Wiadomości z Tych

Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury przyznane

  • Dodano: 2023-04-21 08:45, aktualizacja: 2023-04-21 08:58

Przedwczoraj, podczas Tyskiej Gali Kultury w sali koncertowej Mediateki przyznano coroczne Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury.

Przebieg zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury

Podczas tegorocznej edycji zgłoszeń swoich kandydatów mogły zgłaszać nie tylko instytucje kultury, ale także stowarzyszenia, fundacje, związki twórcze, a także sami  twórcy i radni naszego miasta. 

W sumie wpłynęło 29 wniosków, w których pojawiło się 19 nominacji. Wśród zgłoszonych pojawiły się kandydatury między innymi muzyków, ludzi teatru czy przedstawicieli sztuk wizualnych.

Laureaci  Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury

Laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury zostali: 

Tomasz Wenklar - artysta rzeźbiarz, twórca takich dzieł jak m.in. Pomnik Ryszarda Riedla w Tychach, Rzeźba Hanny i Kazimierza Wejchertów w Tychach, Karolinka (rzeźba fontanny). Twórca, który mimo młodego wieku posiada imponujący dorobek artystyczny oraz Sebastian Riedel - gitarzysta, kompozytor wokalista i producent, obchodzący w tym roku 30-lecie pracy artystycznej.

Laureaci - Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel otrzymali specjalnie zaprojektowany na tę okoliczność srebrny pins z pamiątkowym grawerem Pełnia Kultury, z rokiem nadania oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tysięcy złotych.

- Chcę podziękować za to, że te dwadzieścia lat temu, kiedy powróciłem do Tychów po studiach trafiłem na ludzi dobrej woli. Na władze miasta, które uwierzyły w moje szalone pomysły, dały mi kredyt zaufania oraz przestrzeń Tychów, które staram się zamienić cały czas w taką galerię - mówił Tomasz Wenklar po odebraniu nagrody podczas Gali Kultury.

- Zaczynałem od mniejszych form, potem były kolejne szkice i projekty. Można powiedzieć, że [przez te lata] stworzyłem taką pajęczą sieć moich pomysłów w Tychach. Dziś chwalę się Tychami jako całością - nie tylko swoim dorobkiem - dodaje Tomasz Wenklar.

- Dziękuję za to, że mogę tutaj być, za nagrodę i za pamięć. Tutaj zacząłem - w Tychach i tutaj pewnie wszystko się skończy, ale póki co trwa - mówił po odebraniu nagrody Sebastian Riedel i dodał: - Trudno mi mówić, wolę śpiewać - a w Tychach dobrze się śpiewa. Wszystkim życzę dużo miłości i wolności.

Tyski Ambasador Kultury 2023

Nagrodę ambasadora miasta Tychy, przyznawaną od zeszłego roku otrzymało AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, jako wyraz uznania za promowanie Tychów poprzez własny dorobek artystyczny o szczególnym znaczeniu w wymiarze ponadlokalnym.

Na ręce Maestro Marka Mosia przekazany został specjalnie zaprojektowany na tę okoliczność srebrny pins z pamiątkowym grawerem Pełnia Kultury, z rokiem nadania oraz dyplom. Orkiestra otrzymała nagrodę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych.

- Chcę podziękować losowi, że spotkałem tak wspaniałych muzyków, kolegów, którzy codzienną pracą odwdzięczają się mnie i wszystkim dookoła - mówił Marek Moś, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry kameralnej AUKSO.  - Gratuluję Wam wszystkim tej nagrody i wspólnie spędzonego czasu. Będziemy grali tak długo jak to będzie możliwe.

Część artystyczną wydarzenia uświetnił koncert tyszanki - Agnieszki Łapki i artystów z zespołów Śląska Grupa Bluesowa, Oscillate i Zwierzopiór. 

- Serdecznie gratuluję wyróżnionym! Jestem ogromnie dumny, że w Tychach mamy tak wyjątkowych i utalentowanych artystów. Do nich zalicza się także artystka, która wystąpiła podczas gali w Mediatece - Agnieszka Łapka. Fantastyczny występ - mówił po zakończonej Gali Andrzej Dziuba - Prezydent Miasta Tychy. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również