Wiadomości z Tych

Jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej: Dzień Bezpieczeństwa

 • Dodano: 2022-07-18 06:30, aktualizacja: 2022-07-28 22:24

Państwowa Straż Pożarna świętuje w tym roku jubileusz 30-lecia.

Z tej okazji w sobotę 6 sierpnia 2022 r. w Parku Miejskim Solidarności odbędzie się Dzień Bezpieczeństwa, w którym nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. W programie m.in. przejazd ulicami miasta, pokazy i prezentacje sprzętu, stanowiska edukacyjne i występy.

30-lecie Państwowej Straży Pożarnej

„(...) uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego” - już od 30 lat strażacy Państwowej Straży Pożarnej wypowiadają powyższe słowa roty ślubowania i kierują się nimi w codziennej pracy pełnej niebezpieczeństw, trudów i wyzwań.

Także w Tychach świętować będziemy jubileusz powstania Państwowej Straży Pożarnej. 30 lipca, w sobotę, na tzw. placu pod „Żyrafą” w Parku Miejskim Solidarności odbędzie się Dzień Bezpieczeństwa. To nie lada gratka dla wszystkich fanów służb mundurowych i ratownictwa czy miłośników motoryzacji.

Wspólne świętowanie rozpocznie o 14.30 przejazd kolumny samochodów ratowniczych, pojazdów policji i straży miejskiej ulicami miasta z finałem właśnie w cieniu Pomnika Walki i Pracy w parku przy al. Niepodległości 106. Chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym, oprócz dobrej zabawy, przez cały dzień na miejscu wydarzenia czekać będą atrakcje godzące zabawę z nauką, można będzie z bliska zobaczyć pojazdy i sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wojska, straży pożarnej czy miejskiej i policji, a nawet imponujący śmigłowiec bojowy. Warto przyjrzeć się efektownym pokazom ratownictwa technicznego (strażacy zaprezentują sprzęt i techniki wykorzystywane podczas zdarzeń drogowych, zostanie zasymulowany wypadek drogowy z wykorzystaniem wraku pojazdu) i pierwszej pomocy, gaszenia oleju (omówienie postępowania w przypadku domowego zapalenia się oleju w garnku oraz prezentacja skutków niewłaściwego postępowania, jakim jest gaszenie oleju wodą) czy lotom dronom. 

Jako że tego dnia w sposób szczególny oczy zebranych zwrócone będą w stronę Państwowej Straży Pożarnej, można będzie zobaczyć wiele odsłon codziennej pracy strażaków oraz samodzielnie przekonać się o jej trudach.

Przygotowano następujące stanowiska tematyczne ze strażą pożarną w tle:

 1. Centralne Muzeum Pożarnictwa – stanowisko, w którym można zobaczyć mobilny symulator zagrożeń  pożarowych, a także zabytkowy samochód gaśniczy Mack (model 45) wyprodukowany w 1946 r. w Nowym Jorku. W pojeździe zachowało się w całości oryginalne wyposażenie: pompa odśrodkowa typu ZL 25-8, drabina przystawna i topory.
 2. Stanowisko pierwszej pomocy – edukacja chętnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, będzie można poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na manekinach,
 3. Stanowisko z nalewakami – dzieci przy pomocy hydronetek będą mogły spróbować swoich sił w gaszeniu „pożaru”, będzie także możliwość „gaszenia” z węża strażackiego,
 4. Stanowisko Quady i wszędołaz – nietypowy sprzet strażacki wykorzystywany np. podczas akcji poszukiwawczych czy ewakuacyjnych,
 5. Łodzie i rzutki – sprzęt pływajacy wykorzystywany przez strażaków, a także możliwość spróbowania swoich sił w rzucaniu rzutką oraz kołem ratunkowym do celu, dodatkowo strażacy omówią podstawy ratownictwa wodnego,
 6. Samochody strażackie – jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bieruńsko-lędzińskiego zaprezentują swoje pojazdy. Samochody gaśnicze różnych typów od tzw. „lekkich” po „ciężkie”, od najnowszych do najstarszych. Będzie można zobaczyć z bliska ich wyposażenie i zapoznać się z możliwościami jakimi dysponują. Podczas pokazów strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Tychach zaprezentują swoje pojazdy i sprzęt.

W programie znajdą się atrakcje dla całej rodziny – występy i pokazy czy konkursy z nagrodami, a na zakończenie muzyczna zabawa z DJ-em RADLĄ, który zabierze zebranych do świata disco lat 80. i 90. dzięki hitom wszech czasów.

Program 

14:30-15.00

 • przejazd zabytkowego samochodu strażackiego DEC z 1922 r. oraz kolumny samochodów ratowniczych, pojazdów policji i straży miejskiej ulicami miasta.

15:00-19.00

 • pokaz sprzętu stanowiącego wyposażenie wojska, straży pożarnej i miejskiej oraz policji,
 • prezentacja śmigłowca bojowego,    
 • występ Orkiestry Wojskowej w Bytomiu,    
 • pokaz Zespołu Mażoretek „Fantazja” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu,    
 • miasteczko rowerowe,    
 • pokazy: ratownictwo techniczne, pierwsza pomoc, loty dronów, gaszenie oleju,    
 • stanowiska edukacyjne, symulatory, mobilna strzelnica, tory przeszkód itp.,    
 • konkursy rodzinne z nagrodami.

19.30-22.00

 • DJ RADLA – disco lata 80. i 90. oraz hity wszech czasów

Miejsce: Park Miejski Solidarności, Tychy
Data: 6 sierpnia 2022 r., godz. 14:30.
WSTĘP WOLNY

Jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej: Dzień Bezpieczeństwa / fot. MCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również