Za podłogę podniesioną, inaczej podłogę techniczną, uznaje się konstrukcję płyt podłogowych zamontowanych na odpowiednio przygotowanej konstrukcji nośnej, która mieści w sobie okablowania sieci komputerowej. Montaż podłogi podniesionej do serwerowni prowadzony jest na sucho, to znaczy, że w trakcie prac instalacyjnych korzysta się jedynie ze specjalnych plastrów i połączeń śrubowych. Wśród właściwości podłóg podniesionych do serwerowni wymienia się m.in.:
- wysoką klasę wytrzymałościową,
- własności antyelektrostatyczne,
- przeciwpożarowe,
- wzmacniające
- stabilizujące.
Konstrukcja i nośność podłóg podniesionych
Od jakości wykonania konstrukcji i parametru nośności zależeć będzie sukces montażu podłogi technicznej w danym obiekcie. Kluczowe, by już na etapie projektowania budowy tego rodzaju konstrukcji zaplanować optymalną wysokość rusztu podłogi - czyli miejsca, w którym znajdą się okablowania sieci komputerowej. Uwzględniając przy tym specyfikę i uwarunkowania konstrukcyjnego samego obiektu budowlanego.
Biorąc pod uwagę funkcjonalność podłogi podniesionej, równie istotne będą aspekty związane z eksploatacją serwerowni. W związku z tym poza konstrukcją i nośnością ważna będzie sama droga przewodów sieci komputerowej, do której pracownicy powinni mieć stały i wygodny dostęp. Tym samym znaczenie będzie miało samo ułożenie okablowania, które nie powinno być narażone na mikrouszkodzenia w trakcie podnoszenia podłogi technicznej.
Zastosowanie podłóg technicznych w serwerowni
Podłogi techniczne stosowane w serwerowniach znalazły rzeszę odbiorców z uwagi na możliwość poprowadzenia instalacji bezpośrednio pod podłogą. Prosty montaż sprawia, że w obiektach modernizowanych trudno o równie skuteczną i funkcjonalną technologię.
Serwerownie to nie jedyne miejsce zastosowania systemów podłóg podniesionych - można je również spotkać w innym przestrzeniach, a w tym halach montażowych, obiektach biurowych czy pomieszczeniach wystawowych.
Zalety podłóg podniesionych w serwerowni
- bezpieczeństwo - zminimalizowanie możliwości naładowania elektrostatycznego, wykluczając tym samym prawdopodobieństwo zapłonu,
- zmniejszone ryzyko uszkodzenia - możliwość ukrycia elementów konstrukcyjnych i struktur mediów w prosty i nieskomplikowany sposób,
- ekologia - zarówno w trakcie procesu produkcyjnego, jak i montażu podłogi podniesionej korzysta się jedynie z produktów pochodzących ze zrównoważonej produkcji, dbając tym samym o środowisko,
- wytrzymałość - ten rodzaj podłogi jest nieoceniony w pomieszczeniach, które muszą spełniać określone kryteria względem nośności, wytrzymałości konstrukcji (a co za tym idzie trwałości i żywotności).
Na rynku znajduje się sporo firm oferujących systemy podłóg podniesionych do serwerowni, a jedną z nich jest Widelinks - firmy eksperckiej, która dotrzymuje obowiązujących standardów zabezpieczeń.