i Recykling).
  • Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; proj. BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe (kategoria: Edukacja Wyższa i Badania).

Trzy polskie projekty, które znalazły się w finale konkursu to:

  • Koncepcja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych; proj. Kuryłowicz & Associates (kategoria: Infrastruktura)
  • Przedszkole 3.0 Smart HUB we Wrocławiu; proj. Pracowni Architektonicznej oraz Działu Badań i Rozwoju działającego w ramach firmy W.P.I.P. (kategoria: Edukacja)
  • Dworzec metropolitalny w Lublinie; proj. Tremend (kategoria: Infrastruktura)

Tegoroczna edycja World Architecture Festival odbędzie się od 4 do 6 grudnia w Amsterdamie.

Realizacja grupy projektowej TKHolding na krótkiej liście World Architecture Festival!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również