Wiadomości z Tych

Postaw na nogi! - już 18 września

 • Dodano: 2021-09-15 08:15, aktualizacja: 2021-09-15 09:31

Postaw na nogi i przyjedź na rolkach, hulajnodze, rowerze lub przyjdź na piechotę 18 września w godzinach od 14:00 do 19:00 do Parku Miejskiego Solidarności w Tychach.

Na mieszkańców czeka wiele atrakcji: warsztaty, pokazy, wystawy oraz specjalny upominek dla uczestników wyjątkowej parady. Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Miejski Park Solidarności (plac pod „Żyrafą”) od godz. 14:00 zapełni się atrakcjami. Wszystko to w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w tym roku przypada w dniach 16-22 września. To inicjatywa, której głównym celem jest zachęcenie wszystkich do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń. Tychy także włączają się do akcji.

Postaw na ruch!

O 15:30 rozpocznie się parada z udziałem animatorów, bębniarzy oraz mieszkańców miasta, którzy przybędą na event pieszo, na rowerze, rolkach, hulajnodze lub innych ekologicznych środkach transportu. Wszyscy uczestnicy parady otrzymają ciekawy upominek.

Dla tych, którzy lubią aktywne formy spędzania wolnego czasu organizatorzy przygotowali trening nordic walking oraz biegi dla dzieci. W programie znalazły się również pokazy i warsztaty rolkowe z profesjonalną grupą instruktorów.

O godzinie 16:15 rozpocznie się trening z Dawidem Tomalą – złotym medalistą olimpijskim w chodzie na dystansie 50 km. Każdy mieszkaniec będzie mógł spróbować swoich sił i zmierzyć się z Mistrzem. Olimpijczyk urodzony w Tychach, poprowadzi warsztaty sportowego chodu. Wcześniej ok. 15.00 uczestnicy imprezy będą mogli posłuchać wywiadu z najlepszym chodziarzem świata i wziąć autograf na pamiątkowej kartce.

- Wspólnie z drużynami Falcons i Polonia rozgrzejemy się w sportowym duchu. Ponadto obejrzymy wystawę obrazów, która znajdować się będzie w trolejbusowej Galerii na Szelkach! Zapraszamy także do strefy EKO, gdzie czekają na Was warsztaty i animacje! – mówią organizatorzy.

Postaw na tyskie NGO!

Podczas imprezy w Parku Miejskim Solidarności stawiamy także na tyskie NGO. Tyskie organizacje pozarządowe zaprezentują swoją działalność, a wśród nich m.in. Internationaler Bund Polska, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, Polski Związek Niewidomych, Abstynencki Klub Żeglarski „Paprocany”, Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, Fundacja Rozwoju i Integracji „Multiintegra”, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Klub Sportowy Falcons, Tyskie Szpilki, Polski Klub Ekologiczny i inne. Tyskie NGO przeprowadzą m.in. warsztaty kulinarne, artystyczne, sportowe, wszelkiego rodzaju pokazy, konkursy i animacje dla rodzin.

Postaw na środowisko!

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Sport i wszelkie jego formy, stawiają na nogi małych i dużych. By jednak cieszyć się dobrą formą i nienaganną tężyzną fizyczną, konieczne staje się także zadbanie o czyste powietrze i środowisko wolne od zanieczyszczeń. Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza na warsztaty trash-art, podczas których wspólnie z uczestnikami stworzy prawdziwe dzieła sztuki, wykorzystując surowce pochodzące z Elektrycznych Śmieci.

- Będziemy bawić, jednocześnie ucząc, zaś w zabawę sprytnie wpleciemy wątki odpowiedniego postępowania z odpadami niebezpiecznymi, takimi, jak: baterie czy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – mówią przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Śmieciarka z imPETem Mobilny Punkt Edukacji Ekologicznej

Na Placu pod Żyrafą stanie także niecodzienna śmieciarka z zamontowaną zjeżdżalnią i grami zręcznościowymi, sprawdzającymi wiedzę najmłodszych na temat segregacji odpadów. W jej wnętrzu znajduje się wystawa multimedialna pokazująca, że odpady to wartościowe surowce!

Program wydarzenia: Postaw na nogi!

 • 14.00 Start!
 • 14:10 Rowerowe Show
 • 15:00 spotkanie z gościem specjalnym, mistrzem olimpijskim – Dawidem Tomalą, złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w chodzie na 50 km
 • 15:30 parada z udziałem animatorów, bębniarzy oraz mieszkańców miasta, którzy przybędą na event pieszo, na rowerze, rolkach, hulajnogach lub innych ekologicznych środkach transportu. Uczestnicy otrzymają ciekawy upominek.
 • 16:15 trening z mistrzem Dawidem Tomalą
 • 16:15 pokaz tańca seniorów (Internationale Bund Polska)
 • 16:30 i 18:00 Rowerowe show
 • Ponadto w godzinach 17:00-19:00 zaplanowano pokazy i warsztaty rolkowe z profesjonalną grupą instruktorów, trening nordic walking, warsztaty kulinarne, wystawę retro-rowerów oraz kursy „zabytkowym” trolejbusem z Galerią na Szelkach oraz wiele innych atrakcji.
 • 19.00 – zakończenie

Podczas wydarzenia Urząd Miasta Tychy zapewni możliwość szczepienia się przeciwko Covid-19, a także punkt spisu powszechnego.

Impreza towarzysząca:

III Partnerski Rajd Rowerowy Tychy – Bieruń

PROGRAM:

 • 11:30 – Zbiórka uczestników rajdu w Parku Miejskim. Wyjazd obok Urzędu Miasta Tychy al. Niepodległości
 • 12:00 – START rajdu przy Urzędzie Miasta Tychy
 • 12:40 – Półmetek Rynek w Bieruniu (poczęstunek dla uczestników)
 • 13:20 – START z Rynku w Bieruniu do Tychów
 • 14:00 – META rajdu w Parku Miejskim w Tychach

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Tychy przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również