Policjanci cały czas monitorują bezpieczeństwo na drogach Tychów. Podczas kontroli pojazdów oraz przy obsłudze zdarzeń drogowych sprawdzają trzeźwość kierowców. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki, gdy kierowcy lekceważą przepisy i wsiadają za kierownicę po alkoholu. Od piątku do niedzieli zatrzymano pięciu nietrzeźwych kierowców. Najbardziej niechlubny z nich miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Nietrzeźwi kierowcy – statystyki z weekendu w Tychach
- 13 września o godzinie 18:48 dyżurny tyskiej jednostki otrzymał informację o ujęciu nietrzeźwego kierowcy na jednej ze stacji paliw przy ulicy Beskidzkiej. Policjanci zatrzymali 44-letniego mężczyznę prowadzącego samochód marki Suzuki, który miał ponad 3,2 promila alkoholu. Dodatkowo miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Będzinie.
- W sobotę, 14 września, o godzinie 17:49 na ulicy Damrota policjanci zatrzymali do kontroli 28-letniego mieszkańca Tychów, który miał w wydychanym powietrzu ponad 0,5 promila alkoholu.
- Tego samego dnia, kilka minut przed północą, wpłynęło zgłoszenie o samochodzie, który uległ awarii przy ulicy Oświęcimskiej. Policjanci potwierdzili, że 46-letnia kierująca była nietrzeźwa, osiągając wynik blisko 2,5 promila alkoholu.
- W niedzielę, 15 września, o godzinie 07:50 na ulicy Jaskrów skontrolowano 41-letniego mieszkańca Tychów, który miał ponad 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
- Tego samego dnia o godzinie 18:54 na ulicy Elfów zatrzymano do kontroli 34-letniego mężczyznę prowadzącego volkswagena, który miał ponad 1,3 promila alkoholu.
Konsekwencje prawne jazdy w stanie nietrzeźwości
Jazda pod wpływem alkoholu to poważne zagrożenie. W stanie nietrzeźwości uwaga kierowcy jest rozproszona, reakcje opóźnione, a ocena odległości zaburzona. Problemy z koordynacją ruchową oraz zdolnością podejmowania decyzji prowadzą do ryzykownych sytuacji na drodze. Nietrzeźwi kierowcy stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu.
Ponadto jazda w stanie nietrzeźwości wiąże się z konsekwencjami prawnymi oraz ryzykiem tragicznych wypadków, których skutki zdrowotne, psychiczne i moralne mogą być nieodwracalne i towarzyszyć sprawcy przez resztę życia.