Wiadomości z Tych

Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny rusza w Tychach

  • Dodano: 2018-09-06 13:15

30 tysięcy złotych – tyle będzie miała do dyspozycji tyska młodzież w ramach pilotażowego projektu Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego, który rusza w Tychach. Do 10 września szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie.

Potem będzie czas na zgłaszanie konkretnych propozycji, a ich realizacja ma zakończyć się do końca 2018 roku.

Od 11 września do 2 października br. będzie trwał tzw. „etap szkolny”.  To czas na zgłaszanie propozycji przez młodzież.

Propozycję zadań może zgłosić każdy uczeń, którego szkoła bierze udziału w tym przedsięwzięciu, pod warunkiem, że do swojego pomysłu przekona minimum 15 rówieśników, a pomysł jest zgodny ze statutem szkoły – mówi Krystyna Rumieniuch z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.

Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach: projekt musi być złożony w sekretariacie szkoły na odpowiednim formularzu (do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie www.razemtychy.pl). Wstępnej weryfikacji projektów pod względem możliwości realizacji i kosztów dokona Szkolna Komisja Konsultacyjna złożona z dyrekcji Szkoły, dwóch nauczycieli oraz trzech przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Uprawnionymi do głosowania są wszyscy uczniowie szkoły.

Do wdrożenia projektu Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w naszym mieście przymierzaliśmy się od dawna. Zależało nam na aktywnym włączeniu się tyskiej młodzieży w procesy obywatelskie, we współdecydowanie o tym, co powinno być realizowane w mieście.  W projekt zaangażowali się radni i Młodzieżowa Rada Miasta. Były warsztaty, spotkania, podczas których młodzież wspólne wypracowała zasady, na jakich będzie się opierał tyski budżet – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

W warsztatach organizowanych w dziewięciu szkołach tj. liceach, technikach oraz szkołach zawodowych wzięło udział 400 młodych tyszan, nauczyciele oraz dyrektorzy tyskich szkół ponadpodstawowych. Razem debatowano między innymi nad możliwościami zwiększania wpływu młodzieży na swoje otoczenie oraz poczuciem sprawczości w kwestiach, które są dla młodych ludzi ważne.

Pamiętam spotkania z Młodzieżową Radą Miasta, której jako przewodniczący rady jestem opiekunem. Młodzi radni nie raz zgłaszali potrzebę stworzenia  projektu, w którym to oni będą mogli się wypowiedzieć, zgłosić swoje propozycje i co równie ważne – te propozycje będą zrealizowane. Dlatego przedstawiłem pomysł stworzenia Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego na komisji samorządowej i cieszę się, że spotkał się on z aprobatą radnych i prezydenta miasta – mówi Maciej Gramatyka – Przewodniczący Rady Miasta w Tychach i jeden z inicjatorów MBP w Tychach.

Prace nad przygotowaniem do wdrożenia w Tychach młodzieżowego budżetu zakończyła czerwcowa debata pod hasłem "Młode Tychy - aktywne włączenie się tyskiej młodzieży w procesy obywatelskie". 

Po zakończeniu szkolnego etapu projektu, od 3 do 14 października zaplanowano konkurs międzyszkolny. To czas, który dyrektorzy szkół mają na zgłoszenie zadań, które otrzymały w danej szkole największą liczbę głosów. Kwota 30 tys. zł zostanie podzielona w równych częściach (po 10 tys. zł) pomiędzy szkoły, których projekty otrzymały od Zespołu ds. oceny zadań złożonych do MBP największą liczbę punktów.

W posiedzeniu Zespołu mogą uczestniczyć autorzy projektów, które zostały zgłoszone do międzyszkolnego konkursu oraz zrobić ok. 10 minutową prezentację własnego zadania. Zespół będzie oceniał m.in. celowość zadania z punktu widzenia potrzeb młodzieży, to czy w projekcie wezmą udział uczniowie różnych klas, innowacyjny charakter zadania. Realizacja każdego projektu wymaga od młodzieży ważnych umiejętności: diagnozowania potrzeb, planowania i dobrej pracy zespołowej, umiejętności organizacyjnych – mówi Krystyna Rumieniuch z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.

Realizacja zadań ma rozpocząć się 15 października i potrwać do końca 2018 roku.

Tyskie szkoły to miejsce, w których można spotkać wielu kreatywnych i zaangażowanych młodych ludzi. To dla nich uruchamiamy ten program – zachęcam młodzież do zgłaszania swoich pomysłów -dodaje prezydent Tychów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również