Wiadomości z Tych

Podsumowanie "majówki" na tyskich drogach. Doszło do 12 kolizji!

  • Dodano: 2023-05-05 07:00, aktualizacja: 2023-05-04 20:27

Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwali tyscy policjanci.

Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z obowiązującymi przepisami i dozwoloną prędkością. Niestety po raz kolejny okazało się, że największym zagrożeniem na naszych drogach są nietrzeźwi kierujący, którzy pomimo wielu apeli zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W czasie długiego, majowego weekendu na tyskich drogach doszło do jednego wypadku drogowego - 2 maja o godzinie 21:20 na ulicy Turyńskiej w Tychach kierujący pojazdem marki Peugeot podczas zmiany pasa ruchu z lewego na prawy, uderzył w kierującego pojazdem ciężarowym marki Volvo. W wyniku zdarzenia obrażeń doznał kierujący samochodem osobowym, któremu została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili również, że 30-letni mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Na skutek tego zdarzenia wyznaczono objazdy, a utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin. Dalsze czynności w sprawie tego wypadku będą prowadzić policjanci z tyskiej jednostki.

W okresie od 28 kwietnia do 3 maja na tyskich drogach doszło do 12 kolizji. W jednej z nich sprawcą był nietrzeźwy kierujący, którego wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazał ponad 2,6 promila. Dodatkowo został on ujęty przez świadka i przekazany w ręce mundurowych, o czym informowaliśmy w odrębnym komunikacie.

Niestety, jak wskazują statystyki, nadal największe zagrożenie powodują kierowcy, którzy decydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Policjanci z tyskiej drogówki podczas długiego weekendu przebadali na zawartość alkoholu ponad 450 kierujących.

Wśród badanych znalazło się również 3 nieodpowiedzialnych użytkowników jednośladów.

  • 29 kwietnia o godzinie 7:30 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci zatrzymali do kontroli 62-letnią kierującą pojazdem marki Subaru. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik ponad 0,5 promila alkoholu.
  • tego samego dnia, o godzinie 18:15 w Tychach na Husarii Polskiej mundurowi zatrzymali do kierującego pojazdem marki BMW, który spowodował kolizję. 42-letni mężczyzna miał ponad 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu;
  • 1 maja o godzinie 18:48 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci skontrolowali kierującego pojazdem marki Renault. Po przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że 35-letni mieszkaniec Tychów kierował pojazdem po użyciu alkoholu-wynik wskazał blisko 0,3 promila alkoholu;
  • 1 maja o godzinie 19:50 w Tychach na ulicy Katowickiej zatrzymano do kontroli kierującego pojazdem marki Ford. Wynik badania wykazał 0,6 promila alkoholu;
  • 2 maja o godzinie 20:35 w Tychach na ulicy Edukacji, 26-letni mężczyzna kierował pojazdem marki Mitsubishi, mając blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu;
  • 3 maja o godzinie 15:15 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci zatrzymali do kontroli 60-letniego kierowcę samochodu marki VW. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik ponad 0,5 promila alkoholu.

Przypomina się!

Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które oprócz 2-letniego więzienia, grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.

Brakiem rozsądku wykazało się również trzech użytkowników jednośladów. Policjanci zatrzymali do kontroli dwóch rowerzystów oraz użytkownika hulajnogi elektrycznej. Wszyscy znajdowali się w stanie nietrzeźwości.

Przypomina się, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazd inny niż mechaniczny:

  • w stanie nietrzeźwości -podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł;
  • w stanie po użyciu alkoholu – podlega karzearesztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł.

Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że wsiadanie za kierownicę lub kierowanie jednośladem pod wpływem alkoholu stwarza bardzo realne zagrożenie na drodze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również