Wiadomości z Tych

Metropolitalna Noc Teatrów

  • Dodano: 2017-09-25 08:15, aktualizacja: 2017-09-23 10:26

8. Metropolitalna Noc Teatrów przypada w tym roku 30 września. Impreza doczekała się swoich wiernych widzów, którzy tłumnie odwiedzają teatry w ostatnią sobotę września.

W tym roku, jak zwykle, będzie w czym wybierać, a jedynym problemem jest to, że nie można być w wielu miejscach jednocześnie. Można jednak skomponować sobie własny program MNT i cieszyć się magią teatru do późnych godzin nocnych.

Jeśli lubisz taniec, to oczywiste, że powinieneś spędzić tę noc w Teatrze Rozbark – popatrzeć, jak tańczą zawodowcy w spektaklu „Fast Food Foot”, samemu podszkolić się podczas warsztatów i wreszcie zaszaleć na parkiecie podczas gorącej imprezy w rytmie disco.

Na warsztaty taneczne w zgoła innej, bo baletowej  konwencji, zaprasza także Opera Śląska. Prócz tego w Operze podczas MNT pośpiewamy i pogramy wraz z artystami, będzie też szansa na przeżycia z dreszczykiem podczas nocnego zwiedzania gmachu Opery, przede wszystkim jednak prawdziwa uczta dla melomanów – „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego.

Do zwiedzania kulis i nowego, pięknego foyer zaprasza swoich młodych widzów Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, a wcześniej na mądre i zabawne przedstawienie„Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”. Otwarte będą też teatralne pracownie, w których dzieci będą mogły robić to, co lubią najbardziej, czyli dawać upust swojej kreatywności.

Na warsztaty prezentujące teatralne rzemiosło zaprasza także Teatr Miejski w Gliwicach. Pracownie dekoracji i kostiumów podzielą się tajnikami swojej sztuki. A skoro o sztuce mowa, to w TMG będzie można tego wieczoru obejrzeć dwa świetne przedstawienia – „Norę” Ibsena i „Ich czworo. Reality show” według Gabrieli Zapolskiej.

Dwa spektakle do obejrzenia również w Teatrze Korez: późnym wieczorem słynny już monodram „ Mianujom Mie Hanka” z fenomenalną Grażyną Bułką na scenie, a wcześniej „Świniobicie, albo … fajer z babuciem” – spektakl amatorskiego Kobiórskiego Teatru Kulturalnego. Dopełnieniem całości będzie sprzedaż książek po śląsku i o Śląsku oraz – uwaga – poczęstunek śląskim żurem i sznitą z tustym!

Po takich swojskich klimatach egzotycznie wypadnie pokaz Teatru Ognia Los Fuegos na dziedzińcu Teatru Małego w Tychach. Na scenie zaś, gościnnie, „Mleczarnia” - komedia Teatru Bez Sceny Andrzeja Dopierały.  Teatr Mały przygotował tez warsztaty artystyczne dla dzieci „W świecie Pierrota”.

Dzieci i młodzież to bohaterowie spektakli finałowych „Lata z teatrem” w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przegląd tych spektakli będzie można oglądać już od rana. Wieczorem zaś dwa spektakle Teatru Nowego: „Ku Klux Klan. W krainie miłości”, tym razem w plenerze przed budynkiem Teatru, a na scenie – komedia „Śmiech wzbroniony”, podczas której oczywiście nie sposób się nie śmiać.

Piękny, pełen muzycznych wzruszeń wieczór czeka nas też w Teatrze Rozrywki za sprawą wspaniałego musicalu Andrew Lloyd Webbera „Bulwar zachodzącego Słońca”, zaś na Małej Scenie monodram w reżyserii Lecha Majewskiego "Mariacka 5", napisany specjalnie dla Elżbiety Okupskiej – to propozycja wyłącznie dla widzów dorosłych. Podczas MNT można jednak wpaść do Rozrywki nie tylko na spektakle, a na przykład, żeby zwiedzić Teatr w towarzystwie artystów, albo poprzymierzać kostiumy, kapelusze, czy zrobić sobie sceniczny makijaż.

