Zdecydowanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalność pieszego nie tylko na samym przejściu oraz także w rejonie dojścia do niego – to główne zalety oświetlenia wertykalnego, które jest montowane w Tychach.
Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w 4 miejscach, w tym roku planowane jest wykonanie 10 kolejnych oświetleń wertykalnych na tyskich przejściach dla pieszych.
Odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych odgrywa kluczową rolę w procesie zapobiegania nieszczęśliwym zdarzeniom. To właśnie ten argument – zła widoczność – jest najczęściej podawany jako usprawiedliwienie wypadku. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, dlatego osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście m.in. inżynierowie ruchu analizują różne rozwiązania, by to poczucie bezpieczeństwa zwiększyć.
Oświetlenia wertykalne stanowią bardzo nowoczesną formę doświetlenia tarcz przejść dla pieszych. Tego typu rozwiązania powodują, iż zarówno samo przejście jak i strefa oczekiwania pieszego są doświetlone tzw. lampą wertykalną. Warunkiem koniecznym dla zapewnienia widoczności osób na jezdni jest wygenerowanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem – czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne. Osiąga się to dzięki instalacji lamp świecących pod kątem bezpośrednio na przejście i jego najbliższe otoczenie - mówi Artur Kruczek – naczelnik Wydziału Komunikacji UM Tychy.
W ubiegłym roku zamontowano w Tychach dwa takie oświetlenia na ul. Dmowskiego (w rejonie skrzyżowania z ul. Nałkowską) oraz po jednym na ulicy Armii Krajowej (w rejonie pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Turkusową i Tołstoja) i Sikorskiego (w rejonie hotelu „Piramida”).
W tym roku miasto planuje wykonać kolejne. W sumie w 10 punktach miasta: na przejściu przez ul. Oświęcimską – rejon skrzyżowania z ul. Jaskrów, przejściu przez ul. Katowicką – rejon skrzyżowania z Czułowską, przejściu przez ul. Katowicką – rejon Papierni, przejściu przez ul. Sikorskiego – rejon skrzyżowania ul. Tischnera – przejściu przy kościele, przejściu przez ul. Żwakowską, przejściu przez ul. Edukacji – przejście pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Elfów a parkiem, przejściu przez ul. Edukacji – rejon skrzyżowania z ul. Elfów, przejściu przez ul. Stoczniowców – rejon skrzyżowania z ul. Kurpińskiego, przejściu przez ul. Wyszyńskiego na wysokości supermarketu Stokrotka oraz przejściu przez ul. Mikołowską – rejon skrzyżowania z ul. Wschodnią.
Koszty wykonania oświetlenia wertykalnego waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, przykładowo rozbudowane oświetlenie na ul. Dmowskiego kosztowało ok. 65 tys., a na Armii Krajowej - 15 tys. złotych.
W roku 2017 na terenie miasta Tychy odnotowano 1389 zdarzeń drogowych, w tym 1340 kolizji, 49 wypadków drogowych, z czego 21 z udziałem osób pieszych, co stanowi 42,9% wszystkich wypadków drogowych. Sprawcami wypadków z udziałem pieszych w 90,5 % byli kierujący pojazdami.
Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są: nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 32,65%, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 22,45%, nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie, cofanie, skręcanie 16,33% oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 10,20%.