Na manekiny najczęściej natykamy się w galeriach handlowych i tam, gdzie eksponowana jest moda – również w sklepach internetowych, gdy ubrania fotografowane są na specjalnych manekinach do packshotów. Manekiny przydają się jednak także do prezentowania dodatków, takich jak zegarki i biżuteria, a także okularów przeciwsłonecznych.
Rodzaje manekinów
Być może nie każdy wie, że manekiny to nie tylko kukły stojące na wystawach sklepów – manekin to ogólne określenie kukły imitującej człowieka. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie zatrudnienie żywej osoby byłoby niewygodne lub niebezpieczne (np. do testów zderzeniowych). Ze względu na ludzki wygląd, manekiny bywają wykorzystywane także w sztuce jako archetypiczne przedstawienia apatii czy zobojętnienia. Interesujące jest również zastosowanie manekinów jako cierpliwych modeli – są więc szczególnie użyteczne przy nauce rysunku, a manekiny-głowy – w nauce fryzjerstwa lub nakładania makijażu.
Manekiny dzielimy ze względu na wygląd (naturalistyczne lub abstrakcyjne), płeć (damskie lub męskie), wiek (np. dziecięce), pozycję (statyczne, dynamiczne, nastawne) oraz kształt (całopostaciowe, bezgłowe i częściowe). W zależności od sytuacji będziemy chcieli użyć innego manekina – do prezentacji kompletnej stylizacji przyda się manekin całopostaciowy, jednak jeżeli prowadzimy sklep z dodatkami, lepszym rozwiązaniem będą manekiny częściowe – dłonie czy głowy.
Manekiny-głowy: realistyczne czy abstrakcyjne?
Wybór stylu manekina zależy od stylu dodatków, jakie będą na nim prezentowane; jeżeli chcemy ukazać okulary przeciwsłoneczne, wygodniejszy będzie manekin mający chociaż zarysy twarzy i nosa – okulary nie będą się zsuwać z gładkiej „twarzy”. Czasem jednak lepiej jest zdecydować się na abstrakcyjną głowę manekina – nie sugeruje ona, do jakiego typu urody pasuje określona stylizacja, a wyraziste rysy nie zakłócają odbioru biżuterii czy kapelusza. Obydwa typy manekinów znajdziecie np. tutaj: https://sklep.moremannequins.pl/ekspozytory-glowy.84 Warto też zastanowić się, czy chcemy ustawić obok siebie kilka samych głów, czy np. zdecydować się raczej na popiersia.