Na spacer po teatralnym gmachu, ale w towarzystwie detektywa, zaprasza także Teatr Śląski, w którym cała noc upłynie pod hasłem „Mrocznych historii”. Upiory z przeszłości, zagadki, zbrodnie i śledztwa, a nawet rodzinne warsztaty plastyczne z wątkiem kryminalnym – wszystko to znajdziemy w bogatym programie Teatru Śląskiego.  Trzy spektakle: Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” będzie można zobaczyć w Szybie Wilson, a w siedzibie: „Mayday” na Dużej Scenie i na Kameralnej - „Małe zbrodnie małżeńskie”. Gdyby komuś było mało mocnych wrażeń, to do późnego wieczoru aktorzy Teatru Śląskiego będą czytać kryminały w teatralnej kawiarni.

Improwizacja to temat przewodni propozycji dla dzieci przygotowanych przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Aktorzy, pod dyktando dzieci stworzą improwizowaną bajkę, a zabawa w improwizację będzie tematem warsztatów. Późnym wieczorem Teatr zaprasza też dorosłych na warsztaty i gry dyskusyjne, wcześniej zaś na poruszający spektakl „Na dnie”, reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność.

Prawdziwy teatralny maraton proponuje w tym roku Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej – aż sześć spektakli i warsztaty teatralne dla młodszych dzieci. Dla małych, większych i dorosłych dzieci są też spektakle i warsztaty Teatru Czarnego Tła z Chorzowa i Teatru Dzieci Zagłębia z Będzina. Zaś całkiem „dorosłe” przedstawienia czekają nas podczas MNT w Teatrze Bez Sceny, który zaprasza na „Diabelski młyn”, komedię ludzkich słabości i śmiesznostek i w Teatrze Żelaznym, który pokaże „Jabłko” – ‘miłosny trójkąt w sytuacji ekstremalnej’.

Wszystko to podczas 8. Metropolitalnej Nocy Teatrów w najlepszych teatrach Śląska i Zagłębia, ale także w Knurowie, Kobiórze i Ożarowicach - miejscowościach, które zasilają nowo powstającą metropolię. Teatry: Nowy, Korez i Rozbark zaprezentują tam swoje przedstawienia, na które bilety będzie można kupić w symbolicznej cenie 5 zł. 

Bilety na większość spektakli prezentowanych podczas MNT są w cenach promocyjnych. Szczegółowe informacje na stronach teatrów.

Szczegółowy program 8. MNT

BYTOMSKI TEATR TAŃCA I RUCHU ROZBARK
Bytom, ul. W. Kilara 29
teatrrozbark.pl

SPEKTAKL
22.00 - 23.00 - „Fast Food Foot” – spektakl taneczny.
ATRAKCJE SPECJALNE
16.00 - 17.00 - Warsztaty tańca współczesnego, prowadzenie: S. Dobosik (poziom podstawowy);
17.00 - 18.00 - „White house” - premiera projektu niezależnych artystów śląskich;
18.00 - 19.00 - Warsztaty tańca współczesnego, prowadzenie: A. Bieńkowski (poziom średniozaawansowany);
19.30 - 21.30 – „Gorąca noc w rytmie disco” – projekcja kultowego filmu;
23.00 - 01.00 - „Disco party” - impreza taneczna z muzyką disco.
Rezerwacje na wszystkie wydarzenia w siedzibie Teatru Rozbark ; bow@teatrrozbark.pl tel. (32) 428 13 11.

