Wiadomości z Tych

Podsumowanie "majówki" na tyskich drogach. Doszło do 12 kolizji!

  • Dodano: 2023-05-05 07:00, aktualizacja: 2023-05-04 20:27

Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwali tyscy policjanci.

Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z obowiązującymi przepisami i dozwoloną prędkością. Niestety po raz kolejny okazało się, że największym zagrożeniem na naszych drogach są nietrzeźwi kierujący, którzy pomimo wielu apeli zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W czasie długiego, majowego weekendu na tyskich drogach doszło do jednego wypadku drogowego - 2 maja o godzinie 21:20 na ulicy Turyńskiej w Tychach kierujący pojazdem marki Peugeot podczas zmiany pasa ruchu z lewego na prawy, uderzył w kierującego pojazdem ciężarowym marki Volvo. W wyniku zdarzenia obrażeń doznał kierujący samochodem osobowym, któremu została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili również, że 30-letni mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Na skutek tego zdarzenia wyznaczono objazdy, a utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin. Dalsze czynności w sprawie tego wypadku będą prowadzić policjanci z tyskiej jednostki.

W okresie od 28 kwietnia do 3 maja na tyskich drogach doszło do 12 kolizji. W jednej z nich sprawcą był nietrzeźwy kierujący, którego wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazał ponad 2,6 promila. Dodatkowo został on ujęty przez świadka i przekazany w ręce mundurowych, o czym informowaliśmy w odrębnym komunikacie.

Niestety, jak wskazują statystyki, nadal największe zagrożenie powodują kierowcy, którzy decydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Policjanci z tyskiej drogówki podczas długiego weekendu przebadali na zawartość alkoholu ponad 450 kierujących.

Wśród badanych znalazło się również 3 nieodpowiedzialnych użytkowników jednośladów.

  • 29 kwietnia o godzinie 7:30 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci zatrzymali do kontroli 62-letnią kierującą pojazdem marki Subaru. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik ponad 0,5 promila alkoholu.
  • tego samego dnia, o godzinie 18:15 w Tychach na Husarii Polskiej mundurowi zatrzymali do kierującego pojazdem marki BMW, który spowodował kolizję. 42-letni mężczyzna miał ponad 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu;
  • 1 maja o godzinie 18:48 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci skontrolowali kierującego pojazdem marki Renault. Po przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że 35-letni mieszkaniec Tychów kierował pojazdem po użyciu alkoholu-wynik wskazał blisko 0,3 promila alkoholu;
  • 1 maja o godzinie 19:50 w Tychach na ulicy Katowickiej zatrzymano do kontroli kierującego pojazdem marki Ford. Wynik badania wykazał 0,6 promila alkoholu;
  • 2 maja o godzinie 20:35 w Tychach na ulicy Edukacji, 26-letni mężczyzna kierował pojazdem marki Mitsubishi, mając blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu;
  • 3 maja o godzinie 15:15 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci zatrzymali do kontroli 60-letniego kierowcę samochodu marki VW. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik ponad 0,5 promila alkoholu.

Przypomina się!

Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które oprócz 2-letniego więzienia, grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.

Brakiem rozsądku wykazało się również trzech użytkowników jednośladów. Policjanci zatrzymali do kontroli dwóch rowerzystów oraz użytkownika hulajnogi elektrycznej. Wszyscy znajdowali się w stanie nietrzeźwości.

Przypomina się, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazd inny niż mechaniczny:

  • w stanie nietrzeźwości -podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł;
  • w stanie po użyciu alkoholu – podlega karzearesztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł.

Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że wsiadanie za kierownicę lub kierowanie jednośladem pod wpływem alkoholu stwarza bardzo realne zagrożenie na drodze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Google NewsSubskrybuj mojeTychy.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również