Wiadomości z Tych

Jak wybrać parawan nawannowy?

  • Dodano: 2021-09-13 09:30

Tradycyjna wanna czy prysznic to odwieczny problem osób projektujących nową łazienkę lub planujących remont dotychczasowej. Każdy z nas uwielbia długie, relaksujące kąpiele, ale ze względu na pośpiech dnia codziennego chętniej korzystamy z prysznica. Okazuje się, że można jedno i drugie ze sobą pogodzić. Wystarczy wybrać parawan nawannowy.

Co to jest parawan nawannowy?

Parawany nawannowe to eleganckie przeszklenie, które zabezpiecza łazienkę przed zachlapaniem podczas brania szybkiego prysznica w wannie. Skutecznie zapobiega pryskaniu wody na podłogę, dywanik i inne elementy łazienki. Przydaje się również podczas tradycyjnej kąpieli, tworząc niezwykłą atmosferę domowego SPA. Dzięki parawanom woda wolniej stygnie, zatrzymuje przyjemnie nawilżone powietrze a także kondensuje aromaty olejków eterycznych i innych kosmetyków. Można by nawet powiedzieć, że to bezcenna przegroda od trosk dnia codziennego.

Jaki parawan nawannowy wybrać?

W zależności od swoich preferencji, można wybrać odpowiedni kształt parawanu.

Parawan nawannowy dwuczęściowy

Parawan nawannowy dwuczęściowy (zwany również parawan nawannowy przesuwny) swoją konstrukcją przypomina kabinę prysznicową, ponieważ również rozpościera się od ściany do ściany, ale dolna krawędź opiera się na brzegu wanny a nie brodzika. W tym przypadku jeden panel pozostaje nieruchomy, przesuwny natomiast jest drugi. W pełni chroni on przed zachlapaniem, co jest jego wielką zaletą. Uniemożliwia jednak montaż suszarki do prania nad wanną ze względu na niedostateczną ilość miejsca pod sufitem a także ograniczoną cyrkulację powietrza.

Parawan nawannowy jednoskrzydłowy

Parawan nawannowy jednoskrzydłowy to pojedynczy panel, montowany do ściany przy użyciu pionowego profilu. Otwierany jest w dwie strony, co oznacza, że wygodnie się go otwiera zarówno będąc w wannie jak i na zewnątrz poprzez popchnięcie lub pociągnięcie. Jest to świetne rozwiązanie do krótkich wanien, w przypadku których nie jest konieczna całkowita zabudowa. Jego szerokość zazwyczaj wynosi ok. 1 metra, co jest w zupełności wystarczające do zabezpieczenia strefy podczas korzystania z prysznica w wannie. Nie do końca się to jednak sprawdza w domach z małymi dziećmi, które uwielbiają rozchlapywać wodę w wielu kierunkach.

Parawan nawannowy składany

Parawan nawannowy składany składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech paneli, które można złożyć w jeden jak harmonijka lub poprzez zagięcie ostatniej części do wewnątrz wanny, ale dostępne są nawet i siedmioskrzydłowe. Jest to bardzo popularne rozwiązanie i wykorzystywane w przypadku wanien o nietypowych kształtach i wymiarach. Sprawdza się nawet przy półokrągłych wannach. Nie wymaga montażu prowadnicy, co sprawia, że jest on całkowicie nieinwazyjny i prosty. Parawan harmonijkowy jest często montowany w małych łazienkach, w których nad wanną ma się jeszcze znaleźć miejsce na suszarkę na pranie.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kształtu parawanu nie jest trudny. Zależy od dostępnej przestrzeni i podstawowej funkcji, jaką ma pełnić. Niezależnie od tego, jaki kształt parawanu wybierzemy, zawsze należy zwracać uwagę na jakość wykonania. Starannie wykonane profile są odporne na działanie wilgoci a gładka powierzchnia szyb nie gromadzi kamiennego osadu z wody. Ponadto jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Należy również zwrócić uwagę, aby uszczelki były precyzyjnie doklejone.
 

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.