POZA SIEDZIBĄ
Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Ożarowice w Tąpkowicach, ul. Zwycięstwa 17, www.biok.pl
16.00 – 17.00 – recital piosenek Edith Piaf; nastrojowy recital z największymi przebojami francuskiej pieśniarki w nowych aranżacjach i fenomenalnym wykonaniu Elżbiety Okupskiej, która za rolę Edith Piaf otrzymała Złotą Maskę 2015. W trakcie recitalu usłyszymy takie tytuły jak: „Milord”, „Nie żałuję”, „Hymn o miłości” czy „La vie en rose”. Wszystkie piosenki pochodzą ze spektaklu „Byłam wróbelkiem – sekrety Edith Piaf”, w reżyserii Waldemara Patlewicza.
Bilety w cenie promocyjnej: 5 zł; rezerwacja i zakup biletów na recital w BiOK.

OPERA ŚLĄSKA
Bytom, ul. Moniuszki 21-23
www.opera-slaska.pl

SPEKTAKL
18.00 - 21.20 - „Moc przeznaczenia” G. Verdiego (Duża Scena); bilety w cenie promocyjnej.
ATRAKCJE SPECJALNE
17.00 - 19.00 - Otwarte pracownie: krawieckie i stolarnia;
17.00 - 21.00 - Warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie - tworzenie własnych rekwizytów;
17.00 - 20.00 - Pokaz charakteryzacji teatralnej, możliwość przymierzenia kostiumu;
17.00 - 21.00 - “No to gramy!” - pokaz instrumentów muzycznych z udziałem widzów;
17.00 - 17.30 - Rozgrzewka Baletu Opery Śląskiej - lekcja pokazowa;
17:15 - 17:35 - Rozśpiewanie chóru;
17.30 - 18.30 - “Zatańcz razem z nami” - warsztaty studia baletowego Opery Śląskiej;
19.00 - 20.00 - Pokaz młodych talentów - występ dzieci ze Szkoły Baletowej z Bytomia;
20.00 - 21.15 - Lekcja śpiewu solowego - wspólne śpiewanie z Solistami Opery Śląskiej;
22.00 - 23.00 - “Upiory w Operze, czyli nocne zwiedzanie Opery Śląskiej” - I grupa;
23.00 - 0.00 - “Upiory w Operze, czyli nocne zwiedzanie Opery Śląskiej” - II grupa;

ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM
Katowice, ul. Św. Jana 10
www.ateneum.art.pl

SPEKTAKL
16.00 - 17.00 i 18.30 - 19.30 - „Kukuryku na patyku, czyli od dwóch takich” P. Maara – spektakl dla dzieci, reż. L. Sypniewska; bilety w cenie promocyjnej: 15 zł.
ATRAKCJE SPECJALNE
17.00 - 17.45 i 19.30 - 20.30 - Zwiedzanie kulis i nowego foyer po obu przedstawieniach;
Galeria Ateneum, ul. 3 Maja 25
18.00 - 22.00 - Zwiedzanie wystawy malarstwa Leny Achtelik;
Pracownie teatralne, ul. Andrzeja 21 a (w podwórzu)
16.00 - 17.30 - Warsztaty plastyczne; bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Ateneum od 6 września; ilość miejsc ograniczona.

TEATR MIEJSKI W GLIWICACH
Gliwice, ul. Nowy Świat 55/57
www.teatr.gliwice.pl

SPEKTAKLE
18.00 - 19.30 - „Nora” Henryka Ibsena, w reżyserii Judyty Berłowskiej (Mała Scena);
20.00 - „Ich czworo. Reality show” wg Gabrieli Zapolskiej, reż. Julia Mark (Duża Scena).
ATRAKCJE SPECJALNE
16.00 - 16.30; 16.30 - 17.00; 17.00 - 17.30 - "Scenografia i kostiumy bez tajemnic" - warsztaty prezentujące rzemiosło teatralne z perspektywy pracowni dekoracji teatralnych (modelatorni) i pracowni kostiumów teatralnych; dla grup 15 osobowych; Zapisy telefoniczne: 32/ 2304968, 32/ 2318038

TEATR KOREZ
Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 2
www.korez.art.pl

