Wiadomości z Tych

Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach

  • Dodano: 2020-06-29 11:00

Taką nazwę nosi projekt, w ramach, którego zostanie zamontowanych w Tychach 960 instalacji OZE - kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz instalacji fotowoltaicznych.


Realizacja programu wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii i ogrzewania. Cały projekt będzie kosztował ponad 23 miliony złotych, z czego blisko 90% (20, 9 mln złotych to dofinansowanie z Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata   2014-2020, 10 % (ponad 2,3 mln złotych) będzie wynosił wkład własny miasta.  Na sesji Rady Miasta Tychy – w   czwartek , 25 czerwca radni przyjęli uchwałę, w której zabezpieczono środki na realizację tego projektu.    

Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy w maju 2018 roku, w lutym 2020 roku otrzymaliśmy informacje z Urzędu Marszałkowskiego o otrzymaniu 72 proc. dofinansowania, oznaczałoby to dopłatę z budżetu gminy prawie 6,5 miliona złotych, co w związku z pandemia koronawirusa i spadkiem dochodów gminy było dużym wyzwaniem. Wystąpiliśmy więc o zwiększenie dotacji, a kilka dni temu otrzymaliśmy informacje, że będzie ona wynosiła 88,5 %. Od razu rozpoczęliśmy działania, by jak najszybciej uruchomić program – mówi Bożena Nowak – naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich UM Tychy.

Urzędnicy w Tychach czekają teraz na podpisanie umowy o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim. Jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia postępowania przetargowego na wybór operatora koordynującego wdrażanie projektu w imieniu gminy. Operator będzie m.in. weryfikował złożone w 2018 roku wnioski.

Może się okazać, że ktoś już zrezygnował z udziału w projekcie albo w międzyczasie korzystając z innych programów już zamontował np. kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczną. W przypadku rezygnacji z udziału w projekcie części mieszkańców, możliwe będzie ogłoszenie drugiego naboru uzupełniającego – mówi Anna Warzecha – naczelnik Wydziału Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa w UM Tychy. 

Łącznie w ramach programu: „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” zamontowanych zostanie 960 instalacji, w tym: 97 kolektorów słonecznych, 199 powietrznych pomp ciepła, 647 instalacji fotowoltaicznych i 17 kotłów na biomasę. Instalacje zostaną zamontowane w 684 lokalizacjach (program zakłada, że można skorzystać z więcej niż jednego rozwiązania, np. instalacji PV wraz z pompą ciepła).

Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Cieszę się, że wreszcie możemy rozpocząć jego realizację. Liczymy, że wpłynie to na poprawę jakości powietrza w Tychach oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii i ogrzewania – mówi Aneta Moczkowska, z-ca prezydenta Tychów ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Prace potrwają 1,5 roku. Zgodnie z umową termin realizacji całego projektu to 31 grudnia 2021 .

Informacji na temat programu można uzyskać w wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich oraz Wydziale Komunalnym Ochrony Środowiska i Rolnictwa  Urzędu Miasta Tychy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również