Wiadomości z Tych

Jak wygląda szałwia omszona i jak uprawiać tę roślinę?

  • Dodano: 2023-11-16 11:45

Szałwia omszona to wyjątkowa roślina, przykuwająca uwagę strzelistymi kwiatostanami oraz ich wyrazistym kolorem. Jest łatwo dostępna, a do tego łatwa w uprawie. Jednak największą motywacją do sadzenia rośliny w ogrodzie jest jej atrakcyjny wygląd.

Jak wygląda szałwia omszona?

Wysokie rośliny mają tę przewagę nad innymi, że są łatwej dostrzegane. Szałwia omszona przyciąga spojrzenia nie tylko tym, że jest wysoka, ale również dużymi kwiatami o przepięknym ubarwieniu. Są wyraźne i z łatwością rzucają się w oczy.

Bylina osiąga 60-80 cm wysokości. Jej pędy są sztywne, rozgałęzione, mięsiste i lekko fioletowe u dołu. Liście zaś dość duże, szeroko lancetowate i ciemnozielone z karbowanymi brzegami. Te części rośliny są nieco owłosione.

U góry szałwię zdobią gęste, strzeliste, kłosowate kwiatostany. Składają się one z malutkich dwuwargowych kwiatów. Kwiaty te mogą przybierać różne kolory w zależności od odmiany. Szałwia występuje w kolorze fioletowym, niebieskim, różowym, a także białym. Jednak najczęściej jest kojarzona z kolorem fioletowym.

Należy również podkreślić, że szałwia nie tylko przepięknie wygląda, ale też pięknie pachnie. Zapach ten jest w szczególności wyczuwalny, gdy roślina ta rozrasta się na znacznej części ogrodu. Warto zatem posadzić ją w jak największych ilościach.

Szałwię omszona można sadzić w wielu miejscach. Najładniej jednak będzie się prezentować na skalniakach, murkach i skarpach. Szałwia doskonale komponuje się z bylinami o żółtych kwiatach. Świetnym przykładem jest rudbekia. Ciekawe zestawienie można uzyskać, sadząc ją z lawendą. A skoro o sadzeniu mowa, jak ją uprawiać?

Szałwia omszona – uprawa

Nie bez powodu szałwia omszona gości w tak wielu ogrodach. Po pierwsze jest piękna i nietrudno ją zauważyć nawet w gąszczu innych roślin. Po drugie jest łatwa w uprawie. Jednak chcąc cieszyć się obfitymi kwiatami każdego roku, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.

Szałwia lubi słoneczne, ciepłe, a do tego osłonięte od wiatru stanowiska. Musi mieć także próchniczą, przepuszczalną oraz lekko wilgotną glebę. Roślina przetrwa chwilową suszę, ale na dłuższą metę potrzebuje wody. Dlatego w czasie długotrwałych okresów bezdeszczowych zaleca się regularne podlewanie szałwii.

Zaletą uprawy szałwii omszona jest to, że nie boi się mrozu. W związku z tym w czasie zimy nie wymaga ochrony. Chyba że na zewnątrz panuje wyjątkowo niska temperatura. Wtedy można pomyśleć o osłonie. Szałwii zdecydowanie bardziej zagraża woda, która może gromadzić się w czasie zimy w korzeniach. By jej na to nie narażać, najlepiej od razu posadzić ją na lekkim wzniesieniu.

Pierwsze kwiaty szałwii pojawiają się wiosną. Jeżeli po przekwitnieniu zostaną ścięte tuż przy ziemi, w drugiej połowie lata roślina zakwitnie po raz drugi.

Szałwia omszona to wyjątkowa roślina, która od lat zdobywa serca ogrodników. Łatwość uprawy, atrakcyjny wygląd, to główne czynniki zachęcające do inwestycji w tę bylinę. Wystarczy wybrać dla niej odpowiednie miejsce i nieco o nią zadbać, aby móc cieszyć się tym przepięknym widokiem.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.