Noc Górnośląska
SPEKTAKLE
18.00 - 19.00 - „Świniobicie albo ... fajer z babuciem” - spektakl amatorskiego Kobiórskiego Teatru Kulturalnego, scenariusz wg Grzegorza Sztolera, reż. Romuald Kłakus;
22.00 - 23.20 - „Mianujom mie Hanka” - spektakl Teatru Korez, scenariusz: Alojzy Lysko, reż. Mirosław Neinert, na scenie: Grażyna Bułka.
ATRAKCJE SPECJALNE
W trakcie wieczoru książki po śląsku i o Śląsku sprzedaje Wydawnictwo Silesia Progress, Kotórz Mały, Górny Śląsk;
Uwaga! Właściciel każdego biletu zostanie poczęstowany śląskim żurem i sznitą z tustym!
Bilety na spektakle w specjalnej cenie dla uczestników MNT: „Świniobicie albo ... fajer z babuciem” - 10 zł; (z biletem na „Mianujom mie Hanka” – 5 zł); „Mianujom mie Hanka” - normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

POZA SIEDZIBĄ
Gminny Dom Kultury w Kobiórze, ul. Centralna 16, www.gdk-kobior.pl
17.00 - 18.20 - „Mianujom mie Hanka” - spektakl Teatru Korez, scenariusz: Alojzy Lysko, reż. Mirosław Neinert, na scenie: Grażyna Bułka.
Bilety w promocyjnej cenie 5 zł do nabycia w Gminnym Domu Kultury.

TEATR MAŁY
Tychy, ul. ks. kard. A. Hlonda 1
www.teatrmaly.tychy.pl

SPEKTAKL
Sala teatralna Teatru Małego
21.30 - „Mleczarnia” - spektakl Teatru Bez Sceny Andrzeja Dopierały; reż. Jacek Rykała; obsada: Andrzej Dopierała, Wojciech Sławik, Aleksandra Fielek/ Agata Słowik.
Bilety w cenie 25 zł, dostępne w kasie Teatru Małego oraz na ticketportal.pl
ATRAKCJE SPECJALNE
Pokój Edukacji Twórczej, Teatr Mały
17.00 - „W świecie Pierota” - warsztaty teatralne dla dzieci; prowadzenie Izabela Walczybok-Matuszyńska; Wstęp wolny! Obowiązują zapisy!
18.00 - Zwiedzanie Teatru;
20.30 - Teatr Ognia Los Fuegos - pokaz na dziedzińcu Teatru Małego; wstęp wolny;
Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego
17.00 - Spotkanie autorskie z Januszem Miką; prowadzenie Agata Cichy; wstęp wolny.                    

TEATR NOWY
Zabrze, Pl. Teatralny 1
www.teatrzabrze.pl

SPEKTAKLE
Spektakle finałowe „Lata z teatrem”
11.00 - 12.00 - "O krasnoludkach i Sierotce Marysi", reż. A. Kroczyński;
12.15 - 13.15 - „Strajk buziaków”, reż. J. Karpuk;
13.30 - 14.30 - „Kopciuszek”, reż. A. Kroczyński;
14.45 - 15.30 - „Pies Dlanity”, reż.J. Karpuk;
Spektakle Teatru Nowego
19.00 - „Ku Klux Klan. W krainie miłości”, reż. M. Podstawny - spektakl plenerowy przed Teatrem Nowym;
21.30 - „Śmiech wzbroniony”, Miro Gavrana, reż. Zbigniew Stryj.
ATRAKCJE SPECJALNE
od 16.00 - warsztaty aktorskie WST, prowadzący: G. Cinkowski, R. Spinek;
17.30 - 18.45 - czytanie dramatu - Miró Gavran "Miłość George'a Washingtona".

POZA SIEDZIBĄ
Dom Kultury w Knurowie, ul. Górnicza 1, www.kulturalnyknurow.pl, www.centrum-kultury.pl
19.00 - „Mój boski rozwód”, reż. J. Wernio – spektakl Teatru Nowego.
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Domu Kultury.

