Wiadomości z Tych

Parki z oznaczeniami

  • Dodano: 2019-06-25 10:00

"Zakaz wyprowadzania psów", "dzika łąka", "łąka kwietnia antysmogowa", "łąka kwietnia miododajna" - pierwsze tabliczki z takimi opisami pojawiły się w tyskich parkach i innych miejskich przestrzeniach. Wkrótce będą kolejne.

Na razie tabliczki "zakaz wyprowadzania psów" pojawiły się  na terenie Osiedla "Ogrodnik" oraz na terenie Parku Suble.

Kolejne będziemy ustawiać na  pozostałych  skwerach i terenach zielonych, gdzie obecność psów może być uciążliwa dla mieszkańców. Będziemy się między innymi sugerować wskazaniami  i prośbami, jakie do nas napływają - mówi  Agnieszka  Lyszczok - dyrektor  Tyskiego  Zakładu Usług Komunalnych w Tychach .

Na razie TZUK przygotował ich 20, jednak docelowo akcja ma objąć całe miasto

Tabliczki „Dzika łąka” mają być informacją dla mieszkańców, żeby nie deptali terenu, przy którym stanęła tabliczka. To znak, że dane miejsce ma służyć owadom. To oznacza, że nie będzie on także koszony tak często, jak wiele innych przestrzeni w mieście. 

Takie obszary są potrzebne dla zachowania bioróżnorodności, stanowi tez bazę  m.in.  dla pszczół dostarczając tym owadom pyłku kwiatowego, nektaru i spadzi.  Dlatego m.in . w parku Łabędzim pojawi się dodatkowo tabliczka „ Łąka miododajna ” .

Tabliczki „Łąki antysmogowe” pojawią się przy powstających właśnie takich łąkach w trzech miejscach: na pasie zieleni w pobliżu parku Suble, przy Wodnym Parku Tychy na ul. Sikorskiego oraz w okolicy Parku św. Franciszka z Asyżu przy ulicy  Armii Krajowej.

Zadaniem tych łąk  jest  pomoc w walce  z pyłami komunikacyjnymi. 1 m2 łąki pochłania tyle zanieczyszczeń co 1 pięcioletnie drzewo - dodaje dyr. Lyszczok .

TZUK liczy, że wprowadzenie tych specjalnych oznakowań spodoba się mieszkańcom Tychów i zachęca  do wskazywania terenów, w których w przyszłości tabliczki mogłyby się pojawić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również