Wiadomości z Tych

Policyjne działania NURD

  • Dodano: 2018-07-13 09:00, aktualizacja: 2018-07-13 11:35

Policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. 

Wczoraj w godzinach od 6:00 do 22:00 policjanci tyskiej drogówki prowadzili działania "NURD", które miały na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Akcja trwała na terenie całego miasta. Działania były ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie względem pieszych w ruchu drogowym. W ramach działań stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego.

PAMIĘTAJMY !!!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Należy jednak pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim jego życia i zdrowia.

Przechodzień powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Więc musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy nie ma szans.

Przypominamy również, że jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej.

Zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek stosowania odblasków. Mimo to, kolejni piesi tracą życie przez to, że kierowcy nie mogą ich dostrzec odpowiednio wcześnie.

Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona nawet z odległości 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości to dodatkowy czas na to aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Przepisy nie nakładają obowiązku noszenia elementów odblaskowych na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych lub na chodniku warto jednak mieć zawsze przy sobie elementy odblaskowe. Niech odblaski staną się elementem naszej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele, a może uratować życie!


Źródło: KMP Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również