TEATR ROZRYWKI
Chorzów, ul. M. Konopnickiej 1
www.teatr-rozrywki.pl

SPEKTAKLE
20.00 - 22.50 - „Bulwar Zachodzącego Słońca" w reż. Michała Znanieckiego;
19.30 - 20.40 - „Mariacka 5" w reż. Lecha Majewskiego; bilety na spektakle w promocyjnych cenach.
ATRAKCJE SPECJALNE
18.00 - 20.00 - Zwiedzanie Teatru - artyści Teatru Rozrywki oprowadzają po teatralnych zakamarkach (konieczne wcześniejsze zapisy w BOW);
18.00 - 0.00 - Przymierzalnia kostiumów, peruk i kapeluszy we foyer; teatralne charakteryzatorki wykonają na życzenie sceniczny makijaż; możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii.

TEATR ŚLĄSKI im. St. Wyspiańskiego
Katowice, Rynek 10
www.teatrslaski.art.pl

Mroczne historie
SPEKTAKLE
Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1
19.00 - 20.45 - Upiory z przeszłości: „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” I. Gańczarczyk i Ł. Wojtysko; promocyjne ceny biletów: 40 zł;
19.00 - 21.20 - Śledztwo w sprawie bigamii: „Mayday” R. Cooney (Duża Scena); bilety: 15 - 60 zł; po spektaklu możliwość zrobienia zdjęć z aktorami w teatralnej dekoracji;
20.00 - 21.15 - Zagadka do rozwiązania: „Małe zbrodnie małżeńskie” E. E. Schmitt (Scena Kameralna); bilety: 30 - 35 zł.
ATRAKCJE SPECJALNE
16.00 - 21.00 - Rodzinny warsztat plastyczny z wątkiem kryminalnym - warsztaty dla dzieci wraz z opiekunami (modelatornia przy Scenie w Malarni). Wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona - bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru, wejście o pełnej godzinie.
16.00, 21.00, 22.00 - Zbrodnia w teatrze - spacer po teatralnym gmachu w towarzystwie przewodnika - detektywa, któremu trzeba pomóc rozwiązać zagadkę morderstwa; wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona - bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru; spacer dla osób powyżej 16 roku życia; początek przed Sceną Kameralną.
18.00 - 22.00 - Kawiarnia kryminalna - aktorzy czytają fragmenty literatury kryminalnej w kawiarni; możliwość dołączenia w dowolnym momencie; miejsce do robienia zdjęć z mrocznymi rekwizytami i kostiumami.

TEATR ZAGŁĘBIA
Sosnowiec, ul. Teatralna 4
www.teatrzaglebia.pl

SPEKTAKLE
11.00 - 12.00 - „Impro” - bajka improwizowana w wykonaniu aktorów pod dyktando dzieci;
20.00 - 21.45 - „Na dnie” - spektakl w reż. Pawła Świątka; reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność w obliczu warunków skrajnego ubóstwa.
ATRAKCJE SPECJALNE
12.00 - 13.00 - Warsztaty z improwizacji dla dzieci;
18.00 - 19.00 - „Historia konwencji” - spacer przez kulisy oraz historię Teatru z Pawłem Świątkiem, reżyserem spektaklu „Na dnie”;  
22.00 - 23.00 - Warsztaty i gry dyskusyjne z widzami.

GOŚCINNIE

TEATR BEZ SCENY
Andrzeja Dopierały
Katowice, ul. 3 Maja 11
www.teatrbezsceny.pl

SPEKTAKL
19.00 - "Diabelski młyn" - komedia Erica Assousa, reż. A. Dopierała, na scenie: Agnieszka Radzikowska, Andrzej Dopierała.

