Wiadomości z Tych

Nie daj z siebie zrobić muła

  • Dodano: 2018-12-06 12:00

Muły pieniężne to osoby, które często nieświadomie, zostały zwerbowane przez organizacje przestępcze do prania pieniędzy.

Przestępcom chodzi o ukrycie pochodzenia nielegalnie zdobytych pieniędzy. Osoby stające się mułami finansowymi kuszone są obietnicą łatwych pieniędzy. Mechanizm działania jest prosty: muły przesyłają skradzione pieniądze między kontami, często w różnych państwach, w imieniu innych osób i zwykle otrzymują część funduszy, które przechodzą przez ich własne konta.

Kto może zostać mułem finansowym?

Często są to osoby, które niedawno przybyły do danego kraju. Mają trudności finansowe, pozostają bezrobotne. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków, w których w nielegalnym obrocie pieniędzmi udział biorą młodzi ludzie. Przestępcze oferty kierowane są do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Jednym ze sposobów rekrutacji są ogłoszenia o ofercie pracy. Przestępcy udający przedsiębiorców oferują szybki zysk. Jedyne czego wymagają to przelew niewielkiej kwoty. Zwykle tłumaczą to koniecznością uzyskania potwierdzenia tożsamości. W ten sposób organizatorzy tego procederu uzyskują dostęp do konta osób. Często poza świadomością przez  konta mułów finansowych przechodzą znaczne sumy pieniędzy.

Niestety konsekwencje dla osób, które stały się mułami finansowymi mogą być bardzo bolesne. Więzienie, a w dalszej perspektywie tzw. przestępcza przeszłość, co może negatywnie wpłynąć na pracę. Może się zdarzyć, że takie osoby nie będą mogły założyć konta bankowego. Nie będą mogły uzyskać kredytu np. na zakup mieszkania.

Kampania #DontBeAMule

#NieBądźMułem to kampania skierowana do wszystkich. Jej celem jest budowanie świadomości obywateli. Każdy może być celem ataku. Przestępcy będą szukali sposobów, by pozyskać nowe muły finansowe.

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być wykorzystany jako muł podejmij szybkie działania. Działaj teraz, zanim będzie za późno: przestań przesyłać pieniądze i natychmiast powiadom o tym swój bank i policję.

Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ.

Nie daj z siebie zrobić muła

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również