TEATR CZARNEGO TŁA
Chorzów, ul. Poniatowskiego 6
www.teatr-czarnego-tla.blogspot.pl

SPEKTAKLE
17.00 - 18.00 - „Ale cyrk...” - spektakl stworzony w technice „czarnego teatru”, w magicznym ultrafioletowym świetle; dla widzów od ok. 3 lat; bilety w promocyjnejcenie: 11 zł - dorośli, 8 zł - dzieci, w sprzedaży przez portal Ticketpro;
20.00 - 21.00 - „Kosmiczna podróż” - spektakl czarnego teatru; dla widzów od ok. 5 lat; bilety w promocyjnej cenie: 11 zł - dorośli, 8 zł - dzieci, w sprzedaży przez portal Ticketpro;
ATRAKCJE SPECJALNE
14.00 - 16.00 - „Teatralna makieta” - warsztaty dla dzieci, młodzieży i całych rodzin; każdy uczestnik stworzy swoją makietę czarnego teatru; koszt - 9 zł od osoby; ilość miejsc ograniczona; zapisy przez formularz na stronie Teatru;
18.30 - 19.00 - „Tajemnice czarnego teatru” - pokaz techniki ”czarnego teatru”, okazja, żeby zobaczyć jak powstaje magia tego teatru oraz jak pracują aktorzy; możliwość zrobienia zdjęć i spotkania z aktorkami; wstęp bezpłatny; ilość miejsc ograniczona; zapisy przez formularz na stronie teatru.

TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA
im. Jana Dormana
Będzin, ul. Teatralna 4
www.teatr.bedzin.pl

SPEKTAKL
Spektakl – niespodzianka (szczegóły wkrótce).
ATRAKCJE SPECJALNE
"Muzeum na kółkach" z Muzeum Historii Żydów Polskich  POLIN – wystawa dedykowana miastu Będzin oraz Postaci Rutki Laskier.
Zajęcia animacyjne w teatrze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

TEATR ŻELAZNY
Katowice, ul. Armii Krajowej 40
www.teatrzelazny.pl

SPEKTAKL
19.00 - 20.30 - „Jabłko”, V. Thiessen, reż. Artur Barciś, obsada: Marta Marzęcka - Wiśniewska, Karolina Sawka, Piotr Wiśniewski.

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY IM. H.BISTY W RUDZIE ŚLASKIEJ
Ruda Śląska, ul. P. Niedurnego 69
www.mckrudasl.pl

16.30 - „Artystyczny happening” w wykonaniu uczestników warsztatów realizowanych
w ramach projektu dofinansowanego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii; widowisko według scenariusza i w reżyserii, Anny Białoń i Bartłomieja Latoszka.
od godz. 17.00 - Spektakle teatralne w wykonaniu Laureatów XXVII Rudzkiego Festiwalu Kutury Młodzieży Szkolnej 2017:
„W pewnym małym Miasteczku” S. Mrożek, w wykonaniu Teatru Moklandia z Domu Kultury w Rudzie Śląskiej Bielszowicach, reż. Teresa Jonas;
„Niebieski ptak” w wykonaniu Teatru Moklandia z Domu Kultury w Rudzie Śląskiej Bielszowicach, reż. Teresa Jonas;
„Pamiętnik dziewczyny Don Kichota” w wykonaniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, instruktor Bożena Bismor
ok. godz. 19.00 - „Po naszymu, czyli po…” – spektakl muzyczny oparty na śląskich szlagierach w wykonaniu Teatru Czwarta Scena
20.00 - „Stary klamor w dziadkowym szranku” - spektakl Teatru Reduta działającego przy Chorzowskim Centrum Kultury;
22.00 - #VQRW -spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego; spektakl dla widzów dorosłych.
W trakcie wydarzenia odbędą się także warsztaty teatralne dla dzieci młodszych oraz będzie możliwość zwiedzenia sceny wraz z zapleczem oraz zabytkowej drukarni znajdującej się w MCK. Na wszystkie spektakle i wydarzenia towarzyszące wstęp jest wolny.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.